Ріст тривожних симптомів в економіці Піднебесної та невдачі на геополітичній арені можуть спровокувати КНР на агресію
Китай вдається до політики «батога та пряника», намагаючись привести до влади в Тайвані кандидата, який буде йти на зближення з материком. Експерти говорять про наростання негативних процесів в економіці Піднебесної і це може спровокувати авторитарний режим на розгортання війни. Впливові гравці на міжнародній арені всерйоз готуються до збройного протистояння і зустріч російського та північнокорейського диктаторів може стати одним з етапів утвердження альянсу авторитарних режимів. Водночас, ймовірно, активних дій не буде до виборів президента в Сполучених Штатах.
Біля Тайваню знов неспокійно: одразу 28 винищувачів J-10 помітили в південно-західній частині зони протиповітряної оборони острова в середу, 13 вересня. Як повідомляє Reuters, тайванські військові зафіксували рух китайських літаків. При тому частина з них перетнула протоку Баші, для проведення навчань із китайським авіаносцем «Шаньдун», авіаносна група якого перебуває поблизу непокірного острова з понеділка, 11 вересня. Супровід авіаносця складають п’ять кораблів, зокрема два фрегати й два ракетних есмінці. Важливо, що ці кораблі розміщуються за якихось 650 км на південь від японського острова Міяко. Навчання стали одними з найбільших за останній час.
Загрозливу близькість китайської армії в Тайвані вже називають «регулярними переслідуваннями». Напруженість у Південно-Китайському морі зростає і це примушує країни з блоку Заходу перебувати в стані постійної готовності. Не лише Тайбей направляє додаткові літаки та кораблі, але й Токіо активізував свої військово-морські дії.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін поставив за мету свого правління перетворення КНР на світову потугу і «відновлення територіальної цілісності». Водночас підкорення демократичного Тайваню, за задумом Пекіну, може відбуватися і мирно. Як повідомляє видання The Guardian, Китай оприлюднив план «економічної інтеграції» Тайваню. Центральним комітетом правлячої Комуністичної партії та Державною радою у вівторок, 12 вересня, оголошено, що прибережна провінція Фуцзянь стане «демонстраційною зоною» комплексного розвитку.
З-поміж іншого, план ставить за мету полегшити умови для проживання, навчання та роботи тайванцям, які вирішили пов'язати свою долю з материком. Китай вживає заходів, аби полегшити купівлю нерухомості жителями остова в прибережній розвинутій провінції. Але тайванці налаштовані скептично щодо таких інвестицій. Вони вказують на кризу ринку нерухомості в Китаї.
Усе це відбувається на тлі наближення на острові виборів президента, які мають відбутися в січні. Фаворитом у боротьбі за право контролювати курс країни на найближчі роки є кандидат правлячої Демократичної прогресивної партії (DPP) Лай Чінгте, що агітує за повну незалежність Тайваню. Інші, опозиційні партії, теж часто виступають за віддаленість від Пекіна. Але є і такі, як партія Гоміндан, що прагне більшої інтеграції з материком. Пекін погрожує «батогом», щоб остров’яни боялися вибрати перших, і пропонує «пряник», щоб хотіли обрати других. От тільки, більшість тайванців не хочуть такого добра.
«Я не хочу інвестувати у власність комуністичної країни, ділячись своєю власністю із цим урядом. Я не хочу працювати в автократичній країні, тому що права людини та трудові права там контролюються урядом. Якщо одного дня ваша думка не збігатиметься з позицією уряду, вам загрожує арешт або затримання», — пояснив The Guardian свою позицію один із тайванців.
Ситуація в Тайвані до болю нагадує події, що передували Революції Гідності. Тоді кремль затягував Україну в «Союзну Державу» та Євразійський економічний союз, пропонуючи різні «плюшки» правлячому режиму Януковича і водночас демонстративно нарощував свою військову присутність у Криму. Й ось тепер те саме пропонує Сі Цзіньпін усім тайванцям, адже, на відміну від путіна, розуміє, що громадська думка має значення.
«Ви хочете війни — ви її отримаєте!», — погрожував у лютому 2014 кум путіна Віктор Медведчук активістам Євромайдану.
З кожним днем, який наближає вибори, війна за Тайвань стає чимраз ймовірнішою. Рейтинг лідера DPP Лай Чінгте, який каже, що жити в одній державі з авторитарним урядом Сі Цзіньпіна — сумнівне задоволення, зростає. Оточення острова ворожим флотом тільки підкреслює його правоту: ніхто не хоче жити в державі, у якій людина не належить собі та в будь-який момент її можуть погнати на бій із «проклятим Заходом» старці з манією величі.
Водночас у китайській економіці крізь завісу секретності пробиваються ознаки наростання кризи, повідомляє Bloomberg. Видання вказує, що падає заробітня плата в таких галузях економіки, як фінанси, технології й «нова економіка». У банківському секторі вони знизилися взагалі на 40 %. Компанії тихенько скоротили багато пільг, які пропонували працівникам раніше. Скорочення доходів означає падіння купівельної спроможності населення і це провокує подальший спад економіки. Шанси на безхмарне майбутнє Піднебесної під керівництвом мудрого Сі падають через протидію Вашингтону. На останньому саміті G 20 США поставили хрест на ініціативі «Один пояс, один шлях», запропонувавши спільний проєкт Індії та ОАЕ.
Упродовж десятиліть Китай демонстрував постійне зростання, спад означатиме великі проблеми для Сі Цзіньпіна: як і путіну, йому начхати на вибори, але режиму потрібна підтримка громадян і схвалення його влади. Зрештою, це може спричинити палацовий переворот, тож Сі Цзіньпін може наважитися піти «ва-банк». Якщо провести захоплення острова швидко, це підійме підтримку режиму до небес, як було в путіна після захоплення Криму. Для цього командування Піднебесної вже розробило план із лаконічною, але промовистою назвою «Z».
Якщо ж «за три дні» не вийде, доведеться вступати в серйозну битву із Заходом за першість у світі. Але й це може здатися Китаю прийнятним, адже вступатиме у війну він на піку своєї могутності й за сприятливих зовнішніх обставин.
Якщо велика війна вибухне, задіяними будуть усі союзники Сполучених Штатів та Китаю. Південну Корею, Японію та Індонезію неодмінно спробують заблокувати, хоча б тому, що з території цих країн можуть надати підтримку Тайваню війська США. Водночас Сполучені Штати, Корея та Японія відпрацьовують сценарії, які мають цьому завадити, 18 серпня лідери цих країн зібралися на нараду у військовій базі Кемп-Девіді. За даними агенції Bloomberg, США схвалили продаж 25 своїх найновіших винищувачів F-35 Південній Кореї. Паралельно з тим Білий дім готує для Японії крилаті ракети «Томагавк», а Токіо підняло до рекордного рівня витрати на оборону.
Авторитарний блок теж не дрімає, поїздка Кім Чен Ина до путіна стала лише формальністю, яка підкреслила близькість режимів на ґрунті ненависті до Заходу, адже між країнами давно налагоджена широка взаємодія. Диктатори довго говорили віч-на-віч, а наступного дня до москви полетів самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Сам вождь росіян запланував у листопаді поїхати на зустріч із Сі Цзіньпіном. Минулого разу після того, як путін побував у Пекіні, рф розпочала відкриту війну проти України, про що перешіптуватимуться диктатори на запланованій зустрічі — велике питання.
Для війни потрібен casus belli й тут у пригоді якраз може стати Кім Чен Ин. Північна Корея здатна вчинити якусь провокацію, щоб змусити Сеул відповісти, а Вашингтон, як головний союзник, підтримає. Про подібні дії «сонцесяйного» говорили в березні, коли збройні сили США та Південної Кореї проводили репетицію висадки морського десанту на територію КНДР. Крім того, американський атомний підводний човен постійно чергує біля берегів Південної Кореї з ядерною зброєю на борту. А в липні, вперше з 1981 року, зайшов у порт Сеулу, як гарантія, що «сонцесяйний» Кім не спокуситься на легку здобич.
У відповідь Китай і собі може розпочати активні дії. Путінський флот, який, на відміну від сухопутної армії досі в непоганому стані, обов’язково допоможе. Можна також не сумніватися, що всі, хто хотів поквитатися із Заходом, як той же Іран, використають момент.
У Сі Цзіньпіна не виходить виграти шахову партію в геополітику, тож він може наважитися перевернути "велику шахівницю". Але до того, ймовірно, має стати зрозумілим усе щодо виборів у Тайвані. Можливо також, у Пекіні та москві чекають результатів президентських перегонів у США: якщо переможе Трамп, це суттєво дестабілізує Захід, а якщо вийде організувати якесь громадянське протистояння в Америці, можна буде виграти й безнадійну партію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.