Саміт G20: США завдали удару по Китаю, але справжнім переможцем виявилася Індія

Читать на русском

Очільники двадцяти найбільших економік світу так і не спромоглися засудити дії москви, але Захід зробив крок до реалізації своїх стратегічних цілей

Читать на русском
Нарендара Моді
Прем’єр Індії Моді хоче скористатися обома сторонами протистояння

Очільники двадцяти найбільших економік світу так і не спромоглися засудити дії москви, але Захід зробив крок до реалізації своїх стратегічних цілей

Саміт G20, який тривав із 9 по 10 вересня, став найважливішою подією тижня, але виявився доволі скандальним. Захід змушений був піти на поступки Глобальному Півдню, зокрема Індії, адже ця країна хоче й далі користуватися перевагами співпраці зі США та ЄС з одного боку та з Китаєм і рф з іншого. Причиною такої поступливості стали надії прихилити на свій бік Нью-Делі в протистоянні з Пекіном. Глобальний Південь розглядає війну в Україні через призму цього протистояння і вважає прийнятним рішенням домовлятися з путіним ціною нашої територіальної цілісності.

Скандальний саміт G20

Саміт «Великої двадцятки» проходив не так, як зазвичай. Ще до його початку стало відомо, що лідер Китаю, країни з другою економікою у світі, не приїде на цей захід — це вперше відтоді, коли він став на чолі своєї держави у 2012 році. Відсутність Сі Цзіньпіна, як і вождя росіян володимира путіна, суттєво понизила рівень представництва та посіяла сумніви у важливості саміту.

Щодо російського правителя, то цей воєнний злочинець, просто боїться покидати межі рф. А от відсутність китайського лідера пояснювали по різному від конспірологічних теорій про хворобу до зазделегідь продуманого плану продемонструвати власну важливість та понизити рівень заходу. 

На порядку денному саміту в Нью-Делі були боротьба зі зміною клімату, економічний розвиток і борговий тягар бідних країн, а також російсько-українська війна й економічні проблеми, які вона спричинила для світу. Найбільше уваги приділяли саме путінській агресії, от тільки робили це учасники саміту через призму власних інтересів і дехто явно хотів ухилитися від відвертої розмови, тому була «дуже компромісна» підсумкова декларація. Галасу також наробила заява президента Бразилії Лула да Сільви про намір не виконувати приписи «римського статуту», якщо у 2024 році путін вирішить прилетіти на саміт «Групи двадцяти» в Ріо-де-Жанейро. Було також кілька менш помітних, але надзвичайно потужних ляпасів Пекіну від Вашингтону.

Саміт в Індії
Саміт G20 в Індії виявився багатим на гучні події. Скріншот відео

«Дуже компромісна» декларація G20

Індійський прем’єр-міністр Нарендра Моді радісно говорив про те, що «вдалося досягти компромісу» в ухваленні спільної декларації G20. Усі учасники, у тому числі рф, її підтримали. Дипломатам знадобилося 200 годин безперервних переговорів, 300 двосторонніх зустрічей і 15 проєктів, аби скласти текст документа, який задовольнив усіх. От тільки в ньому обмежилися загальними фразами, уникали засудження росії, говорили про абстрактну «війну в Україні», а не про «агресію рф в Україні» й було ще багато неприємних для нас речей.

Українське Міністерство закордонних справ висловило негативну оцінку тексту підсумкового документу. Київ, навіть, запропонував своє бачення того, як має виглядати декларація. До прикладу, головну тезу, що існують «різні думки та оцінки» щодо війни, пропонують замінити на:

«Члени G20 одностайно засудили та закликали москву припинити війну проти України».

У кремлі вважають таку «беззубу» позицію «Великої двадцятки» своєю перемогою. Російський міністр зовнішніх справ Сергій Лавров заявив, що розцінює результати саміту в Індії позитивно.

«Ми змогли запобігти спробам Заходу українізувати порядок денний саміту», — сказав Сергій Лавров

Моді та Лавров
Лавров задоволений підсумковою декларацією саміту. Фото: The Moscow Times

З москвою зрозуміло, але цікаво, що американці теж позитивно оцінюють декларацію. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що цією декларацією Глобальний Південь підтримує Україну.

«Країни G20 у цій заяві відстоювали важливість територіальної цілісності, суверенітету — і це дуже зрозуміло», — передає його слова CNN.

Однак очевидно, що, до прикладу, Китай, може вкладати в поняття «територіальна цілісність» та «суверенітет» свої власні трактування. Той же путін після захоплення Криму заявляв, що «поважає суверенітет України», але «у нових реаліях», тобто з визнанням «законності» окупації. На саміті G20 у 2022 році формулювання були помітно різкішими.

«Балі був Балі. Нью-Делі є Делі. Балі був рік тому, ситуація була інша. З того часу багато чого сталося», — прокоментував міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар, не вдаючись у подробиці.

Президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що всі учасники перемовин чудово усвідомлюють, хто є порушником міжнародного порядку. Відповідаючи на запитання, чому росія не була названа агресоркою, він сказав, що проти виступила країна-окупани та її союзник, з якими потрібно все ж вести діалог.

«Це питання клину з росією, яка була присутня, і з Китаєм», — повідомив він на брифінгу у В’єтнамі.

Видання Guardian пише, що декларація G20 виглядає настільки слабкою через намагання Вашингтону заручитися підтримкою Глобального Півдня, зокрема Індії, у боротьбі з Китаєм. Нью-Делі намагається балансувати на інтересах табору авторитарних країн та Заходу, аби отримати максимальну вигоду. Росія перетворилася для Індії на постачальника надзвичайно дешевих вуглеводнів і ринок збуту власної продукції, а гарні відносини із Заходом дають можливість отримувати інвестиції та технології. Тому саме індійські дипломати можуть святкувати перемогу: підсумкова декларація G20 показала, наскільки Заходу потрібна Індія.

Ляпас Пекіну

Америка на саміті G20 завдала гучного ляпасу Піднебесній. Байден ударив по китайській геостратегічній ініціативі «Один пояс, один шлях», яка стала ідеєю-фікс Сі Цзіньпіна й мала перетворити КНР на найвпливовішого гравця на планеті. Вашингтон хоче, щоб найбільш густонаселена країна світу, Індія, стала новою «фабрикою» Заходу замість Китаю, тому підкреслює повагу до інтересів Нью-Делі. Цей зв’язок має стати основою для протистояння з китайськими комуністами.

Індія, ОАЕ та США
Захід оголосив про власну ініціативу, яка має затьмарити "Один пояс, один шлях". Фото: Al Jazeera

Лідери США, Індії та Саудівської Аравії на зустрічі G20 підписали меморандум, який передбачає створення нового морського та залізничного коридору між Індією та ЄС через Близький Схід та Середземне море. Новий транспортний коридор не лише стимулюватиме економічний розвиток, але й розширить політичні зв’язки між країнами. 

«Це велика справа. Це справді велика справа», — прокоментував Джо Байден

Коридор сприятиме розвитку торгівлі, транспортуванню енергетичних ресурсів і покращенню цифрового зв’язку. Він включатиме Індію, Саудівську Аравію, Об’єднані Арабські Емірати, Йорданію, Ізраїль та Європейський Союз, пише Time of Israel. І Китаю в цій грі немає місця. США також намагаються пов'язати Нью-Делі співпрацею в оборонній сфері, адже Індія дуже залежна від постачання російського озброєння. Президент Джо Байден перед від'їздом до В'єтнаму, де було заплановано низку важливих перемовин, 50 хвилин говорив з прем'єром Моді щодо стратегічної співпраці.

Це не єдиний удар по Пекіну на цьому тижні: якщо вірити джерелам Reuters, Іран та США уклали таємну угоду за посередництва Катару. За нею передбачено обмін ув’язненими, а ще Тегерану повернуть доступ до 6 мільярдів доларів розморожених на міжнародних рахунках та «закриють очі» на його поступове повернення на ринок нафти. Натомість Іран зобов’язується не продавати рф дрони та комплектуючі до них. Враховуючи, що більшість деталей Shahed-136 виробляють у Китаї, це вдарить не лише по москві, але й по Пекіну. Крім того, це дасть можливість Байдену стримати ціни на нафту й запобігти розвитку інфляції напередодні виборів.

Щоправда, Сі Цзінпінь у час, коли відбувався саміт G20, зустрівся з президентом Венесуели Ніколасом Мадуро. Цей популіст за десять років при владі перетворив колись найбагатшу країну регіону на державу, у якій мінімальна зарплатня складає до 8 доларів у місяць і тепер шукає спонсора. Натомість він готовий надати доступ до венесуельської нафти. Це спокусливо для Пекіна, адже в країні зберігаються найбільші у світі запаси цього палива й контроль над таким ресурсом дає великі можливості.

Торговий коридор
Новий транспортний коридор має стати конкурентом китайської ініціативи 

Заяви да Сільви та Ердогана

Бразильський президент Лула да Сільва виставляє себе миротворцем, який прагне помирити свого союзника по БРІКС росію з його колишньою колонією Україною. Звісно, коштом наших територій, адже він хоче дружити з рф.

«Що я можу вам сказати, так це те, що якщо я президент Бразилії, і якщо він приїде до Бразилії, немає жодних причин, щоб його заарештували», — сказав він на церемонії закриття саміту G20.

Лула та Моді
Лула да Сільва приймає церемоніальний молоток з рук Моді під час закриття саміту. Скріншот відео

Бразилія, як і ПАР, визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду й зобов’язана заарештувати путіна, як тільки він ступить на її територію. Напевно тому на ранок, трохи подумавши, Лула змінив свою точку зору, мовляв, хай усе вирішує суд, але «Римський статут» шкодить інтересам його підписантів.

«Я хочу знати, чому ми є членами, але не США, не росія, не Індія, не Китай. Я не кажу, що піду із суду. Я просто хочу знати, чому Бразилія є підписантом», — цитує заяву Лули Al Jazeera.

Окрім слів бразильського президента була також скандальна пропозиція лідера Туреччини Реджепа Ердоган: він звернувся до світових лідерів із закликом полегшити страхування експорту сільгоспродукції та добрив із рф і підключити банки країни-окупанта до системи SWIFT в обмін на повернення москви до зернової угоди. А нещодавно в пресі з’явилася інформація, що генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш веде перемовини з москвою і пропонує путіну ще й доступ до портів ЄС, повернення заморожених активів та пільгове страхування російських танкерів від можливих атак ЗСУ.

У сукупності це сигналізує, що світ звик до війни в Україні й звірства та терор росіян уже не так вражають і не шокують. Лідери Глобального Півдня не соромляться відверто підігравати воєнному злочинцю путіну, бо розуміють, що їхні співгромадяни готові заплющити на це очі. Особливо, якщо допустити поширення пропагандистських наративів, про те, що «винуваті обидві сторони». Або, принаймні, що це не росія намагається захопити свою колишню колонію, а що причиною агресії путіна є політика Америки, що є «різні думки та оцінки» російсько-української війни. Добра новина в тому, що Захід далі нас підтримує і навіть такі впливові політичні фігури, як Лула, змушені коригувати свою поведінку у відповідь на позицію міжнародної спільноти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.