Пенсійний вік - не підстава для звільнення за ініціативою роботодавця: юристи

Читать на русском

Під час дії воєнного стану діють обмеження та особливості організації трудових відносин

Читать на русском
Пенсійний вік - не підстава для звільнення
Пенсійний вік - не підстава для звільнення

Під час дії воєнного стану діють обмеження та особливості організації трудових відносин

Пенсійний вік стає серйозним бар’єром як для роботодавців, так і для працівників. Працедавці доволі часто бажають взяти на роботу молоді кадри та усіляко чинять психологічний тиск на працівників пенсійного віку. Про законність звільнення з роботи у зв’язку із досягненням пенсійного віку  розповіли юристи.

Що каже законодавство про звільнення пенсіонера

Досягнення пенсійного віку не є підставою для звільнення працівника за ініціативою роботодавця. Так згідно з законодавством забороняється відмова у прийнятті на роботу та звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку.

«Відповідно до Кодексу законів про працю  забороняється дискримінація працівників за віком. Також не передбачені особливості звільнення працівників, які досягли пенсійного віку. Утім  це не забороняє роботодавцю звільнити такого працівника за загальними підставами, передбаченими в Кодексі законів про працю», - зауважують правознавці.

Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

«У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки», - йдеться у статті закону.


Коли можна легально звільнити працівника через досягнення певного віку?

За загальним правилом звільняти за віком працівників заборонено. Але це правило, як завжди, має свої винятки. Їх лише два:

  1. Право працівника звільнитися у зв’язку з виходом на пенсію гарантовано ст. 38 КЗпП. Ця причина вважається трудовим законодавством настільки поважною, що роботодавець повинен звільнити працівника саме в той строк, про який він просить. Для оформлення звільнення з цієї причини достатньо перевірити факт досягнення пенсійного віку. Законодавством не встановлено строків між отриманням особою права на пенсію і звільненням за власним бажанням працюючого пенсіонера.
  2. Можливість звільнення посадових осіб органів місцевого самоврядування, які досягли граничного віку перебування на службі, такий вік становить 65 років. Тобто при досягненні зазначеного віку у роботодавця є законна підстава звільнити працівника.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.