Мобілізовані працівники мають гарантоване право на збереження посади та місця роботи
Мобілізовані працівники мають гарантоване право на збереження посади та місця роботи. Таке правило закріплює Кодекс законів про працю України (ст. 119). Ліквідація підприємства — єдиний випадок, коли мобілізованого працівника можна звільнити за ініціативою роботодавця. Порядок такого звільнення врегульовано ст. 492 КЗпП.
Проте у разі ліквідації підприємства роботодавець все ж має право звільнити мобілізованого працівника (звільнення оформлюють за ініціативою роботодавця) на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Відповідно до ст. 492 КЗпП, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Для оформлення такого звільнення роботодавець зобов’язаний:
В такій ситуації працівника потрібно повідомити про це не пізніше, ніж за два місяці. Це можна зробити через електронні засоби зв’язку. Якщо ж електронний документообіг на підприємстві не організовано, роботодавцеві слід надіслати два рекомендовані листи:
Дата одержання працівником листа впливає на час звільнення. Так, слід враховувати час на пересилання поштового відправлення та його отримання. У листі до військової частини потрібно також врахувати час на передавання листа працівнику.
Якщо ж попри це отримання працівником листа відбудеться менш ніж за два місяці до запланованої дати звільнення, останню можна перенести. Для цього потрібно встановити точний час отримання листа. Це можна зробити або безпосередньо у спілкування з працівником, або, якщо це неможливо, можна скерувати відповідний запит до військової частини. При цьому спирайтеся на повідомлення пошти про вручення документів.
Що ж до листа на домашню адресу, то він має вручатися особисто і, відповідно, поштове повідомлення про вручення є датою ознайомлення. Така ж процедура діятиме для ознайомлення та передачі звільненому працівникові наказу про звільнення. Так само не менш ніж за два місяці роботодавець повинен повідомити про звільнення Державну службу зайнятості (за формою № 4-ПН "Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці").
За умови належного інформування про заплановане звільнення у зв’язку з ліквідацією підприємства, роботодавець матиме право звільнити мобілізованого працівника в період проходження ним військової служби. Будь-яке звільнення з підприємства, зокрема і в зв’язку з ліквідацією, оформлюється відповідним наказом чи розпорядженням (Наказ про звільнення у зв’язку з ліквідацією підприємства).
Після підписання та реєстрації наказу з ним необхідно ознайомити мобілізованого працівника та надати йому копію цього наказу (ч. 2 ст. 47 КЗпП). Процедура ознайомлення та надсилання наказу про звільнення у зв’язку з ліквідацією може бути така ж сама, як і про персональне попередження працівника про наступне вивільнення у визначений спосіб.
У день звільнення мобілізованого працівника підприємство має виплатити йому:
В Україні під час призову на військову службу в особливий період людина, яка працювала за професією або обіймала посаду має право на призначення пенсій на пільгових умовах. Відповідний період військової служби зарахується до страхового стажу. Однак він не повинен перевищувати тривалості пільгової роботи.
У Пенсійному фонді України розповіли, чи зарахують до пільгового стажу період військової служби. Наприклад, якщо після роботі на шахті чоловіка мобілізували.
"Період роботи на шахті протягом повного робочого дня в особливо шкідливих або особливо важких умовах підтверджується довідкою про пільговий характер роботи, яку видає підприємство, або за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування", - зазначили у ПФУ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.