Україна відмовляється від гарантій безпеки, що заміняють членство в НАТО — заява МЗС

Міністерство закордонних справ наголошує, що запрошення Києва до Альянсу було б ефективною відповіддю на шантаж Росії

МЗС, НАТО
У Брюсселі 3-4 грудня пройде міністерська зустріч країн НАТО. Колаж: ілюстративний. Фото з відкритих джерел

У день відкриття міністерської зустрічі НАТО в Брюсселі Міністерство закордонних справ України оприлюднило офіційну позицію щодо прийнятних гарантій безпеки для нашої держави, які можуть розглядатися як інструмент стримування від агресії РФ. У документі Україна засудила недостатність попередніх міжнародних гарантій, які призвели до повномасштабної війни з Російською Федерацією. Одна з найголовніших тез документа: "Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства (НАТО)". 

Заява МЗС присвячена "30-річчю підписання Будапештського меморандуму", проте документ оприлюднений за два дні згаданої дати, повідомляє Європейська правда. За даними їх джерел, вибір дня публікації не став випадкових, адже міністр закордонних справ Андрій Сибіга планує представити цю позицію на міністерській зустрічі НАТО, яка відбудеться 3-4 грудня. Текст заяви, яка оформлена як "політичний позиційний документ", розпочинається зі згадки, яку мету насамперед переслідував Будапештський меморандум.

"Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї… Однак він не зміг запобігти агресії Російської Федерації як держави, що володіє ядерною зброєю, проти України як держави, яка від свого ядерного арсеналу відмовилася", - йдеться в заяві. 

Зазначається, що Будапештський меморандум, на думку МЗС, є "пам'ятником недалекоглядності в ухвалені стратегічних безпекових рішень", а "розбудова європейської архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не їх урахуванням, приречена на провал". Основною частиною офіційного документа є політична декларація щодо потенційно прийнятих гарантій безпеки для України.  

"Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО... Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО", - повідомляється в заяві.

В заяві наголошується, що Україна наперед відмовляється від будь-яких форматів, які є альтернативними до участі в Північноатлантичному альянсі. Також МЗС звернулось до США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції з Китаєм, які до нього приєднались та до всіх держав-учасниць "Договору про нерозповсюдження ядерної зброї" із закликом політично підтримати запрошення України до НАТО вже зараз. На думку МЗС, це стане "дієвою протидією російському шантажу".  

Нагадаємо, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга нещодавно звернувся до НАТО з листом, у якому закликав запросити Україну до Альянсу вже цього тижня. Він наголосив, що саме зараз найкращий момент для такого кроку. На думку Сибіги, це продемонструвало б російському правителю Володимиру Путіну недосяжність однієї з його основних цілей - відмові вступу України до НАТО.

Вступ до НАТО як гарантія безпеки

Президент Володимир Зеленський нещодавно заявив, що Україна не погодиться на вступ до НАТО, якщо в Альянсі запропонують прийняти лише частину наших територій. На його думку, це призвело б до автоматичного визнання, що інші частини України, які б теоретично не потрапили у склад Альянсу, визнались би не українськими та перебували у постійній загрозі. 

Також План перемоги Зеленського включає запрошення України до Альянсу. Але не всі країни готові бачити нашу країну в НАТО, серед них і США. Генсек Альянсу Марк Рютте сказав, що вакантним для України залишається 33 місце, але Києву нададуть членство не зараз, а у майбутньому. За словами Рютте, надважливим питанням є саме хронологія вступу України до НАТО, щоб одного дня цей процес відбувся.

Однак нещодавно Парламентська асамблея НАТО закликала якнайшвидше прийняти Україну до Альянсу. Про це йдеться у резолюції, яку ухвалили 26 листопада під час пленарної сесії Парламентської асамблеї НАТО у Монреалі. У документі також закликають наростити військову, фінансову й гуманітарну підтримку України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube