Частка громадян України, які планують повернутися з-за кордону, невпинно зменшується
Частка тих українців, хто точно хоче, або скоріше хоче приїхати назад після того, як війна закінчиться, значно зменшилася у порівнянні з 2022 та 2023 роками. За два роки вона впала на третину. Дедалі більша частина громадян України активно асимілюється в іноземних країнах – особливо, якщо їм там надають державну допомогу та безкоштовне житло для біженців.
Як пише "Економічна правда" із посиланням на дослідження, яке провів Центр економічних стратегій (ЦЕС), щонайменше 3,3 млн українців поїхали до Європи з початком війни без урахування тих, хто зміг вирватися через Росію та Білорусь. У листопаді 2022 року 50% респондентів планували точно повернутися, ще 24% "скоріше планували" це зробити (сумарно – 74%). Проте вже у січні 2024 року обидві категорії складали по 26% (сумарно 52%). Тобто за два роки сумарна кількість тих, хто хоче додому, зменшилася на третину, а тих, хто точно приїде назад до України, впала вдвічі.
Найгірша ситуація з дітьми, які покинули Україну. Серед дітей біженців у травні 2023 року хотіли повернутися 39%, скоріше хотіли – 17% (56% сумарно), тоді як зараз ці показники становлять 22% та 25% відповідно. Діти віком від 15 до 17 років взагалі склали найбільшу групу тих, кому не хочеться повертатися в Україну – тільки 17% та 29%. Окрім того, діти можуть залишитися у Європі, навіть якщо їхні батьки повернуться до України.
Асиміляційні процеси українців у країнах Євросоюзу зупинити наразі неможливо. Наприклад, в середньому до 45% українців в ЄС вже працевлаштовані та отримують грошей більше, ніж до війни. Частка тих, кому в Україні подобалося більше, ніж в Європі, впала за два роки з 41% до 27%. Загалом ЦЕС вважає, що після закінчення війни від 1,4 млн до 2,3 млн громадян України захочуть залишитися за кордоном – не рахуючи того, що від 90 до 155 тисяч чоловіків можуть переїхати з України до своїх сімей.
При цьому життя українських біженців за кордоном райдужним насправді називати не можна. Наприклад, в Канаді планують скоротити кількість іноземних працівників та мігрантів, що може торкнутися й 300 тисяч українців в країні.
Швейцарія також незадоволена українськими біженцями – там їх 66 тисяч осіб, проте тільки 20% з них працевлаштовані. Швейцарська влада хоче це змінити та збільшити частку працюючих хоча б до 40%.
Навіть у Німеччині, яка традиційно демонструє щедрість у плані забезпечення мігрантів грошима, українським чоловікам можуть припинити надавати соціальні виплати. Це торкнеться чоловіків від 27 до 60, на думку Бундестагу, це стимулює українців повертатися додому та воювати за свою країну.