Позичальник вважав, що його ввели в оману
У грудні 2020 року чоловік отримав позику у фірми «Мілоан» (працює під брендом з такою ж назвою). Однак, ознайомившись із договором, він назвав його недійсним.
У грудні 2020 року «Мілоан» надала йому 5 тис. грн строком на 30 днів. Чоловік невірно порахував відсотки за кредитом, а коли розібрався, то вважав, що його ввели в оману. За його оцінкою, відсоткова ставка за користування коштами перевищувала розмір кредиту. Тому він звинуватив компанію у нечесній підприємницькій практиці.
Чоловік захищався від кредитора як міг: заявляв, що не отримував паперовий варіант угоди та не підписував договір, тобто не розписувався у документі ручкою. Ще одним аргументом було те, що в договорі нібито не була вказана ціна та сукупна вартість кредиту.
Боржник просив визнати договір недійсним. Щоб цього добитися він посилався на закон «Про захист прав споживачів». Однак в компанії нагадали, що чоловік брав фінансовий кредит, а не споживчий.
Крім того, в «Мілоан» відповіли, що позичальники можуть вивчити всі умови кредиту до того, як його підписувати. Чоловік мав 24 години на те, щоб визначитися, проте він підтвердив своє бажання отримати гроші через хвилину після того, як йому зробили пропозицію. Коли він отримував гроші, то всі умови його влаштовували. А як настав час платити, то договір вже був не такий.
Суддя встановив, що за законом електрона версія договору прирівнюється до паперової. Тому цей аргумент проти чинності угоди можна було відкинути. В електронній угоді діє електронний підпис, тому це теж законно. Якщо стоїть такий підпис, то договір є укладеним та його потрібно виконувати.
До того ж від угоди можна було б відмовитися, проте це потрібно було зробити впродовж двох тижнів від підписання. Та після цього повернути всі гроші з процентами.
Тому у листопаді 2022 року суддя Шевченківського районного суду Києва Наталія Притула вирішила, що договір залишається чинним та його потрібно виконувати.
За законом «Про захист прав споживачів» відмовитися від договору можна впродовж 14 днів від підписання. Зробити це можна було б за трьох умов:
В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.
«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.
Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.
«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.
Інформатор писав, що жінка вигадала «машину часу», щоб отримати мікрокредит.