Останній політ А-50, українські дрони в Ленінградській області, Зеленський в Давосі та справа Мазепи: головне за тиждень

Читать на русском

Росія пропустила удар по заводу, на якому виготовляють "Панцирі", у США є зрушення щодо допомоги Україні, Верховна Рада прийняла закон про реєстр військовозобов'язаних, а в НАТО розповіли про підготовку до війни з росією

Читать на русском
Головне за тиждень
Головне за 15-21 січня

Росія пропустила удар по заводу, на якому виготовляють "Панцирі", у США є зрушення щодо допомоги Україні, Верховна Рада прийняла закон про реєстр військовозобов'язаних, а в НАТО розповіли про підготовку до війни з росією

Тиждень розпочався з того, що підтвердилася новина про удар ЗСУ по літаку-розвіднику рашистів А-50. Вдалими також виявилися атаки на важливі об'єкти на території рф, зокрема Тульський завод, на якому виготовляють системи протиповітряної оборони та нафтобазу в Ленінградській області, за 1200 кілометрів від кордону.

Увага суспільства також була прикута до розвитку корупційного скандалу з Гринкевичами. А події довкола арешту бізнесмена Ігоря Мазепи отримали міжнародний розголос, який виставляє українську владу не в найкращому світлі.

У Вашингтоні досягли деякого зрушення у справі виділення допомоги Україні й, можливо, розглянуть це питання найближчим часом. Президент України Володимир Зеленський назвав обіцянки фаворита республіканців Дональда Трампа закінчити війну за добу «лякаючими» та закликав його відвідати Київ.

Понеділок, 15 січня: епопея зі збиттям російських літаків, Зеленський на форумі в Давосі

Однією з головних новин тижня стало сенсаційне збиття двох російських бортів — літака-розвідувальника А-50 та повітряного командного пункту Іл-22, якого ще називають «літаком судного дня». Повідомлення про це почали зʼявлятися ввечері неділі, а вже в понеділок цю інформацію підтвердив головком ЗСУ Валерій Залужний. Обидва борти отримали ураження, при цьому А-50 впав у воду, а Іл-22 зміг долетіти до російської Анапи, але отримав серйозні пошкодження. Загинули мінімум 11 членів екіпажу А-50.

Росіянам настільки боляче було визнавати успіхи ЗСУ, що вони наполегливо поширювали фейк, що це саме їхня ППО збила літаки, але західні аналітики вважають, що українські захисники використали елементи ЗРК Patriot та С-300 для ураження бортів, чим серйозно пошкодили здатність рф до розвідки та зв’язку в зоні бойових дій. Очільник ГУР Кирило Буданов повідомляє, що росія має лише вісім боєздатних літаків А-50 і його збиття серйозно нашкодило здатності росії вести цілодобову оперативну діяльність.

У понеділок президент України Володимир Зеленський прибув до швейцарського Давосу, аби взяти участь у Всесвітньому економічному форумі. Там він зустрівся із генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом та провів перемовини з міжнародними інвесторами та лідерами ряду країн, зокрема з президентом Польщі Анджеєм Дудою. А от із китайською делегацією домовитися про зустріч, здається, так і не вдалося. Зеленський назвав путіна головною причиною світової дестабілізації, застеріг від заморожування конфлікту з рф та закликав світ збільшити підтримку України в умовах повномасштабної війни.

Вівторок, 16 січня: Рада остаточно ухвалила законопроєкт про реєстр військовозобов’язаних та цифровізацію армії

Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт № 10062, яким запроваджує електронний облік військовозобов’язаних та цифровізацію послуг для військових. Закон створює єдиний реєстр мобілізованих на основі різних баз даних, зокрема єдиного реєстру виборців і має спростити отримання послуг військовими, усунувши непотрібну бюрократичну плутанину.

Ініціатива має стати частиною законодавства про посилення мобілізації, який розглядає інші важливі питання, як, до прикладу, видачу електронних повісток. Ще одним дражливим питанням реформ є участь у війні ув’язнених. Міністерство юстиції пропонує принаймні мобілізовувати тих, хто вже відбув свій термін покарання, або був засуджений за конкретні злочини.

Середа, 17 січня: ЗСУ застосували FrankenSAM, Зеленський критикує Трампа за його план, нові підозри Гринкевичам

У ніч проти середи, 17 січня, коли ворог завдав чергового удару безпілотниками Shahed, його збили системою протиповітряної оборони проєкту FrankenSAM. Вона знищила ворожі цілі з відстані дев’яти кілометрів. За словами Міністр стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна, це був дебют цього ППО. Проєкт передбачає створення гібридних систем на основі радянських та західних систем протиповітряної оборони. Це значно здешевлює виробництво й може «посунути» рф із ринків озброєнь.

Проєкт передбачає використання західних ракет разом з радянськими ЗРК чи навпаки. Фото з відкритих джерел
Проєкт передбачає використання західних ракет разом з радянськими ЗРК чи навпаки. Фото з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський досить різко прокоментував слова Дональда Трампа про те, що той зможе «за 24 години» завершити війну. Зеленський порадив фавориту республіканців запитати себе, що він буде робити, якщо після того, як Київ піде на невигідні перемовини, росія не зупиниться і спробує окупувати країну НАТО. Пізніше Зеленський також вдруге запропонував Трампу відвідати Україну. Втім, експрезидент США встиг відзначитися ще однією скандальною витівкою — він засумнівався в тому, що Сполученим Штатам варто захищати Тайвань.

У середу Державне бюро розслідувань висунуло нові обвинувачення львівському бізнесмену Ігорю Гринкевичу. Його звинувачують у розкраданні майже мільярда гривень державних коштів. Компанії Гринкевича, уклавши угоди з Міноборони на постачання неякісного військового одягу на суму понад 1,5 млрд грн, виявились неспроможними виконати замовлення, бо не мали належних виробничих чи інших потужностей. Гринкевич та його син отримали підозри за розкрадання державних коштів та спробу підкупу, їхнім спільникам також пред’явили обвинувачення.

Гринкевич-молодший перебуває в розшуку. Як пояснили в ДБР, його не змогли затримати раніше, оскільки, нібито, не вистачало доказів причетності до оборудки. При цьому офіційно він кордон не перетинав, тож пошуки тривають. А харківська художниця Соня Морозюк, колишня наречена Романа, розірвала заручини, вирішила продати весільне вбрання та пожертвувати гроші на потреби ЗСУ, підкреслюючи зміну свого ставлення до Гринкевича. Втім, у її щирість соцмережі не дуже повірили, а в Києві її мурали стають об’єктом нападу.

Четвер, 18 січня: нафтобазу в Ленінградській області атакували українські дрони, доля американської допомоги, податок на розкіш від Підласої

У четвер «бавовнятко» завітало в регіони росії, віддалені від українського кордону. У Московській та Бєлгородській областях, за словами губернатора, нібито, збили десять ракет. Запалало також поблизу Санкт-Петербурга, за понад 1200 кілометрів від України. Російські телеграм-канали повідомляли, що безпілотник впав і вибухнув на території нафтового терміналу, а масштаби ушкоджень залишаються невідомими. Міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що безпілотник, який долетів до Санкт-Петербурга, був українського виробництва. Найцікавіше, що під час виконання завдання дрон пролетів над резиденцією путіна на Валдаї. Наприкінці тижня в СБУ зізналися, що цю операцію організували вони.

Українські дрони проникли вглиб території ворога

Надважливе питання американської допомоги в п’ятницю, здається, зрушило з місця. Президент США зібрав лідерів Конгресу для обговорення цього питання і в сенаті досягнули згоди щодо угоди про антиміграційну політики та кордону з Мексикою, що є ключовим для просування питання серед республіканців. Після перемовин Байден заявив про готовність до суттєвих поступок і додав, що питання можуть прийняти на розгляд Сенату вже наступного тижня. Водночас угода може зустрітися з труднощами в Палаті представників. Помічники Байдена під час закритого засідання попередили конгресменів, що без схвалення військової допомоги Україні ми можемо програти війну за лічені тижні.

Тим часом в Україні з’явилася суперечлива пропозиція щодо введення нового податку від очільниці комітету з питань бюджету Роксолани Підласи, представниці «Слуги народу». Вона пропонує встановити додатковий військовий збір для осіб, які заробляють понад 20 тисяч гривень на місяць. Парламентарка також розглядає можливість введення податку на дорогі покупки, такі як смартфони чи автомобілі, зокрема обкладання податком нових iPhone вартістю 60–70 тисяч гривень.

П’ятниця, 19 січня: скандал зі справою Мазепи, Пісторіус заспокоює щодо війни НАТО з рф

Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою для Ігоря Мазепи, гендиректора Concorde Capital. Альтернативою є застава в розмірі 349 мільйонів гривень. Разом із двома іншими підозрюваними його звинувачують у незаконному заволодінні землею в Київській області. Мазепа після засідання заявив, що подаватиме апеляцію. Він вважає, що причиною його затримання є не протиправне ведення бізнесу, а критика правоохоронної системи.

Розголос від скандальної справи вийшов далеко за межі України. Авторитетне видання Bloomberg опублікувало великий матеріал, у якому зазначило, що Мазепа є одним із найбільших критиків корупції в Україні, а справа проти нього виглядає, як розплата. Цікавою деталлю є той факт, що бізнесмена затримали перед тим, як він збирався на Світовий економічний форум у Давосі. В Офісі генпрокурора заперечують тиск і заявляють, що інвест-банкір міг планувати втечу від правосуддя.

У пʼятницю міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що наразі не вважає імовірним напад рф на НАТО. Водночас війна може розгорнутися в найближчі п’ять-вісім років. Його слова покликані заспокоїти суспільство, оскільки 14 січня німецьке видання Bild повідомило, що отримало секретні документи від Міністерства оборони Німеччини, у яких описується «Оборона Альянсу 2025» — сценарій можливого «шляху до конфлікту» між рф та НАТО, який почнеться взимку 2024–2025 років. Про всяк випадок, у лютому Північноатлантичний блок готується до найбільших військових навчань від часів закінчення Холодної війни.

Навчання НАТО в лютому мають стати наймасштабнішими від закінчення Холодної війни
Навчання НАТО в лютому мають стати наймасштабнішими від закінчення Холодної війни

Субота, 20 січня: українська тенісистка потиснула руку росіянці

Ще один гучний скандал спалахнув на турнірі Australian Open. В ⅛ фіналу українка Єлизавета Котляр програла росіянці Владі Мінчевій, після чого потиснула їй руку. Цим вона порушила негласне «табу», оскільки від початку повномасштабного вторгнення рф українські спортсмени намагаються не тиснути руку суперникам із країни-агресора, щоб додатково привернути увагу до злочинів їхньої армії. До прикладу, шаблістку Ольгу Харлан мало не позбавили заслуженої перемоги після того, як вона обмежилася салютом зброєю.

Вчинок Котляр викликав обурення в українських соцмережах і тріумф на болотах. Федерації тенісу України називає це «помилкою», від якої ніхто не застрахований. Батько заявив, що шістнадцятилітня дівчина була на емоціях, піддалася тиску трибун і не встигла вчасно зорієнтуватися.

Неділя, 21 січня: у Буданова визнали, що бавовну на тульському заводі «Панцирів» організували українські спецслужби

Аж у неділю українські розвідники визнали причетність українських спецслужб до вибухів у російській Тулі. У суботу невідомі добрі дрони атакували там завод «Щегловський вал». Іронія в тому, що саме це підприємство виготовляє ЗРК «Панцир С» і «Панцир-С1» — гордість російського ВПК, які, брехав путін, «лускає, як горішки» усілякі там американські Patriot. Після атаки Міноборони рф звітувало, що «знищено всі цілі», от тільки кадри з камер очевидців наочно доводять, що це не так. Пожежу не могли загасити кілька годин.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/1340

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.