Навіщо путін зганяє «мобіків» до Білорусі. Чи можуть вони спробувати ще раз захопити Київ

Можливостей комплексів HIMARS достатньо, щоб знищити в Білорусі всі військові бази ворога разом з зібраною технікою

Навіщо путін зганяє «мобіків» до Білорусі. Чи можуть вони спробувати ще раз захопити Київ

За повідомлення розвідки, самопроголошений президент Білорусі олександр лукашенко готує гостинну зустріч для мобілізованого в рф поповнення для армії. В країні проводиться перевірка можливостей залізниці та оперативно розшукуються приміщення для 20 тис військових. Інформатор дізнавався наскільки серйозну загрозу можуть нести подібні маневри ворога для України  

Оперативна обстановка

Головне управління розвідки Міноборони України повідомляє, що в Білорусі вже готуються до переміщення 20 тис російських мобілізованих. За даними розвідки, мобілізовані мають поповнити дислоковані в Білорусі підрозділи зс рф. В результаті поповнення, співвідношення «досвідчених» та «молодих» військових має скласти 1 до 5. За різними оцінками на території країни знаходиться 1,5-2 тис російських військовослужбовців.

Для розміщення планується використати існуючі військові фонди, а також цивільні приміщення і будівлі. Під ці потреби передають склади, ангари та інші приміщення покинутих сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств. Планується посилення за рахунок техніки та озброєння, знятих зі зберігання на території рф. Брак техніки для перевезення особового складу окупаційних військ планується поповнити за рахунок мобілізації цивільних вантажних та легкових автомобілів.

Білоруська залізниця чекає ешелони
Білоруська залізниця чекає ешелони

Разом з тим, моніторингова група активістів «Білоруський гаюн» відзначає початок перевірки білоруської залізничної інфраструктури до можливості приймати російські військові ешелони. Йдеться про прикордонні залізничні переходи: Красноє – Осіновка, Злинка – Закопитʼє, Завєрєжʼє – Єзеріщє.

Раніше Командування Повітряних Сил ЗСУ повідомляло, що довкола кордонів України перебуває понад 400 літаків та близько 360 бойових вертольотів. Значна частина їх розміщені саме на території Білорусі.

«Бацькина армія»

Чисельність білоруської армії складає близько 48 тис чоловік (загальна цифра, разом з небойовими частинами), ще 289,5 тис знаходяться в резерві. В травні самопроголошений президент країни олександр лукашенко наказав створити поблизу кордонів з Україною нове оперативне командування «Південне». Від початку повномасштабного вторгнення в Україну, білоруська армія  знаходиться в постійних військових навчання. Їхня ціль тримати армію у бойовій готовності, а також, запобігти ймовірності військового перевороту в країні.

17 вересня лукашенко заявив, що в Україні готують силові підрозділи для зміни влади в Білорусі.  

«В Україні знайшли зручне місце. Сьогодні формуються силові підрозділи для повалення влади у Білорусі і поверненню нас щонайменше до 1939 року», -- завив він у промові з нагоди  Дня народної єдності Білорусі.

Тобто відстежуються пропагандистські наративи про захист Батьківщини. Подальшого розвитку вони не набули, але можуть бути використані у майбутньому.

Однак на офіційному рівні влада Білорусі обіцяє не збирається завдавати удару по Україні.    

Дисонанс по всіх напрямках

Безпосередньо на кордоні України знаходиться близько семи батальйонно-тактичних груп (БТГр), що перебувають у повній бойовій готовності. За рахунок мобілізованих з рф, можна створити ще близько 20 БТГр. Бої на окупованих територіях України, що відбулися одразу після початку часткової мобілізації в рф, показують, що солдатів кидають в бій без будь-якої підготовки.

Якість їхніх знань, навичок та мотивація на нульовому рівні. Тому територію Білорусі може бути використано, як військовий навчальний центр саме для поповнення російської армії. За кілька місяців з цієї безформної маси можуть створити якусь подобу армії та спробувати ще раз вторгнутися на територію України.

Ймовірним напрямком може бути Житомирська область та Волинь. Досягнути успіхів цим планам навряд чи вдасться, але створити відволікаючий маневр та спробувати розтягнути фронт цілком можливо.

Армії Білорусі і рф вже не мають кордонів
Армії Білорусі і рф вже не мають кордонів

За словами військового експерта Дмитра Снєгірьова, наразі на території Білорусі не зафіксовано контингенту для вторгнення. Проте не потрібно виключати ймовірність передислокації мобілізованих рф.

«Повторення сценарію коли територія республіки Білорусь була використана попри обіцянки міжнародній спільноті як плацдарм для вторгнення в Україну абсолютно не можна. Відзначу, що процес активізувався після зустрічі путіна та лукашенка в Сочі. рф може використовувати і вже це робить білоруські об’єкти інфраструктури, зокрема аеродроми для нанесення ракетних ударів по території України», — наголосив Інформатору Снєгірьов.

Військовий оглядач Олександр Коваленко нагадує, що про можливий вступ у війну білоруської армії говорять ще з лютого 2022 року, але якщо лукашенко тоді на це не пішов, то чому має зробити це зараз?  Для білоруського диктатора буде нелогічно і нераціонально вступати у війну, коли рф її програє її, має колосальні втрати в техніці та живій силі.

«Армія Білорусі це більш-менш боєздатних 20 БТГ, разом з «мобіками» буде ще 20 БТГ. Стільки ж було на 24 лютого, але їх не вистачило навіть на місяць. Наголошую, що то була кадрова армія, добре озброєна, забезпечена та навчена. В цьому випадку ми потенційно матимемо ту ж кількість, що зовсім не відповідає якості. Україна знаходиться в стані повної бойової готовності, тому не має виникнути проблем і з цією армією», — говорить він виданню.

Коваленко зауважує, що виглядає дивним вивезення боєприпасів зі складів зберігання в Білорусі на фоні намірів здійснити наступ. На початку серпня стало відомо про вивезення 12 тисяч тонн боєприпасів.  

«Загроза нікуди не зникла, але на сьогодні вона сильно дисонує з реальним станом армії ворога», — відзначає Коваленко.

Від російських колон залишився металобрухт
Від російських колон залишився металобрухт

Разом з тим, Дмитро Снегірьов нагадує, що на тлі розмов про передачу Мінську оперативно-тактичних комплексів «Іскандер», що здатні нести тактичні ядерні заряди є певні сценарії розвитку військової інтервенції. Після використання такої зброї військове оснащення та підготовка армії не гратиме визначної ролі. Але на сьогодні немає даних про таку передачу, як і інформації про розміщення на території Білорусі тактичної ядерної зброї.

Сили оборони України зробили висновки з подій лютого-березня 2022 року, ситуація в зоні можливого вторгнення контрольована, підрозділи ЗСУ та Тероборони готові зустрічати ворога. Днями саме завершилася інспекція Генштабу ЗСУ в областях прикордонних з Білоруссю.  Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, в інтерв’ю виданню «Настоящее время» розповів, що зустріч путіна та лукашенка в Сочі стосувалася саме питання наступу з Білорусі. Він наголосив, що в разі повторення сценарію, відповідь не забариться.  

«Не думаю, що Лукашенко прийме таке рішення. Але якщо з боку Білорусі йтимуть війська, як це було 24 лютого, вони отримають таку відповідь, на яку не розраховували», — заявив секретар РНБОУ.

Схоже, що на фоні новин про передачу Україні від США військової допомоги на $1,1 млрд, ці слова не виглядають як політична заява. Можливостей комплексів HIMARS достатньо, щоб знищити в Білорусі всі військові бази ворога разом з зібраною технікою. 

Інформатор вже писав, як проходить “часткова мобілізація” в росії. А також чим часткова мобілізація в росії загрожує Україні. Крім того, ми писали, що кремль не зупиниться на 300 тисячах мобілізованих, а самі росіяни масово тікають за кордон. 

Максим Федоренко

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube