Байден збирається скористатися відсутністю Сі Цзіньпіня, щоб посилити свій вплив на Глобальному Півдні
Президент Володимира Зеленського відвідає США, де 20-21 вересня планує виступити в ООН та Конгресі. Україна намагається зберегти й наростити підтримку міжнародної спільноти у війні проти загарбника. Цього разу візит української делегації триватиме на тлі наближення президентських виборів у США, тому виділення нового траншу військової та гуманітарної допомоги Вашингтону зустріне жорстку критику опозиції. Під час засідання Радбезу ООН має відбутися перша від початку повномасштабного вторгнення зустріч Володимира Зеленського та міністра зовнішніх справ росії Сергія Лаврова.
Поїздка президента Володимира Зеленського до США та його виступ на засіданні Ради Безпеки та Генеральній Асамблеї ООН обіцяє стати головною подією тижня. Як показує досвід, через «вето» росіян та китайців Радбез та і вся Організація Об’єднаних Націй не взмозі протистояти путінській агресії, а проте, Генасамблея залишається найбільшим майданчиком для обговорення.
Київ має намір використати трибуну Генеральної Асамблеї, а також особисті зустрічі з лідерами інших країн, аби збільшити підтримку України. Зеленський озвучить перед високопоставленими делегатами 150 країн світу «Формулу миру» й запропонує долучитися до її реалізації, як це було під час саміту в Джидді. Тоді українська делегація високо оцінювала результати зустрічі, адже вдалося, принаймні частково, привернути країни Глобального Півдня на свій бік. І тут у Зеленського буде потужний союзник — президент США Джо Байден.
Боротьба за Глобальний південь — одна зі стратегічних цілей Америки. Politico називає майбутню ГА ООН «шоу одного Байдена», оскільки лідери п’яти інших постійних країн-членів Радбезу — Великобританії, Франції, а, особливо, Китаю та росії — не братимуть участь у зібранні. Це відкриває перед США можливості тісніше співпрацювати з країнами Азії, Африки та Латинської Америки. Часто, через свої зв'язки з Пекіном та москвою вони, займають «нейтральну» позицію в протистоянні авторитарного блоку та Заходу й саме від їх підтримки багато в чому залежить майбутній світовий устрій.
На саміті G20 в Індії, якій відбувся за десять днів до ГА ООН, Байден, здається, був успішним і продемонстрував, що може дати співпраця із Заходом, адже оголосили про створення стратегічного проєкту побудови транспортного коридору, який має сполучити країни басейну Індійського океану з багатим ринком Європи. При чому для менш розвинених країн Глобального Півдня, як Індія та Саудівська Аравія, співпраця також означає західні інвестиції та технології.
Крім того, Байден має намір виступити з ініціативою розширити постійний склад Радбезу ООН п'ятьма-шістьма новими учасниками: Німеччиною, Індією, Бразилією, Японією і, можливо, ПАР. Теоретично, це мало б послабити роль Китаю та рф, але навряд чи наразі заплановане реалізують. Водночас саме встановлення питання лестить урядам цих країн і має «додати балів» Вашингтону.
Країни, що розвиваються приховують образу на заможні держави через недостатнє, на їхню думку, залучення до проблем «третього світу», пише Politico. Мова, до прикладу, про епідемію COVID-19, вакциною від якого багаті країни не поспішали ділитися, а чи про загрозу голоду через блокаду «зернового коридору». Увага Байдена завітає на саміт ООН зі сталого розвитку, якого з нетерпінням чекають делегати цих країн на полях Генасамблеї, то взагалі відкриє «неоране поле».
За даними Associated Press, Зеленський зустрінеться з Байденом у Білому домі в четвер 21 вересня. Він також відвідає Капітолійський пагорб та зустрінеться з сенаторами в Конгресі, адже Київ шукає подальшої підтримки в міжнародних партнерів. Його виступ організували сенатор-демократ Чак Шумер і сенатор-республіканець Мітч Макконелл, які є лідери обох партій у верхній палаті Конгресу. Виступу передуватиме закритий брифінг.
Конгресмени США мають обговорювати виділення Україні чергового пакету в розмірі 24 мільярди доларів військової та гуманітарної допомоги. Байдену буде важко провести це рішення, адже дедалі більший вплив у Республіканській партії здобуває протрампівська група ультраконсерваторів. Візит Зеленського до США відбувається на тлі контрнаступу ЗСУ, який, на думку багатьох у Сполучених Штатах, не демонструє того успіху «на який розраховували», мовляв, час сідати за стіл переговорів із рф.
«Це, безумовно, відбувається в критичний момент, коли росія відчайдушно шукає допомоги від таких країн, як Північна Корея, для її жорстокої війни в Україні, оскільки українські сили продовжують прогресувати у своєму контрнаступі, і відразу після наступної зустрічі контактної групи з питань оборони України, на якій Міністр (Ллойд — ред.) Остін організовує роботу з десятками наших союзників і партнерів у Європі на початку наступного тижня», — сказав радник Байдена Джейк Салліван під час брифінгу в Білому домі.
У Сполучених Штатах стартували президентські перегони й питання підтримки України стало однією з основних ліній зіткнення між кандидатами. Тож навряд чи Зеленському вдасться повторити свій тріумф, як це було під час зимового візиту. Натомість після низки гучних корупційних скандалів доведеться добряче постаратися, аби довести, що американські платники податків можуть довірити свої кошти в надійні руки.
Очевидно, у Києві готувалися, адже здійснили низку важливих кадрових та політичних рішень, які мають продемонструвати рішучість у подоланні корупції. Зокрема звільнили міністра оборони Олексія Резнікова, а на його місце призначили Рустема Умерова, який має гарну репутацію на Заході. Паралельно усунули всіх заступників Резнікова, включно з Ганною Маляр. З подій цього ж розряду — арешт та обвинувачення олігарху Ігорю Коломойському, якого переслідують у США, але який підтримував президентську кампанію Зеленського.
Але Заходу не потрібні гучні звільнення і, навіть, «принесення в жертву» наближених до себе людей — йдеться про побудову системи, яка виключить корупцію як явище. Як свідчить замороження ініціативи про прирівняння корупції до держзради, яке б потенційно нівелювало роль НАБУ та САП, Банкова це розуміє. Але питання, чи зможе Зеленський переконати в цьому Вашингтон. Новопризначена спецпредставник США Пенні Пріцкер заявила, що Україна має виконати певні умови для отримання нових траншів допомоги. Зокрема потрібно здійснити правоохоронну та судову реформи, ймовірно Зеленський оголосить про такі наміри під час свого виступу.
Пізніше Зеленський має зустрітися з президентом Байденом. Припускають, що однією з найважливіших тем для обговорення стане передача ракет дальнього радіусу дії ATACMS. Однак, повідомляє інформаційний сайт Axios з посиланням на власні джерела, питання ще не вирішено, оскільки різні групи в Білому Домі по різному оцінюють ризики від такого кроку. Кремль неодноразово заявляв, що передача цих ракет призведе до «поглиблення ескалації», втім, подібні заяви лунали також щодо всіх без винятку видів озброєнь, які передали нам союзники.
З майбутньою Генасамблеєю ООН пов’язана низку інтригуючих моментів: не лише лідер Піднебесної Сі Цзіньпін пропускає зустріч, що буває часто, але і взагалі представництво КНР буде суттєво знижене. Замість міністра закордонних справ Ван Ї, цьогоріч Китай репрезентуватиме віцепрезидента Хань Чжен, роль якого є суто церемоніальною.
Після візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Пекіну, вважалося, що відбудеться взаємний візит Ван Ї, який покладе початок обговоренню зустрічі Байдена та Сі Цзіньпіна. А це, своєю чергою, означало б покращення відносин між Китаєм та США, у чому зацікавлений весь світ. Генасамблея в Нью-Йорку була б зручним місцем для таких контактів, але, очевидно, цього не станеться, що може означати небезпечне наростання суперечностей.
Замість саміту в Нью-Йорку Ван Ї зібрався до москви на перемовини щодо перспектив російсько-української війни. Його візит відбудеться на наступний тиждень після епічного приїзду північнокорейського лідера Кім Чен Ина й за кілька місяців до зустрічі путіна та Сі Цзіньпіна на саміті ШОС. Втім, висновки робити зарано, адже відомо, що Ван Ї 16–17 вересня мав також дводенні перемовини з радником президента США з питань національної безпеки Джейком Салліваном на Мальті.
Цікаво, що буде ще одна неприємна зустріч: крім постійного представника рф в ООН Василя Небензі, у середу, 20 вересня, у засіданні Радбезу візьме участь міністр зовнішніх справ країни-окупанта Сергій Лавров. Це означає, що він особисто побачиться із Зеленським, повідомляє пропагандистський ресурс РІА Новости. Однак про якісь прямі перемовини не йдеться, принаймні Небензя розцінює потенційні результати цієї зустрічі як «нульові».
«Це буде чергове «шоу», головна роль у якому відведена українському президенту», — сказав викривач американських біолабораторій Небензя.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.