Роботодавець звільнив з роботи чоловіка, який воював - що вирішив суд

У суді винесли рішення щодо роботодавця, який звільнив військового з роботи

Звільнення, військовий
У суді розглянули справу щодо звільнення військового в період служби

Роботодавець звільнив працівника, який проходив військову службу у Територіальній обороні. Справа дійшла до Вищого Суду України. Тепер стало відомо, що вирішили в суді щодо дій керівника.

Про це йдеться в постанові суду від 3 серпня 2023 року у справі 683/1256/22. Зазначається, що роботодавець звільнив працівника, не взявши письмових пояснень щодо відсутності на роботі. Виявилося, що з 28 лютого 2022 року чоловік служив у Територіальної оборони (до 23 квітня). При цьому роботодавець звільнив його 8 квітня того ж року. Тобто, в період служби, що є порушенням законодавства: роботодавці повинні зберігати місця за працівниками, які були призвані до війська.

Роботодавець намагався також добитися того, щоб заробіток позивача обраховувався в період з 9 до 18 квітня. Тобто, в дати, коли втратила чинність норма, яка передбачає збереження середнього заробітку за працівниками, яких призвали на військову службу. Проте суд ці доводи відхилив. Зазначається, що якщо заява про поновлення на роботі розглядається більш ніж рік не з вини працівника, то ухвалюється рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Таким чином, суд визнав, що в цьому випадку вимушений прогул відбувся саме з провини керівника. Це значить, що за весь цей період роботодавець повинен виплатити середній заробіток, а також компенсацію. Звільнення працівника, який в цей період служив у Територіальній обороні, визнали незаконним.

"У разі визнання звільнення незаконним та поновлення працівника на роботі держава гарантує отримання працівником середнього заробітку за час вимушеного прогулу, оскільки такий працівник був незаконно позбавлений роботодавцем можливості виконувати свою трудову функцію з незалежних від нього причин та отримувати заробітну плату", - сказано в рішені суду.

На які пільги мають право українські військові?

Раніше експерти пояснювали, що в Україні військові мають право користуватися пільгами на оплату комунальних послуг. Зазначається, що для цього потрібно звертатися до органів соціального захисту населення. Право на знижку вартості комунальних послуг мають: 

  • учасники бойових дій - 75 %,
  • особи з інвалідністю внаслідок війни - 100 %,
  • учасники війни - 50 %.

Також повідомлялося, що "Укрзалізниця" виділила спеціальну бронь для використання військовослужбовцями, які їдуть у відрядження чи відпустку. Йдеться про  мінімум 4 купейних та 4 плацкартних місця на кожному рейсі, які використовуються у випадках, коли, наприклад, військовий практично в останній момент дізнався про можливість відпустки (а квитки в продажі закінчилися). Спеціальна бронь на місця знімається за 6 годин до відправлення поїзда: щоб встигнути отримати талон і придбати квиток рекомендують приїжджати на вокзал за 8 годин до відправлення поїзда або раніше

"На виділеній спеціально для цього гарячій лінії за номером 0 800 503 222 можна отримати консультацію з усіх можливих рейсів, пересадних маршрутів, адреси всіх комендатур, кас для військовослужбовців та інформацію щодо спеціалізованої броні на квитки", - додали в "УЗ".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube