Що означає режим КТО в Білорусі, та як це може позначитися на Україні

Вся ця імітація діяльності потрібна лукашенку, щоб посилити контроль над населенням Білорусі та замилити очі путіну

Що означає режим КТО в Білорусі, та як це може позначитися на Україні

Білоруський диктатор олександр лукашенко оголосив про проведення контртерористичної операції в країні. Його рішення стало настільки неочікуваним, що в КДБ визнали «недостовірний характер» повідомлення. Інформатор розповідає що означає режим КТО в Білорусі, та як це може позначитися на Україні.

Параноїдальний синдром

Схоже, що не лише самопроголошений президент олександр лукашенко, а й весь державний апарат Білорусі страждає на якісь розлади. На лице порушення логічного мислення, причинно-наслідкових зв’язків та комунікації.  

14 жовтня міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей повідомив про проведення в країні контртерористичної операції (КТО). За його словами, незважаючи на заяви України про те, що вони «білі та пухнасті» і нічого не планують на кордоні з Білоруссю, «світ став таким непередбачуваним», що в Мінську не можуть «нікому вірити».

«Тому ми маємо дбати про свою власну безпеку, виходити з того, що, як сказав президент Білорусі, ми маємо захистити своїх людей і зробити так, щоб ні на один метр нашої землі не ступила нога окупанта. Глава нашої країни провів низку нарад із силовими структурами, запроваджено режим контртерористичної операції», — розповів Макей в інтерв’ю російському пропагандистському виданню «Известия».

Водночас білоруське державне інформаційне агентство БЕЛТА, з посиланням на Комітет державної безпеки Білорусі (КДБ), спростувало інформацію про початок і проведення КТО. 

«На території Республіки Білорусь контртерористична операція не проводилася і наразі не проводиться. Інформація, що розповсюджується в інтернеті, має недостовірний характер», — йдеться в повідомлені.

Мовляв, нині в республіці проводяться планові навчальні заходи з метою підтримки високого рівня готовності суб'єктів боротьби з тероризмом до виконання завдань за призначенням.

Вже за кілька годин, лукашенко, який знаходиться на саміті в Астані (Казахстан), додав протиріч, заявивши, що режим КТО все ж таки введено.

«У зв'язку із загостренням запроваджено режим такої підвищеної терористичної небезпеки. Тому ми розпочали процедури з розгортанням союзного (з РФ) угруповання військ, основу якого складає армія Білорусі, яка доповнюється вже частинами Російської Федерації», — передає слова лукашенка російське пропагандистське агентство ТАСС.

Нагадаємо, 8 жовтня 2022 року МЗС Білорусі звинуватило Київ в підготовці удару по їхній країні. Відповідну дипломатичну ноту було вручено послу України Ігорю Кизиму.  Наступного дня голова Державного прикордонного комітету Білорусі Анатолій Лаппо поскаржився, що Україна настільки готується до удару, що підірвала всі мости та в три лінії замінувала дороги між країнами. А замість прикордонників, державну межу охороняють сили Територіальної оборони.

Що це все означає

Закон Білорусі про боротьбу з тероризмом визначає контртерористичну операцію (КТО) як спеціальні заходи щодо припинення акту тероризму, мінімізації його наслідків, припинення діяльності незаконного збройного формування, які проводяться з метою захисту інтересів держави, забезпечення безпеки громадян та організацій, знешкодження терористів. Жодного слова про захист території чи суверенітету держави, про які говорять білоруські чиновники немає. Рішення про КТО приймає КДБ, якщо інше не визначено президентом. Координацією операції також займається КДБ, але за необхідності може бути створено оперативний штаб, до якого входять голови КДБ та МВС.

У КДБ буде чим зайнятися
У КДБ буде чим зайнятися

Керівник оперативного штабу управління КТО може бути призначений президентом. За рішенням президента, до КТО допускається залучення Збройних сил Білорусі. Армія бере участь в операції разом з правоохоронними органами, КДБ, прикордонною службою та службою безпеки президента. Цікаво, що права і обов’язки військових регламентуються нормативними документами для внутрішніх військ МВС, а військовими статутами Міноборони. Територія проведення КТО має бути визначена, її не можна проводити на ефемерних просторах. Рішення про закінчення операції приймає керівник оперативного штабу, коли акт тероризму або діяльність незаконного збройного формування ліквідовано.

В зоні проведення КТО дозволяється вживати заходи тимчасового обмеження свободи переміщення, конфісковувати особистий автотранспорт громадян, безперешкодно входити до приміщень. Особи, що знаходяться в зоні проведення операції можуть бути затримані до трьох годин, а їхні речі піддатися огляду.   

Навіщо лукашенку контртерор

Пропаганда готує населення Білорусі до неминучої війни з Україною. Білоруське опозиційне видання «Наша ніва» з посиланням на власні джерела повідомило про проведення прихованої мобілізації в країні. Її проводять під виглядом перевірки військово-облікової документації. У вирі подій залишилася непомітною новина про турне по підприємствах чиновників вищого рангу з лекціями про військово-політичну обстановку. До пропагандистського десанту увійшли міністр оборони Білорусі Віктор Хренін, голова Державного прикордонного комітету Олександр Лаппо, голова КДБ Іван Тертель та держсекретар Радбезу Олександр Вольфович. 

11 жовтня турне розпочалося з Мінського заводу колісних тягачів. В найближчих планах зустрічі з трудовими колективами  МАЗ, БелАЗ та «інших флагманів білоруської економіки». Заходи проводяться за особистої вказівки олександра лукашенка. Також до пропагандистської роботи залучено популярних блогерів та лідерів думок. Знаючи «старі методички», не виключено організація силами російського ФСБ та КДБ низки терактів на території країни.

На МАЗі слухали про політичний момент

На МАЗі слухали про політичний момент  

Причин для оголошення КТО в Білорусі є декілька. Закон про боротьбу з тероризмом визначає, що якщо міжнародним договором Білорусі встановлено інші правила, ніж ті, які передбачені ним, то застосовуються правила міжнародного договору. Нагадаємо, між Білоруссю та рф діє саме міжнародний договір про Союзну державу, за яким законодавства двох країн є уніфіковані та пов’язані. Це є створення юридичного підґрунтя для передачі командування збройними силами та силами сектору безпеки до російського ФСБ.    

Командування білоруської армії розуміє безперспективність самогубної ініціативи вступу у війну проти України. Для багатомільйонної рф щоденна втрата сотень чоловік вбитими та пораненими ніщо, на відміну від Білорусі.  Саме тому, щоб уникнути демаршу командування, керівництво військами передають до КДБ.  

Інформатор вже розповідав, що попри всі потуги білоруського диктатора створити образ грізної армії, ЗС Білорусі такими не сприймаються. Чисельність білоруської армії складає близько 48 тисяч чоловік (загальна цифра, разом з небойовими частинами), ще 289,5 тисяч знаходяться в резерві. Озброєння – аналогічне російському, але вже в меншій кількості, бо лукашенко систематично постачає путіну своє озброєння та боєприпаси.  

Ще однією з причин проведення КТО є придушення потенційних протестів населення у відповідь на повноцінний вступ Білорусі у війну.

Що це означає для України проведення КТО в Білорусі? 

В цілому нічого, яку б назву не обирали путін чи лукашенко для своїх загарбницьких планів, Сили оборони України готові гідно відповісти.  У військовому значенні нічого не змінилося, як це й було після 24 лютого. Кількість білоруських військових відома, а потенційне збільшення за рахунок російського контингенту також відоме та прораховане.

Ударного угруповання на території Білорусі досі не спостерігається.  Так само як і збільшення ресурсів -  Мінськ, навпаки, продовжує віддавати своє озброєння та боєприпаси на східний театр військових дій. Висновки після 24 лютого зроблено, Сили оборони України чекають на противника, психологічного тиску завдати не вдасться.   

Інформатор вже писав, як проходить “часткова мобілізація” в росії. А також чим часткова мобілізація в росії загрожує Україні. Крім того, ми писали, що кремль не зупиниться на 300 тисячах мобілізованих, а самі росіяни масово тікають за кордон. 

Максим Федоренко

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube