Дії Індії мали на меті нейтралізувати безпосередню загрозу, водночас мінімізуючи ризик ескалації, зазначив експерт
Атаки між Індією та Пакистаном ще не є повноцінною війною. Індійська операція "Сіндур" була обмеженою та спрямованою проти дев’яти терористичних таборів у Пакистані та на території під пакистанським контролем у Кашмірі. Тож ескалація після цих ударів є малоймовірною.
Ба більше, з обох сторін є ознаки бажання уникути війни. Про це сказав позаштатний старший науковий співробітник Atlantic council Алекс Плітсас.
Атаки на Пакистан були прямою відповіддю на теракт у Пахалгамі 22 квітня 2025 року на території, підконтрольній Індії, де бойовики з "Фронту опору" (TRF), нібито пов’язаного з пакистанською групою "Лашкар-е-Тайба", вбили двадцять шість цивільних осіб, переважно індійських туристів. Міноборони Індії назвало операцію "точковою, виваженою і такою, що не веде до ескалації", а удари були зокрема по тренувальних таборах у Муззафарабаді та Котлі, тому не зачепили об’єктів пакистанської армії чи уряду.
Втім, Пакистан заявив, що було вражено цивільні райони, індійські військові застосували високоточні ракети, а літаки не перетинали повітряний простір Пакистану. За словами експерта, це все одно свідчить про стриманість, спрямовану на недопущення ширшого конфлікту.
Водночас у Пакистані повідомили про жертв серед цивільних. Пізніше з’явилися повідомлення про сутички вздовж лінії контролю - обидві сторони обмінювалися артилерійським і стрілецьким вогнем.
"Попри зростання напруженості, зокрема попередні дипломатичні та економічні кроки, як-от призупинення торгівлі та закриття повітряного простору, ескалація видається малоймовірною", - написав Плітсас.
За його словами, обидві держави усвідомлюють свої ядерні потуги, тому зацікавлені в уникненні великої війни. Відкритими залишаються дипломатичні канали, зокрема неформальні, а історичні прецеденти свідчать, що сторони здатні до деескалації після обмежених дій.
Індія та Пакистан, дві ядерні держави, опинилися на порозі війни після теракту у спірному регіоні Кашмір, де загинули щонайменше 27 осіб, а ще близько 20 були поранені. Індійська влада поклала відповідальність за напад на бойовиків, пов’язаних із Пакистаном, чого Ісламабад категорично не визнає.
Індія повідомила про одностороннє призупинення дії Договору про води Інду, який регулює спільне використання річкових вод обома країнами. Пакистан відхилив заяву, назвавши юридично обов’язковою міжнародну угоду, яка не може бути призупинена без взаємної згоди. Тоді ж обидві країни активізували військові навчання та почали приводити у підвищену готовність сухопутні війська, флот та авіацію.
А 6 травня Індія оголосила про початок військової операції "Сіндор". Збройні сили країни в її межах вдарили ракетами по Пакистану. В індійському міністерстві оборони заявили, що атакували терористичну інфраструктуру.
Нагадаємо, Пакистан 3 травня провів тестовий пуск ракети класу "земля-земля" із дальністю польоту до 450 км. А Росія поставила Індії нову партію ракет "Ігла-С". Вартість отриманого озброєння - близько 30 мільйонів доларів. Ракети будуть розгорнуті індійськими військовими для протидії ворожим літакам та БПЛА.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.