Діалог з Глобальним Півднем, нова мирна ініціатива та чутки про гнучкість української делегації: підсумки саміту в Саудівській Аравії

Якщо учасними знайдуть спільні точки дотику і зуміють подолати розбіжності, міжнародна спільнота зможе натиснути на москву

Саміт у Джидді
У Джидді країни озвучили своє бачення плану закінчення російсько-української війни

У Саудівській Аравії відбувся саміт, присвячений потенційному припиненню російсько-української війни та встановленням довготривалого миру. У заходах брали участь представники 40 країн, які обговорювали своє бачення закінчення бойових дій. Ключовим досягненням стала участь у саміті країн Глобального Півдня і декларація їхньої готовності продовжувати діалог. Однак те, наскільки результативними будуть ці зусилля залежить від здатності знайти спільні точки дотику.

Мирний саміт у Джидді: Україна задоволена результатами

У неділю, 6 серпня завершився саміт у Саудівській Аравії, на якому обговорювали умови закінчення російсько-української війни. Варто відзначити чотири найважливіші ключові моменти цього саміту — участь Китаю, відсутність російських представників, зміцнення дипломатичної ваги Ер-Ріяда та перехоплення Україною ініціативи в діалозі з Глобальним Півднем.

За результатами зустрічі не було досягнуто спільного рішення, що, зрештою, і було наперед обумовлено. Однак оцінити результати саміту, а також те, як він відбувався, можна із заяв офіційних осіб та витоку з різних джерел.

З 5 по 6 серпня в місті Джидда зібралися представники сорока країн та організацій — це втричі більше, ніж на таємній зустрічі в Копенгагені, яка відбулася наприкінці червня. Серед них Китай, Індія, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати, ПАР, Аргентина, Бразилія та Чилі. З повним списком можна ознайомитись тут. Були також делегати від ЄС та ООН. А от росії не було, Саудівська Аравія повідомила, що поінформувала кремль про хід переговорів.

Саміт у Джудді
Саміт у Джудді зібрав делегації з понад сорока країн та організацій. Фото: 24.ae

Українську делегацію очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Він заявив, що провів кілька десятків двосторонніх зустрічей на полях саміту із представниками іноземних урядів. Делегати не визначили якихось важливих і твердих рішень, які мають призвести до негайного закінчення війни, водночас закладено основу для подальших перемовин. Україна заявила, що задоволена результатами зустрічі.

Як відбувався саміт

Про перебіг саміту є лише загальна інформація. Відомо, що Україна озвучила свій мирний план, який передбачає виведення росією військ з окупованих території, гарантії безпеки, виплату контрибуцій та покарання воєнних злочинців. Про свій мирний план нагадав Китай, але його одразу розкритикували західні країни. Згадали також про африканську мирну ініціативу. Саудівська Аравія запропонувала власне бачення закінчення війни, яке мало поєднати пропозиції різних сторін.

План Ер-Ріяду передбачає територіальну цілісність України, припинення вогню без виведення російських військ, початок мирних переговорів під наглядом ООН та обмін полоненими, повідомляє DPA із посиланням на свої джерела. Заявлена позиція суперечить «формулі Зеленського», яка передбачає виведення російських військ для початку перемовин. 

Видання The Wall Street Journal з посиланням на власні джерела повідомляє, що Україна послабила свої позиції. Йдеться зокрема про ключовий пункт — вимогу виведення російських військ з усієї території України в межах 1991 року до початку переговорів та заперечення будь-яких пропозицій оголосити припинення вогню на нинішній лінії фронту. Водночас, пише видання, країни Глобального Півдня не тиснули на Київ, щоб він відмовився від «формули миру» чи прийняв позаблоковий статус, чого дуже хоче росія.

В Україні публікація викликала бурхливу реакцію. Банкова спростувала інформацію і запевняє, що ні на крок не відступила від ідеї територіальної цілісності України. Більш того, як повідомляє Андрій Єрмак, учасники погодилися, що мирне розв’язання можливе лише за умови збереження територіальної цілісності України та дотримання Статуту ООН.

«Шлях до миру в Україні має базуватися на повазі до принципів Статуту ООН та міжнародного права, і ці принципи були погоджені в Джидді. На них, зокрема, побудована українська Формула миру. Суверенітет та територіальна цілісність країн є непорушними основами миру», — зазначив він.

Річ у тім, що кожна зі сторін може вкладати своє значення в ці слова. До прикладу, є лазівка для визнання російських «референдумів» на окупованій території — їх можуть обґрунтувати правом «народу Донбасу» на самовизначення. А визнання територіального суверенітету України над окупованими територіями без виведення російських військ буде суто декларативним.

Референдум на Донеччині
Росія без проблем проведе "референдуми" на окупованих територіях. Фото з відкритих джерел

Одним з результатів зустрічей у Джидді став план переговорів щодо формування робочих груп за різними пунктами «формули миру», зокрема у сферах продовольчого постачання, ядерної безпеки та звільнення полонених. Відповідальність за його формування взяла на себе Саудівська Аравія.

«Зустріч у Джидді стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною. Кожна держава — учасниця консультацій, має змогу проявити лідерство в глобальних зусиллях заради миру. І більшість із них уже визначила свою роль у реалізації окремих пунктів Формули», — заявив Єрмак.

Глобальний південь долучився до мирного саміту

Для України найважливішим досягненням стало залучення до обговорення мирного плану країн Глобального Півдня, які до того дотримувалися «нейтралітету», чим користалася росія. Саміт продемонстрував вагу, яку Саудівська Аравія здобула на міжнародній політичній арені — це Ер-Ріяд зумів, залучивши до обговорення українського мирного плану Китай.

«Ми не можемо говорити про безпеку у світі й навіть у нашому регіоні, не враховуючи позиції країн, які є світовими лідерами. Як можна говорити про мир в Україні, не залучаючи країни Глобального Півдня?», — сказав Ігор Жовква, заступник голови Офісу президента.

Участь Пекіну — фактичного союзника рф — була під питанням до останнього, адже на зустріч не було запрошено російських представників. Мексика, навіть, обґрунтувала своє небажання брати участь у зустрічі саме відсутністю російської делегації, мовляв, без представництва кремля розмови будуть безрезультативними. Але, як повідомляє Financial Times з посиланням на європейських дипломатів, Китай був дуже активним і «конструктивним». Пекін просигналізував про готовність брати участь у подальших міжнародних переговорах. Міністерство закордонних справ Китаю заявило в понеділок, 7 серпня, що переговори в Саудівській Аравії допомогли «консолідувати міжнародний консенсус».

Участь китайців
Саудівська Аравія зуміла долучити до переговорів Китай. Фото: 24.ae

Присутність делегацій із країн Глобального Півдня частково пояснюється тим, що від агресії рф страждають  країни далеко за межами Європи. Війна затягується, а вихід росії із «зернової угоди» створює ризики для продовольчої безпеки та стабільності у світі.

«Сигнал із Джидди такий: ця жорстока російська агресивна війна також впливає на людей в Африці, Азії та Південній Америці. Тому що це має наслідки далеко за межами Європи: від майбутнього міжнародного порядку до питань енергетичної безпеки до зростання цін на зерно та світового постачання продовольства, яке росія так безжально погіршила», — прокоментувала міністерка зовнішніх справ Німеччини Анналена Бербок.

Як повідомляє Bloomberg, Глобальний Південь націлений продовжувати перемовини. Наступна зустріч щодо мирного плану має відбутись в Індії, під час саміту G20. Видання, з посиланням на анонімного французького дипломата, зазначає, що представники країн Глобального Півдня не наполягали на присутності рф на наступних переговорах, хоча Бразилія та Китай заявили, що мирний процес має включати росію в «тій чи іншій формі». Відомо також, що Зеленський налаштований приїхати на Генасамблею ООН, аби озвучити свою «формулу миру».

На крок ближче, до чого?

Китай і росія можуть бути зацікавленими у продовжені війни, принаймні до оголошення результатів виборів у США. У такому разі присутність Пекіну на саміті в Джидді є лише імітацією «миротворчої діяльності» перед країнами регіону. З іншого боку, путін часто діяв проти інтересів своїх партнерів, хоча б тоді, коли вийшов з «зернової ініціативи» то чому вони мають аж надто сильно до нього дослухатися? Пекін зможе знайти продовольство для свого населення, але Китаю важливо зберігати свій імідж конструктивного гравця, наприклад, серед країн Африки. Він прямо заявляв, що виступає за збереження «зернової угоди».

Китай в Африці
Пекін проти скасування "зернової угоди" і хоче зберегти імідж. Фото: Reuters

Можливо, більша гнучкість української влади, про яку пише The Wall Street Journal, якщо така дійсно мала місце, пов’язана зі спробами намацати якісь спільні позиції. Участь Китаю, Індії, Бразилії та інших країн, які сприяють кремлю, може свідчити, що й вони налаштовані на пошук спільних точок дотику. За дужки винесли ті питання, які розділяють сторони, як то членство України в НАТО. Очевидно, що є і принципові розбіжності між основними учасниками: Глобальний Південь хоче негайного припинення війни й замороження конфлікту, а Україна намагається відновити територіальну цілісність. Арабський політичний аналітик Мухаммад Муса вважає, що партнери по БРІКС попередньо обговорили свої позиції з рф.

«Участь Китаю та Індії в саміті означає неоголошену присутність росії та її згоду вести такий діалог», — заявив він.

Реакція кремля спрямована на те, аби довести неможливість розв'язати проблему без путіна. Заступник голови Радбезу рф, Дмитро Медведєв заявив, що «переговори, поки, не потрібні. Ворог має приповзти на колінах, благаючи про пощаду». Заступник міністра закордонних справ росії Сергій Рябков назвав зустріч «відображенням спроби Заходу продовжувати марні та приречені зусилля з мобілізації міжнародної спільноти, зокрема Глобального Півдня, на підтримку так званого плану Зеленського», який, мовляв, із самого початку приречений на провал. Він обіцяє, що з партнерами по БРІКС проведуть додаткові перемовини. А речник путіна Дмитро Пєсков заявив, що росії не відмовиться від ідеї отримати контроль над територіями України, які записані в Конституції рф унаслідок «референдумів».

«Наразі немає підстави для угоди. Ми продовжимо операцію в осяжному майбутньому», — сказав він The New York Times.

Пєсков та путін
Пєсков каже, що росія не віддасть загарбане. Фото: New Yourk Post

Важко визначити, є подібна риторика реальною позицією москви, чи підвищенням ставок перед торгами. Не раз  в інформаційній сфері з'являлися повідомлення про те, що Захід може прийняти рішення тиснути на Україну. 

Якщо ж Україна, Захід та Глобальний Південь дійдуть спільної думки, що можливо, як показує саміт у Джидді, то реальним є консолідований міжнародний тиск на кремль — та ж Саудівська Аравія може позбавити путіна фінансів для ведення війни, знизивши ціни на нафту. Але те, яким буде остаточний мирний план, напряму залежить від результатів на фронті.

Важливо також, що зміна позиції колишніх «нейтральних» країна та створення Україною небезпеки для російський суден, може спонукати путіна швидше повернутися до виконання «зернової угоди». У серпні він планує зустріч із президентом Туреччини Раджепом Ердоганом — якраз зручний момент для «великодушного» рішення.

Про те, як оцінює значення саміту в Джидді New Yourk Times, ми писали ось тут. Інформатор також повідомляв, що учасники вже обговорюють умови проведення нового мирного саміту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Livе. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube