Українські біженці повинні задекларувати свої доходи: які умови та штрафи

Читать на русском

Задекларувати свої доходи, зокрема отриману за кордоном соціальну допомогу, зобов’язані навіть біженці пенсійного віку

Читать на русском
Біженці
Неподача декларації може призвести до штрафу

Задекларувати свої доходи, зокрема отриману за кордоном соціальну допомогу, зобов’язані навіть біженці пенсійного віку

Українські біженці, які отримали доходи за кордоном, мають подати декларації про доходи у Державну податкову службу України. Зробити це треба до 1 травня 2024 року. Мета цієї ініціативи - посилити контроль за сплатою податків в Україні. Загалом буде відбуватися обмін інформацією між Україною та 110 іноземними податковими адміністраціями.

Про це пише "Главком". Видання зазначає, що від 1 липня 2023 року українські банки почали збирати інформацію про своїх клієнтів-нерезидентів в стандарті CRS (Common Reporting Standart) з метою інформування податкової та подальшого обміну цими даними з іншими державами. Так само інші країни проводять збір інформації у разі наявності рахунків українських резидентів.

Перший автоматичний обмін інформацією щодо фінансових рахунків за міжнародним стандартом звітності відбудеться у вересні 2024 року. Згідно із законом про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо імплементації цього міжнародного стандарту, країни обміняються даними за друге півріччя 2023 року. Це буде перший звітний період, а надалі звітним періодом вважатиметься попередній календарний рік. Обмін інформацією торкнеться даних про власників рахунків нерезидентів, які перебувають у відповідній підзвітній державі.

Задекларувати свої доходи, зокрема отриману за кордоном соціальну допомогу, зобов’язані навіть біженці пенсійного віку. Соцдопомога не підлягає оподаткуванню, але неподача декларації може призвести до штрафу (340 грн) у разі відмови від декларування.

Не будуть оподатковуватися в Україні кошти у закордонних банках українців, які не перевищують 250 тисяч доларів. Більша сума стане приводом для "листів щастя" від податкової.

Наприклад, якщо соціальна служба Німеччини дізнається про наявність коштів у біженців в українських чи німецьких банках, то доведеться як мінімум повернути всю отриману за два роки соціальну допомогу. Окрім того, буде необхідно повернути оплачену вартість житла та медичної страховки (а це вже близько 20 тисяч євро на одну людину). У разі ігнорування цієї вимоги може настати відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до п’яти років за німецькими законами.

Скільки біженців планують повернутися в Україну

Як показує дослідження, яке провів Центр економічних стратегій (ЦЕС), щонайменше 3,3 млн українців поїхали до Європи з початком війни. Це без урахування тих, хто зміг вирватися через росію та Білорусь.

Так, у листопаді 2022 року 50% респондентів планували точно повернутися, ще 24% "скоріше планували" це зробити (сумарно - 74%). Проте вже у січні 2024 року обидві категорії складали по 26% (сумарно 52%). Тобто за два роки сумарна кількість тих, хто хоче додому, зменшилася на третину, а тих, хто точно приїде назад до України, впала вдвічі.

Асиміляційні процеси українців у країнах Євросоюзу зупинити наразі неможливо. Наприклад, в середньому до 45% українців в ЄС вже працевлаштовані та отримують грошей більше, ніж до війни. Частка тих, кому в Україні подобалося більше, ніж в Європі, впала за два роки з 41% до 27%. Загалом ЦЕС вважає, що після закінчення війни від 1,4 млн до 2,3 млн громадян України захочуть залишитися за кордоном - не рахуючи того, що від 90 до 155 тисяч чоловіків можуть переїхати з України до своїх сімей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.