Злодій вкрав дані та отримав гроші
У вересні 2021 року жінка отримала лист від Moneyveo, що вона заборгувала компанії гроші. Це стало для неї новиною. З листа вона дізналася, що нібито за місяць до цього взяла 8 тис. грн позики.
Проте жінка була впевнена, що вона цього не робила. З інформації Українського бюро кредитних історій стало відомо, що хтось, використовуючи її персональні дані, отримував мікрозайми у різних компаній. У тому числі й в Moneyveo. Тому жінка одразу звернулася із заявою до поліції, й там відкрили кримінальне провадження № 12021255330001656 щодо примушування виконати договір. Максимальним покаранням за таке може бути до восьми років за ґратами.
Поки поліція шукала винних, жінка подала позов до суду. Вона вимагала визнати договір нечинним та видалити з її кредитної історії відомості про цю позику.
Згідно з даними судового реєстру, суд декілька разів запрошував Moneyveo розповісти свою версію цієї історії. Проте компанія чи то не отримала повідомлення, чи то не захотіла втягуватися в суперечку, проте своїх пояснень не надала.
Тоді суд, за ініціативи адвоката жінки, витребував докази у «Київстар» щодо перевипуску її SIM-картки та запитав у ПриватБанку, чи не було за її рахунками підозрілих операцій. Мобільний оператор повідомив, що жінка не була їх контрактним абонентом, тобто її номер не було підв’язано до паспортних даних. А у банку відповіли, що в день, коли на жінку оформили кредит, через перевипуск SIM-картки шахраї відновили доступ до Приват 24. Після чого змогли прив`язати картку до сайту Moneyveo. Однак через підозрілі операції та криві руки злочинців, ПриватБанк заблокував рахунки. Також, у банку підтвердили, що персональні дані клієнтки використовувались для підтвердження оформлення кредиту в Moneyveo.
Виявилося, що завдяки номеру телефона, злодії без відома жінки заповнили онлайн форму на отримання позики з її персональними даними. Після того, як кредит погодили, 8 тис. грн переказали на картку «Таскомбанку», в якому у жінки ніколи не було рахунку.
Коли суд запитав, кому належить картка, на яку перевели позику, то банк видав всю інформацію про шахрая: ІПН, дату народження, дані паспорта та місце реєстрації. І заблокував його рахунки. На додаток, назвали номера інших карток, які були оформлені на цього чоловіка.
Суддя подивився на ці факти та встановив, що заповнення онлайн-анкети на сайті нібито від імені жінки з зазначенням її податкового номера, електронки та номера телефону, а також, отримання повідомлення на вкрадений номер не може підтвердити, хто саме це робив. Але це була точно не жінка, тому що у ПриватБанку підтвердили, що у шахраїв був доступ до номера телефону. Крім того, ні в день оформлення позики, ні в наступні дні вона не отримувала квитанції, касового чека або інший документ, який би підтвердив факт отримання кредиту. Розслідування показало, що гроші прийшли на карту якогось чоловіка та саме він може бути тим шахраєм, який «навісив» на жінку борг.
Тому у грудні 2022 року суддя Печерського райсуду Києва Тетяна Ільєва прийняла заочне рішення на користь жінки. Договір було визнано недійсним, а Moneyveo мало видалити інформацію про цю позику з кредитної історії жінки.
В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.
«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.
Інформатор розповідав, що злодії хотіли оформити на жінку 53 «швидкокредити».