Як традиційно проходить конклав, і коли буде обрано нового Папу
Кардинали увійдуть до Сікстинської капели, в середу, 7 травня, щоб розпочати процес обрання нового понтифіка - Папи Римського. Участь в конклаві братимуть лише особи віком до 80 років, а двоє вже заявили, що не зможуть - через стан здоров'я. Ще один кардинал, Анджело Беччіу, якого у 2022 році засудили за шахрайство та розкрадання, зі зрозумілих причин участі в конклаві також не братиме, повідомляє The Guardian.
Наразі Ватикан підтвердив, що всі 133 кардинали, які, як очікується, візьмуть участь у конклаві, прибули до Риму. Понад 50 кардиналів є європейцями, переважно це віхідці з Італії. Ще десять - зі США, 23 - з Азії, 21 - з Центральної та Південної Америки та 18 - з Африки.
Чоловіки в червоному одязі пройдуть зі своєї резиденції в до Сікстинської капели. Вони здадуть свої телефони - капелу вже перевірили на наявність жучків та пристроїв для глушіння. Кожен складе клятву непорушності.
Ведучий понтифікальних літургійних церков оголошує extra omnes - тоді всіх виводять. Усі присутні, крім кардиналів та кількох чиновників і лікарів, виходять, а двері зачиняються.
В капелі не буде промов чи дебатів. Перше голосування, ймовірно, відбудеться в середу вдень. Після цього щодня проводитимуться чотири голосування, доки один із кандидатів не набере більшості в дві третини.
Щодня кардинали відвідуватимуть ранкову месу. В обід кардинали матимуть перерву - близько 12:30 за місцевим часом і о 13:30 за Києвом. Після цього вони повернуться до голосування. Увечері кардинали разом читатимуть вечірню, а потім повернуться до гостьового будинку Санта-Марта на вечерю.
У Санта-Марті лише 120 номерів, тому додаткове розміщення організовано в сусідньому будинку. Якщо через три дні результатів не буде, кардинали можуть взяти день відпочинку для молитви та роздумів.
Він може тривати від кількох годин до тижнів. Найдовший конклав в історії, що відбувся у XIII столітті, тривав два роки та дев'ять місяців. З початку XX століття більшість конклавів тривали два або три дні.
Якщо жоден кандидат не отримав більшості у дві третини голосів після 13 днів голосування, проводиться другий тур між двома кандидатами, які отримали найбільше голосів, але для того, щоб стати Папою, все одно потрібні дві третини голосів кардиналів.
Кожному кардиналу нададуть місце за столом, на якому лежить ручка та стопка бюлетенів зі словами Eligo in summum pontificem - Я обираю верховним понтифіком..., надрукованими зверху. Вони впишуть бажане ім'я, складуть бюлетень навпіл і покладуть його в бронзову урну.
Щодня серед них жеребом обиратимуть трьох скрутінерів, трьох інфірмарі та трьох ревізорів. Вони збирають бюлетені в кардиналів, що занадто хворі, аби прийти до Сікстинської капели.
Бюлетені підраховуються та перераховуються, перш ніж їх протягують голкою - проколюючи слово eligo - у пачку. Папери спалюють у печі. Якщо результату немає, додають хімікати, щоб зробити дим чорним. Якщо є успішний кандидат, хімікати перетворюють дим на білий.
Дим проходить через димохід, який веде до димаря, встановленого на даху. Ватиканські пожежники напоготові. Коли з димаря виходить білий дим, також дзвонять у дзвони, сигналізуючи натовпу зовні:
Habemus papam - У нас є папа!
Декан Колегії кардиналів запитає в обраного кардиналами кандидата:
"Чи приймаєте ви своє канонічне обрання верховним понтифіком?"
Якщо він погоджується, то повинен визначити своє папське ім'я. Кардинали присягають на послух новому папі. Потім його відведуть до сусідньої Кімнати сліз, де він переодягнеться зі свого червоного кардинальського вбрання в білу папську сутану.
Зазвичай малі, середні та великі сутани виготовляються заздалегідь. Нині вважається, що Ватикан переробляє сутани, виготовлені для попередніх конклавів. Зрештою нового Папу виведуть на головний балкон базиліки Святого Петра, щоб привітати натовп.