Рекордні атаки на Новий рік, скандал з Кварталом 95 та обговорення посилення мобілізації в Раді: головні події тижня

Читать на русском

Україна за тиждень з 1 по 7 січня пережила одразу дві надпотужні атаки ворога, нардепку Мар'яну Безуглу пропонують відкликати з посади в комітеті нацбезпеки, окупанти отримали болючого удару по об'єктах в окупованому Криму, а 230 українських полонених повернулися додому

Читать на русском
Головне за тиждень
Найважливіші та найскандальніші новини за тиждень за перший тиждень року

Україна за тиждень з 1 по 7 січня пережила одразу дві надпотужні атаки ворога, нардепку Мар'яну Безуглу пропонують відкликати з посади в комітеті нацбезпеки, окупанти отримали болючого удару по об'єктах в окупованому Криму, а 230 українських полонених повернулися додому

Перший тиждень року розпочався з ворожих атак: спочатку росіяни завдали рекордного за кількістю використаних одиниць техніки удару БПЛА, а потім — одного з наймасштабніших за всю війну ракетного удару. Завдяки успішним діям української протиповітряної оборони наслідки були далеко не такими, на які розраховував ворог.

Проте й Україна завдавала ударів у відповідь, зокрема в окупованому Криму. А в далекому Челябінську на день народження очільника ГУР Кирила Буданова теплим вогником запалав ворожий бомбардувальник. Українці активно обговорювали суперечливі ініціативи нового законопроєкту про підсилення мобілізації. Натомість актори "Кварталу 95" потрапили у величезний мовний скандал. Новиною тижня стало повернення з ворожого полону 230 українців.

Понеділок, 1 січня: рекордна кількість «шахедів» у новорічну ніч

Свою атаку у новорічну ніч  ворог розпочав із запуску шахедів, а продовжив уже вранці, застосувавши майже сотню ракет різних типів, в основному, С-300. Головною ціллю окупанти обрали Київ. ППО спрацювало на відмінно і збило 87 з 90 запущених цілей. Командування опублікувало в мережі відео роботи мобільних груп.

У Львові російські окупанти спромоглися ударити по музею генерала УПА Романа Шухевича та завдати руйнування приміщенню Львівського національного аграрного університету, де навчався Степан Бандера. Символічно, що пам’ятник провідникові українських націоналістів, який народився саме 1 січня, вцілів.

Вівторок, 2 січня: одна з найбільших ракетних атак від часів повномасштабного вторгнення, скандал із номером «Кварталу 95»

У ніч на 2 січня ворога запустив по Україні рекордну кількість ракет. Вдалося знищити 10 із 10 ракет«Кинджал», 59 із 70 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55 та три крилатих «Калібри». Ліквідували всі 35 ударних БпЛА, які ворог запустив цього разу. Водночас 44 ворожих боєприпаси не вдалося знищити. Найбільше дісталося Києву та Харкову. Більш як 300 тисяч киян переховувалися від ударів у метро.

За словами головкома Валерія Залужного, якби «Кинджали» влучили в ціль, наслідки були б катастрофічними. Але й так постраждали багатоповерхівки в Соломʼянському районі столиці, житлові будинки у Вишневому на Київщині. У Києві четверо загинули, а понад 50 людей отримали поранення різного ступеня тяжкості. Серйозно постраждав Харків: пошкодили 41 житловий будинок, двоє людей загинули, поранень зазнали ще близько півсотні. Ударами пошкодили фабрику культового виробника тактичного обладнання фірми M-TAC. Втім, одну з ракет росіяни скинули на власне село на Вороніжчині, спричинивши великі руйнування.

44 ворожих ракети обійшли українську ППО, але удар міг бути значно сильнішим. Фото: Getty Images
44 ворожих ракети обійшли українську ППО, але удар міг бути значно сильнішим. Фото: Getty Images

Після атаки 2 січня в Харкові вперше було виявлено уламки, які належать, ймовірно, північнокорейської ракети. Кадри уражень сколихнули світ. Після цієї атаки на Заході заговорили про необхідність збільшення постачання далекобійних ракет, при чому з’явилися заклики дозволити ЗСУ атакувати ними цілі на території рф.

Скандалом тижня став новорічний номер «Кварталу 95», у якому зобразили російськомовну жительку тимчасово окупованого Скадовська. За сюжетом вона приїхала на Закарпаття і ганьбиться, оскільки не вміє говорити українською. Акторка Ірина Гатун, пояснюючи, що вона родом зі Скадовська, плутається і говорить «сіськатовська». Також звучали такі фрази як «пахне хвойдою» (тобто, хвоєю), «міцні сосунки» (тобто стосунки), «госпідарство» (господарство), «маячня» замість маяк тощо.

Юрій Великий, один з учасників скандалу, попросив пробачення і заявив, що номер не мав на меті висміяти російськомовних українців, які переходять на державну. Однак у тисяч українців склалося саме таке враження, тож вони не скупилися на слова. Гатун, яка неодноразово відпочивала в окупованому Криму, теж попросила пробачення, але водночас звинуватила хейтерів, що вони, нібито, критикують її за гроші та знайшла в цьому «російський слід».

Резонанс виявився настільки великим, що актори Великий та Гатун потрапили до бази «Миротворець». А головна редакторка херсонського онлайн-видання Кавун.City Євгенія Вірлич подала на телеканал «1+1» скаргу до Комісії із журналістської етики за «відверту дискримінацію жителів південної та східної України за ознакою мови, а також дискримінацію жінок». Втім КЖЕ заявила, що не виявила ознак правопорушення.

Середа, 3 січня: українські полонені повернулися додому

У середу завдяки зусиллям української влади та Обʼєднаних Арабських Еміратів із російського полону звільнили 230 військових та цивільних. Серед них 130 представників ЗСУ, 55 нацгвардійців, 38 прикордонників, поліцейський та шестеро цивільних.

Додому повернулася, легендарна бойова медикиня зі складу 36 бригади Галина Федишин. Перебуваючи в неволі, вона принципово розмовляла українською мовою. Росіяни декілька разів імітували її вивезення на обмін, але в результаті повертали назад. Одразу після звільнення їй зробив пропозицію її хлопець-морпіх. А ще побачили своїх рідних семеро захисників острова Зміїний, музикант військового оркестру, військовослужбовиця ЗСУ, яку росіяни позбавили волі під час перебування в декретній відпустці, нацгвардійці, які потрапили в полон, виконуючи свої обов’язки на ЧАЕС, викладач університету імені В. Даля та оборонці Маріуполя. Полонені розповідають про тортури та нелюдське ставлення.

Додому повернулися 230 українських полонених 

Четвер, 4 січня: посилення мобілізації, спільна заява Залужного та Умєрова, Су-34 на день народження Буданова, атака на Крим

Цього тижня не припинялось обговорення законопроєкту про посилення мобілізації. Forbes повідомив, що українські політики придивляються до ідеї надання броні особам, які отримують офіційну зарплатню на рівні 33 400 грн. Це викликало неоднозначну оцінку в суспільстві. Є й інші ідеї, як то пропозиція обмежити ухилянтів у праві користування грошима, нерухомістю та особистим транспортом. Мають також запровадити «цифрові кабінети призовників», які міститимуть доповнену інформацію, зокрема фото, номери телефонів, електронну пошту тощо. Втім, остаточного концепту, як і проєкту документа, що описував би такий підхід, ще немає.

У четвер головнокомандувач Валерій Залужний та міністр оборони Рустем Умеров виступили перед депутатами, аби запевнити, що зміни необхідні, адже інакше ворог виграє війну. Головком розкритикував деякі ініціативи, як то ідею щодо залучення ув’язнених до бойових дій. Очікується, що Комітет працюватиме над документом протягом ще декількох днів.

Підлеглі начальника ГУР Кирила Буданова, який 4 січня відзначав свій день народження, вирішили оригінально привітати його з 38-річчям. У ніч проти четверга на челябінському військовому аеродромі «Шагол» запалав бомбардувальник Су-34. ГУР опублікувало відео, щоб усі могли насолодитися видовищем.

Також у четвер росіян не на жарт налякали ракети, які летіли в напрямку Крима. Вибухи лунали в Севастополі та Феодосії, на декілька годин окупанти перекрили рух Кримським мостом. ЗСУ вдалось уразити казарми, склади, командний пункт зʼєднання російської армії поблизу Севастополя, також було нанесено серйозне пошкодження ППО на Кримському півострові. За непідтвердженими даними, загинули близько 20 окупантів, серед яких пʼятеро офіцерів та щонайменше девʼятеро спецпризначенців. З'явилася інформація про нібито, ліквідацію головнокомандувача рф Валерія Герасимова: малоймовірно, але хочеться вірити.

Відео з палаючим російським літаком 

П’ятниця, 5 січня: Марʼяну Безуглу хочуть відкликати з посади

Скандальновідому нардепку Марʼяну Безуглу вирішили відкликати з посади заступниці голови комітету нацбезпеки. Далі це питання має бути винесене на розгляд парламенту, але вона вже заявляє про підступність колег. Так чи інакше, відкликання з посади не означає виключення з комітету.

Останнім часом Безугла не зникає зі сторінок ЗМІ через контраверсійні витівки, зокрема критику на адресу головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. А нещодавно вона запустила на сторінці у Facebook опитування щодо підтримки ідеї бронювання від мобілізації за 200 тисяч гривень у місяць. Результати показали, що таку ідею підтримує меншість українців. Багато коментаторів висловили думку, що в разі запровадження ця ініціатива ще сильніше розділить українців на багатих та бідних.

Субота, 6 січня: польські фермери розблокували кордон, обстріл Покровського району — багато загиблих

Польські фермери з організації «Підкарпатське ошукане село» припинили страйк на пункті пропуску «Медика-Шегині» після того, як підписали угоду з урядом, згідно з якою отримують низку субсидій, пільгових кредитів та допомог. Фермери розпочали блокування кордону з 23 листопада. Воно тривало по 24 грудня 2023 року, коли мітингувальники пішли на «різдвяні канікули». Страйк відновили повторно 4 січня. Занепокоєння не зникає, адже вдалий шантаж активістів «Підкарпатського ошуканого села» може надихнути інших на проведення подібних акцій.

Наприкінці тижня вороги обстріляли балістичними ракетами С-300 місто Покровськ Донецької області та селище Рівне на його околиці. Підтверджено загибель принаймні одинадцяти людей, зокрема п’ятеро діток. Рятувально-пошукові операції досі тривають, під завалами на морозі залишаються ще принаймні дев’ятеро цивільних. Президент Володимир Зеленський назвав цю атаку неприкритим тероризмом.

Через атаку окупантів загинуло принаймні 11 цивільних, з них п'ятеро дітей. Фото з відкритих джерел
Через атаку окупантів по Покровську та Рівному загинуло принаймні 11 цивільних, з них п'ятеро дітей. Фото з відкритих джерел

Неділя, 7 січня: невідомі дрони над полігонами Бундесверу, фейк про вбивство ухилянта службовцями ТЦК від нардепа Шевченка

У неділю розголосу набула інформація про те, що Берлін занепокоєний численними випадками фіксування польотів безпілотних літальних апаратів над об’єктами Бундесверу. Зважаючи на те, що ось уже понад рік їх періодично помічають над казармами та полігонами, де проходять навчання українські військові, практично нема сумнівів, що за всім стоїть москва. Водночас за весь цей час так і не вдалося виявити винуватців чи хоча б збити котрийсь із дронів наявними засобами. Німецькі посадовці б’ють на сполох, проте визнають, що у сфері використання БПЛА та протидії цій загрозі відставання Бундесверу є катастрофічним.

Депутат від «Слуги народу» Євгеній Шевченко поширив допис про те, що співробітники ТЦК у Білій Церкві викрали чоловіка, повезли його невідомо куди, а тоді, нібито, він помер у лікарні. Нардеп додав, що справою займається СБУ. Але виявилося, що все це фейк, про що й розповів український журналіст, військовий Анатолій Штефан. Він додав, що це вже вдруге Шевченко, який відомий своєю проросійською позицією, поширює подібну неперевірену інформацію. На думку Штефан, цей факт заслуговує на пильну увагу спецслужб.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.