«Я не знала, що повертати треба так багато»: киянка взяла 10 кредитів на 142 тисячі гривень

Читать на русском

Жінка вважала угоди несправедливими

Читать на русском
«Я не знала, що повертати треба так багато»: киянка взяла 10 кредитів на 142 тисячі гривень
Клієнтка звернулася до суду

Жінка вважала угоди несправедливими

З вересня по кінець грудня 2019 року киянка отримала від десяти компаній 142 тисяч гривень кредитів. Суми позик різнилися від 8 до 30 тисяч гривень. А коли прийшов час повертати гроші, то виявилося, що проценти завеликі.

У березні 2020 року жінка подала позов до Печерського районного суду Києва. Вона вважала, що в кожному з десяти договорів потрібно прибрати пункти про завеликі штрафи за невчасне повернення боргів. 

Виявилося, що з 19 вересня по 23 грудня 2019 року вона отримала:

  1. від «УкрКредитФінанс» кредит в 10 тис. грн строком на 14 днів;
  2. від «Манівео швидка фінансова допомога» - 30 тис. грн строком на 126 днів;
  3. від «СС Лоун» - 14 тис. 950 грн строком на 27 днів;
  4. від «ФК «Верона» - 14 тис. 700 грн строком майже на місяць;
  5. від «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» - 10 тис. строком на 30 днів;.
  6. від «БіЕлДжи Мікрофінанс» - 20 тис. грн строком на 15 днів;
  7. від «Кредитна установа «Європейська кредитна група» - 10 тис. грн строком майже на місяць;
  8. від «Мілоан» - 12 тис. грн строком на 15 днів;
  9. від «Фінансова компанія «ІнвестФінанс» - 8 тис. грн строком майже на місяць;
  10. від «Є-Кеш» - 13 тис. грн строком на 29 календарних днів.

Жінка просила суд, щоб він розв'язав проблему «великої суми компенсації» у цих угодах. Окремо вона хотіла, щоб компанії заплатили її адвокату 63 тис. грн.

Що було у суді

З договорів стало відомо, що жінка брала позики під різні умови. В середньому від 273,75% до 730% річної процентної ставки. Тобто сукупна вартість кредитів дозволяла компаніям заробляти на позичальниках. Такі проценти також дозволяють перекривати збитки за тих, хто гроші не повертає.

Такі умови прописані в договорах, проте українці зрідка їх читають, та, найчастіше, підписують швидко, не вчитуючись в умови. Також там є про штрафи за невчасне повернення боргів.

Жінка вважала ці умови несправедливими. Проте суд вивчив договори, та не знайшов там порушень. Тому у жовтні 2022 року суддя Печерського районного суду Києва Тетяна Остапчук вирішила, що угоди залишаться як були.

Проте жінка не погодилася з цим рішенням та подала на нього скаргу. На момент підготовки матеріалу судді Київського апеляційного суду ухвалили, що розглянуть справу, але її потрібно було отримати від районного суду.

Як не помилитися з кредитом

В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.

«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.

Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.

«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.

Інформатор розповідав, що чоловік хотів визнати угоду про кредит недійсною, щоб не платити. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.