Війна закінчиться компромісом? Які нові виклики створює цей варіант розвитку подій

Європейські політики все більше схиляються до думки, що війна в Україні закінчиться якимось варіантом компромісного рішення

"Перемир'я" в Україні.
"Заморожений конфлікту" може перерости у війну будь-якої миті.

Політики східноєвропейських країн стурбовані тим, що зростає кількість бажаючих всадовити росію та Україну за стіл переговорів. Однак таке рішення пов’язане із чисельними викликами для європейської безпеки та воно не є якоюсь єдиною точкою зору. Анонсований контрнаступ ЗСУ сприймається як остання спроба Києва покращити свої позиції на перемовинах. Багато хто з впливових військових на Заході вважає, що український контрнаступ може бути цілком вдалим і це посилить позиції Києва на переговорах чи дасть можливість наростити міжнародну підтримку для подальшої боротьби.

«Ми не хочемо такого рішення»

Ярослав Качинський, голова правлячої партії «Право і справедливість» вважається найвпливовішою людиною Польщі. Недавно він заявив про те, що війна в Україні може закінчитися компромісом, який створить нові небезпеки для світу в майбутньому.

«Сьогодні ми не знаємо, чим закінчиться війна в Україні. Є ознаки того, що вона може закінчитися компромісом, а не остаточним врегулюванням, і це, на жаль, означатиме, що незабаром можуть виникнути нові небезпеки. Ми не хочемо такого рішення. Ми повністю підтримуємо вимоги українців», — сказав пан Качинський.

Ярослав Качинський
Качинський вважає, що компроміс з росією означає нові виклики для безпеки Польщі. Фото з відкритих джерел

Нещодавно одразу кілька впливових видань описало такий варіант розвитку подій. У статті The Guardian заступник редактора Саймон Тісдалл дав доволі похмурий сценарій. Він вважає, що після українського контрнаступу західні союзники заручаться підтримкою Китаю і будуть наполягати, аби укласти перемир’я. На території України під міжнародним моніторингом влаштують демілітаризовану зону за корейським зразком. Київ не визнає територіальні загарбання рф, але кремль збереже фактичний контроль над 15 % нашої території. Від вступу до НАТО Україна змушена буде відмовитися за умовами перемир’я, а вступ до ЄС пригальмується. Натомість ми отримаємо хиткий мир, який може обірватися будь-якої миті.

Є також матеріал Politico, у якому йдеться про те, що Вашингтон боїться наслідків «невдалого контрнаступу» й готується реагувати на критику від політичних опонентів. Сценарії закінчення війни, до якого, за словами видання, готується Білий дім, подібний до того, який описав Тісделл. Однак Україні буде надано гарантії безпеки «подібні до НАТО», економічну допомогу та більше озброєння і, ймовірно, відбуватиметься подальша європейська інтеграція.

Злив секретних матеріалів Пентагону теж говорить про те, що війна може затягнутися на наступний рік і це буде викликом для багатьох, як всередині України, так і за кордоном. Найбільш ймовірним підсумком війни називають взаємне виснаження сторін і патову ситуацію. Після цього США та Китай зможуть використати свій вплив, аби припинити війну.

Звідки цей песимізм

Песимістичні оцінки можуть бути частково спричиненні тим, що український контрнаступ «затягується». У цьому вбачають неготовність ЗСУ до рішучих дій. Насправді «затягування контрнаступу» — міф. Ще зимою говорилося про ймовірні наступальні дії української армії наприкінці весни-початку літа, коли встановиться сприятлива для таких операцій погода й мала надійти обіцяна Заходом бронетехніка.

Але є об’єктивні причини, які примушують сумніватися в карколомному успіху майбутнього контрнаступу, такого, який відбувся під час звільнення Харківщини. Проводити наступальні дії важче, ніж захищатися. Ворог підготував укріплені позиції та готується відбивати атаки ЗСУ. Росія переважає нас у мобілізаційному ресурсі, має перевагу в повітрі, радіолокаційній боротьбі. Ми могли б протиставити цьому більше якісного озброєння, авіацію і далекобійні ракети, якби Захід щедро відкрив двері своїх складів, але, як виявилося, у НАТО не все так гладко з озброєнням, а вони змушені оглядатися ще й на Китай. Крім того, багато хто все ще боїться «ескалації», адже персонажі на кшталт Дмитра Медведєва не забувають розмахувати «ядерною довбнею».

"Зуби дракона"
ЗСУ доведеться атакувати укріплені позиції ворога. Фото: Forbes

У сучасній росії, схоже, немає політичної сили, яка могла б скинути режим путіна навіть після того, як виявиться, що він цілковито розвалив армію і, будучи неспроможним реалізувати свої цілі в Україні, втягнув країну в ізоляцію та під санкції. Кремль надійно тримає «під вуздечкою» будь-кого, хоч трохи здатного на ініціативу, таких як очільник ПВК «Вагнер» воєнний злочинець Євген Пригожин.

«Поганий мир» і виклики для європейської безпеки

Оцінюючи песимістичні сценарії розвитку подій, які поширюються на Заході, варто пам’ятати, що саме ці експерти прогнозували, що путін захопить контроль над Україною впродовж кількох тижнів. Для деяких політиків таких країн, як Німеччина та Франція, російсько-українська війна сприймається як завада звичайному стабільному розвитку. Вона незручна. Ймовірно, вони в глибині душі хотіли б, щоб росія швиденько захопила Україну й це все закінчилося. Щоб можна було жити як раніше, час від часу висловлюючи «глибоку стурбованість» катуваннями українців у концтаборах «перевиховання».

«Широка привабливість тривалого перемир’я очевидна. Це зупинило б бійню, запобігло ескалації застосування ядерної зброї між росією та НАТО, пом’якшило б глобальну економічну, енергетичну та продовольчу кризи та принесло б певний мир», — зазначає пан Тісдалл.

Однак ця точка зору не враховує той факт, що такий мир із російським агресором однозначно сприйметься в кремлі, як перемога. Це українці шукатимуть винуватих і почуватимуться зрадженими, росіяни ж візьмуть на палички нових «дідів» і радітимуть, що приросли новою земелькою, сприймуть це як заохочення до наступних загарбань. Вони проаналізують свої невдачі й через 5–10 років обов’язково повторять свої спроби як не в Україні, то деінде.

Путін в Лужниках
Росіяни радітимуть, що приросли територіями і готуватимуть нові загарбання. Фото: Reuters

Саме про це говорив пан Качинський, коли казав, що за такого варіанту розвитку подій Європа може забути про спокій, а тому Польщі потрібна регулярна армія у 250 тисяч осіб та ще 500 тисяч тероборони. Це розуміють не тільки у Варшаві, але і в інших столицях. Тому, пише Politico, Вашингтон зараз зосереджений на підтримці України.

Якщо це станеться

Якщо Україні доведеться йти на компроміс, нас навряд залишать на поталу ворогу. Зокрема й тому, що Вашингтон, не може допустити цілковитого програшу України, адже після катастрофи з Афганістаном, це продемонструє, що він зазнає краху на міжнародній арені.Після підписання перемир’я на вигідних для росії умовах, ймовірність війни за Тайвань суттєво зросте. Мало того, Пекін та москва можуть скоординувати свої дії та десь у 2027 році розпочати спільну війну проти Заходу.

Путін та Сі
Китай та росія сприймуть будь-який компроміс за перемогу. Фото: Сіньхуа

Ймовірно, за такого сценарію росія утримається на частині української території, наприклад, на окупованих раніше районах Донеччині та Луганщині, так званій «Л-ДНР», та Криму. Статус цих територій ніхто офіційно не визнає, щоб можна було пізніше повернутися до питання про їх повернення. Життя там поступово затухатиме, як це сталося на окупованому півострові. Санкції з росії ніхто не зніматиме, принаймні, допоки живий їхній вождь-президент. Тим більше, що, як виявилося, граничне обмеження ціна на російську нафту було доволі корисним для європейської економіки, та й Китай не проти.

Щодо НАТО, Київ може проголосити позаблоковість, або якось «призупинити» рух до цієї безпекової структури. Це дасть путіну можливість звітувати, що «цілі СВО досягнуто». Але причина буде також у тому, що Україна матиме невирішений територіальний конфлікт. Це блокує входження до Альянсу за статутними документами організації. Натоміть Києву запропонують гарантії безпеки, які унеможливлять повторення російської агресії.

зруйновані міста
Ніхто не вкладатиме в Україну, якщо її безпека не буде гарантована. Фото: The New Yourk Times

Foreign Affairs 24 квітня опублікувало спільну статтю прем’єр-міністрів Чехії, Словаччини та Польщі. З-поміж іншого там говориться, що до того часу, як відбудеться вступ України в НАТО, наша країна повинна отримати потужні гарантії безпеки.

«Зараз настав час для Альянсу окреслити чіткий і надійний шлях до членства України, якщо й коли Київ забажає і коли дозволять умови. А до того часу ми повинні бути готові надати гарантії безпеки, окрім політичних запевнень, які не дозволять Україні раз і назавжди стати «сірою зоною», — заявляють очільники урядів.

Інакше на Україну чекає нестабільність та розбрат. В Україні не буде інвестицій і сталої реконструкції, якщо вона не зможе захистити себе від майбутньої агресії.

Нічого не вирішено

Через потік інформації може скластися враження, що Захід давно все вирішив. Насправді все не так, й окреслений напрям просто розглядають, як найбільш ймовірний. Але всі усвідомлюють ризики.

«Заморожений конфлікт не принесе стабільності чи покращення безпеки чи економічних умов у довгостроковій перспективі. Скоріше це дозволило б росії перегрупувати та відновити свої сили, продовжуючи вести політичну війну та експортувати свою імперську ідеологію», — пишуть міністри в Foreign Affairs.

ЗСУ готуються
Від результатів українського контрнаступу залежить весь подальший перебіг подій. Фото: Reuters

Від результатів контрнаступу залежить дуже багато. Якщо він буде вдалим, західні політики, які підтримували Україну, зможуть переконати виборців, що вони мали рацію, пише The New Yourk Times, і тоді росії не варто розраховувати на вигідне перемир’я. ЗСУ не раз доводили, що можуть здивувати і ворогів, і союзників, а тепер ми маємо західну бронетехніку та 12 бойових бригад чисельністю близько 4000 солдатів у кожній, навчених на потужностях країн НАТО.

«Я налаштований оптимістично, що між цим і наступним роками, я думаю, Україна продовжуватиме розвиватися. Я також вважаю, що ми повинні бути реалістами. Не настане такий час, що росія розвалиться», — сказав міністр оборони Великобританії Бен Уоллес.

Багато генералів Пентагону публічно, як Бен Годжес, чи надаючи інформацію для впливових видань на умовах анонімності, висловлюють впевненість у тому, що ЗСУ зможе продемонструвати гарні результати на фронті. Зрештою, США запланувало постачання своїх танків Abrams M1 аж на осінь, а українські пілоти ще тільки проходять навчання на західній авіатехніці. Тож ніхто не налаштований закінчувати війну прямо зараз. Всі чекають результатів.

Раніше ми писали про те, що за словами експерта, ЗСУ давно ведуть контрнаступальні операції. Ми також розповідали, що військові розповіли про гарні результати роботи ЗСУ на території Херсонщини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube