США надали ядерні гарантії Південній Кореї: чи можуть на таке розраховувати Тайвань і Україна

Читать на русском

Білий дім готується до протистояння з Пекіном і воно цілком може перерости в ядерний конфлікт

Читать на русском
Тихоокеанський регіон
Вашингтон має зважитися на рішучі кроки

Білий дім готується до протистояння з Пекіном і воно цілком може перерости в ядерний конфлікт

Сполучені Штати офіційно гарантували Південній Кореї завдати ядерного удару у відповідь на ядерну агресію північнокорейського диктаторського режиму. Це обурило Китай, який розглядає подію через призму свого конфлікту з Америкою. Дії США підвищують ставки в потенційному протистоянні за Тайвань. Але навряд Україна у найближчому часі може розраховувати на «ядерну парасольку».

США готові застосовувати ядерну зброю для захисту Південної Кореї

Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден під час візиту президента Південної Кореї у Вашингтон був доволі рішучим. Він заявив, що у відповідь на застосування Північною Кореєю ядерної зброї в протистоянні із Сеулом Вашингтон завдасть ядерного удару по державі Кім Чен Ина й це стане «кінцем» його режиму. Відтепер американський підводний човен із ядерними боєголовками буде на чергуванні поблизу берегів Корейського півострова, пише CNN. Це відбудеться вперше за останні 30 років.

Байден і Йон
Байден обіцяє завдати  удару по Північній Кореї у відповідь на ядерну агресію Пхеньяну. Фото: CNN

«Альянс сформувався під час війни і процвітав під час миру. Наш договір про взаємну оборону є залізним, і це включає наше зобов’язання розширити стримування — і це включає ядерну загрозу, ядерне стримування», — сказав Байден.

Ця інформація з’явилася на тлі шокуючих для багатьох заяв Сеула про намір розробити власну ядерну зброю через загрозу зі сторони північного сусіда. Це означало б, що Південна Корея готова йти на ризик потрапити під санкції через «розповсюдження ядерної зброї». Очевидно, на такі рішучі кроки Сеул зважився, оскільки він засумнівався в тому, що союзники готові його захищати в разі ядерної ескалації.

Додаткові гарантії Вашингтона означають, що в Білому домі вважають, що можуть відносно легко впоратися з північнокитайським диктатором, хоча ризики все ще є. У разі ядерної атаки президент Південної Кореї зможе негайно зв’язатися з Білим домом, аби завдати удару у відповідь.

ядерна бомба
Авторитарні правителі люблять ядерні бомби. Фото: The Japon Times

Такі слова й дії американського президента можна розглядати як відповідь на ядерний шантаж авторитарних урядів, який, очевидно, виявився доволі успішним засобом впливу на західну громадськість. Це ноу-хау вождя росіян володимира путіна можуть собі взяти на озброєння Пекін та Пхеньян. Але виникає запитання, як далеко готові піти в США, чи не є це пустими погрозами?

На що готовий Вашингтон заради Тайваню

Сеул далеко не єдиний, хто сумнівається у твердому намірі Заходу виконувати свої союзницькі зобов’язання. Заяви Байдена пролунали на тлі зростання геополітичної напруженості між Китаєм та США довкола Тайваню та війною в Україні. У Пекіні усвідомлюють, що матимуть біля своїх берегів постійнодіючий американський атомний човен. Тому Китай застеріг Вашингтон і Сеул від «провокування конфронтації» з Північною Кореєю.

Мао Нін
Китай каже, що обіцяючи захист Сеулу, США провокує протистояння. Скріншот з виступу

«Те, що роблять США… провокує протистояння між таборами, підриває режим ядерного нерозповсюдження та стратегічні інтереси інших країн», заявила речниця МЗС Китаю Мао Нін.

Спроба Пекіну підкорити демократичний острів Тайвань, який юридично вважається територією Піднебесної, а де-факто самостійна держава, може спричинити до прямого зіткнення між США та Китаєм. У Тайбеї сподіваються на допомогу Сполучених Штатів, але впевненості нема, бояться, що Вашингтон не буде достатньо рішучим. Річ у тім, що законодавство США зобов’язує американську владу допомагати Тайваню відбити агресію Китаю, однак ніде не обумовлено розмір і масштаби цієї допомоги. Може йтися як про надання озброєння, так і про участь США у війні аж до застосування ядерних ракет.

Ймовірно, страхи тайванців марні. Вашингтон, звісно, поки не готовий бомбити ядерними ракетами Пекін. Але обидві партії рішуче виступають за підтримку Тайваню. Навіть експрезидент Дональд Трамп, відомий своїм примирливим ставленням до путіна, вважає, що США не можуть допустити, аби Пекін встановив контроль над Тайванем. Контроль Китаю над островом означає його посилення в регіоні, загрозу Японії, Південній Кореї та Філіппінам. Домінуюче становище Китаю в Азії означає контрольний вплив на приблизно половину світової економіки й гегемонію на всій земній кулі. Йдеться не лише про зростання економічного та політичного впливу, але і про готовність до військового втручання до країн, які якось перешкоджатимуть Пекіну. Тож Вашингтон не влаштовує такий порядок речей.

Сенатор Лігдсі Грем заявив, що військові навчання Китаю на початку квітня «створюють умови для блокади Тайваню в найближчі місяці або тижні». Він закликав бути готовим до того повороту подій і не відмовлятися від можливості застосувати армію США, якщо це трапиться. Він також пропонує у разі агресії Китаю припинити постачання близькосхідної нафти до Китаю.

«Я вірю в політику «єдиного Китаю», але я був би готовий боротися за Тайвань», тому що це демократія, яку США підтримували десятиліттями… Стратегічна неоднозначність не працює», — сказав він, закликаючи до оборонної угоди з Тайбеєм.

Сторони, ймовірно, розраховуватимуть, що війна буде швидкою та локальною, однак практика показує, що й Першу, і Другу світову розпочинали саме як такі маленькі конфлікти. Тож обмін ядерними ударами цілком може відбутися.

Підготовка вояків
США та Китай можуть розпочати війну через контроль над Тайванем. Фото: Military Times

«Війна за Тайвань, швидше за все, буде довгою, а не короткою; регіональною, а не локалізованою; і її набагато легше почати, ніж закінчити. Війна буде розширюватися та загострюватися, оскільки обидві країни шукатимуть шляхи до перемоги в конфлікті, який, як вони вважають, не можуть дозволити собі програти. Це призведе до серйозної дилеми припинення війни та пов’язане з набагато вищими ризиками переходу до ядерної зброї, ніж усвідомлюють багато американців. Якщо Вашингтон негайно не почне готуватися до розгортання, а потім і припинення тривалого конфлікту, він може зіткнутися з катастрофою, щойно почнеться стрілянина», — заявили експерти Defending Taiwan Хел Брендс і Майкл Беклі

У протистоянні за Тайвань Вашингтон не може надати ядерні гарантії Тайбею, але вони й не потрібні, адже Пекін не хоче знищувати острів, а «лише» захопити й перевиховати. Але оскільки ставки в цій грі надзвичайно високі і визначають майбутнє людської цивілізації, конфлікт між США і КНР цілком може зрештою скотитися до обміну ядерними ударами. Коли ж йдеться про російсько-українську війну, тут усе виглядає простішим.

А як щодо України?

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль зазначив, що відповідь на ядерну атаку Північної Кореї включатиме ядерну зброю США. Натомість Сеул зобов’язується не виготовляти власну ядерну зброю. Але ми знаємо ще одну країну, яка добровільно відмовилася від ядерного статусу в обмін на міжнародні гарантії безпеки — Україну.

Одна з країн-гарантів окупувала частину нашої території. Інші надають потужну підтримку, але ніхто у відповідь на погрози росіян застосувати тактичну ядерну зброю не заявляє про свою готовність діяти аналогічно. У США та Великій Британії розглядають використання «інших заcобів». Пропонувалися різні варіанти від ліквідації путіна до знищення чорноморського флоту.

володимир путін
Путін застосує ядерну зброю, якщо буде думати, що це його врятує. Фото: Atlantik Council 

Якщо Китай хоче захопити Тайвань, щоби потім перевиховувати його громадян у цифровому концтаборі, то росія якраз не проти перетворити на ядерну пустку українські території, аби не допустити існування «антиросії». Ймовірно, на це натякав, чи, можливо, погрожував лідер Китаю Сі Цзіньпінь під час розмови з президентом Володимиром Зеленським.

Вважається, що ні Захід, ні Китай не хочуть допустити використання ядерної зброї в цій війні з багатьох причин. Москва ризикує втратити будь-яку підтримку у світі, якщо відкриє цю «скриньку Пандори», від неї відвернуться і в Африці, і в Азії, бо всі чудово розуміють, що вона веде загарбницьку війну з використанням ядерної зброї. Однак, Китай був однією з небагатьох країн, які виграли від війни і яку, по-суті, влаштовує те, що відбувається. Він не хоче допустити цілковитої поразки кремля чи розпаду росії. Китай виснажує Захід, утверджує свій авторитет, перетворює рф на власний сировинний придаток. А ще він вчиться на помилках росії.

Путін та Сі
Китай — одна з небагатьох країн, яка виграла від російсько-української війни. Фото: ABC News

Можна уявити сценарій розвитку подій, коли Пекін спробує випробувати рішучість Заходу реагувати на удар ядерної зброї, наприклад, під час звільнення Криму, і дасть кремлю непублічну обіцянку продовжувати підтримку. Застосування ядерної зброї остаточно перетворить рф на країну-ізгоя і ще більше прив'яже її до Пекіну, але може спонукати Захід примусити Україну до перемир’я, застосувавши перед цим щодо росії анонсовані раніше засоби впливу. Американський президент Джо Байден заявляв, що одним із головних його пріорітетів є недопущення перетворення конфлікту в ядерну війну.

 

Якщо буде вирішено не дотискати росію, а укладати з нею якийсь мир, теоретично, після цього Вашингтон міг би надати Україні гарантії, подібні до тих, які надав Сеулу. Нажаль, ми не настільки важливі союзники для США. Водночас, якщо розглядати російсько-українську війну через призму протистояння між Китаєм та Сполученими Штатами, це можливо.

Раніше ми писали про те, що Китай відправили до України свого спецпредставника. Інформатор також розповідав, що Китай може напасти на Тайвань швидше, ніж всі остерігаються.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.