В Україні працівників дозволили звільняти за родичів на окупованій території: подробиці прийнятого закону

Народні депутати проголосували за законопроект 7731 про додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця

В Україні можуть звільнити за приховування інформації про родичів на окупованій території
Жінки на околиці Сімферополя провели акцію проти перебування російських військ у Криму. Ілюстративне фото: Радіо Свобода

Роботодавці отримають нову підставу для звільнення працівників - не повідомлення про зв'язки з особами на окупованій території. Народні депутати прийняли законопроект 7731, який доповнює Кодекс про працю України. Згідно з цим законом, роботодавці можуть розірвати трудовий договір, якщо працівники не повідомили про родичів на окупованих територіях.

Це нова норма, яка додається до статті 40 КЗпП, повідомляє sud.ua. Крім того, в законі передбачено інші підстави для звільнення працівників за ініціативою роботодавця. Наприклад, невиконання правил поведінки на роботі та встановлення нових правил внутрішнього трудового розпорядку.

Проект закону передбачає, що роботодавець може провести службову перевірку та відсторонити працівника від роботи. Однак, у законі відсутні чіткі визначення терміну "службова перевірка" та конкретні питання, які можуть бути перевірені роботодавцем.

Відомо, що цей законопроект був зареєстрований ще у 2022 році групою депутатів від фракції "Слуга народу". Однак, як зазначили у ГЮУ ВР, відсутність законодавчо встановленого порядку притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності за вчинення зазначеного правопорушення, а також повноважень у роботодавця для проведення належного розслідування не відповідає приписам ч. 2 статті 19 Конституції України, тобто може призвести до необмеженості трактування цієї норми у правозастосовній практиці та порушення прав працівників. 

Зміни у трудовому законодавстві під час воєнного стану

У Держпраці пояснили, що під час воєнного стану відбулися деякі зміни у трудовому законодавстві. Так, ініціаторами звільнення можуть бути як працівники, так і роботодавці. Працівники мають право розірвати трудовий договір негайно, якщо: підприємство розташоване в зоні бойових дій, є загроза їхньому життю і здоров’ю. Виняток – працівники критичної інфраструктури або залучені до суспільно корисних робіт. Роботодавцям дозволяється звільнити працівника під час тимчасової непрацездатності чи відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) – з першого дня виходу на роботу. Роботодавець може звільнити працівника у зв’язку з: неможливістю забезпечення його роботою, визначеною трудовим договором; знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій; відсутністю працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.

При цьому мобілізовані працівники мають гарантоване право на збереження посади та місця роботи. Таке правило закріплює Кодекс законів про працю України (ст. 119). Ліквідація підприємства — єдиний випадок, коли мобілізованого працівника можна звільнити за ініціативою роботодавця. Порядок такого звільнення врегульовано ст. 492 КЗпП.

Також пенсійний вік не є підставою для звільнення з посади. Але деякі працедавці доволі часто бажають взяти на роботу молоді кадри та усіляко чинять психологічний тиск на працівників пенсійного віку. Як правильно звільнитися під час воєнного стану ми детально розповідали раніше

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube