У бізнесмена Ігоря Мазепи обшуки: чим відомі інвест-банкір та його компанія

Читать на русском

Що відомо про бізнес та зв'язки Ігоря Мазепи і на якій підставі його затримали - читайте в Інформаторі

Читать на русском
Ігор Мазепа
Ігор Мазепа - гендиректор інвесткомпанії Concorde Capital

Що відомо про бізнес та зв'язки Ігоря Мазепи і на якій підставі його затримали - читайте в Інформаторі

18 січня 2024 року на кордоні з Польщею на КПП Медика-Шегені був затриманий відомий український бізнесмен Ігор Мазепа. Його затримання адвокати та деякі бізнесмени пов’язують з позицією Мазепи щодо тиску силовиків на бізнес в Україні. Інформатор зібрав все, що відомо про Ігоря Мазепу та Concorde Capital. 

У Ігоря Мазепи вилучили телефон та повезли бізнесмена зі слідчими до Києва. Ігор Мазепа прямував на міжнародний економічний форум у Давосі. Про це повідомили його адвокати.

Підприємець раніше неодноразово перетинав кордон для потреб власної волонтерської та інвестиційної діяльності. Паралельно, за даними журналістів, в офісі компанії Мазепи проводяться обшуки Державним бюро розслідувань (ДБР). За даними Forbes, також затримано брата Ігоря Мазепи, Юрія. За словами соратника Ігоря Мазепи, голови Федерації роботодавців України Дмитра Олійника, адвокатів Мазепи не допустили до процесуальних дій. Також Дмитро Олійник стверджує, що в офіс Concord Capital співробітники ДБР потрапили, виламавши двері, без дозволу суду на проведення слідчих дій, а слідчі вилучають документи, які не стосуються вказаної ними справи.

Бізнес Ігоря Мазепи та зв'язки

Ігор Мазепа – 47-річний український підприємець, генеральний директор та засновник інвестиційної компанії Concorde Capital, яка була створена у 2004 році. Вона надає послуги з інвестування, брокерської діяльності, реструктуризації боргів. За даними аналітичної платформи YouControl, інвестиційна компанія за весь час залучила понад 3 млрд дол. інвестицій для клієнтів у галузях автомобілебудування, металургії, нерухомості, видобутку нафти й газу, хімічної, фармацевтичної промисловості та сільського господарства.

У 2008-2016 роках – голова біржової ради ВАТ «Українська біржа». У 2014-2016 роках Ігор Мазепа був членом наглядової ради Укрексімбанку. У 2016-2018 роках – член наглядової ради Укрсоцбанку.

Зараз у пріоритетних напрямках також медицина (частка акцій мережі клінік «Добробут»), альтернативна енергетика та онлайн-торгівля (відома українська компанія з продажу косметики та парфумерії MakeUp, у яку інвестував Мазепа). Разом з партнерами Мазепа інвестував у компанію «Криворізький цемент». Він з партнерами займається і видобутком янтарю.

Також Concorde Capital займається і будівництвом. Зокрема, це заміський комплекс Shelest неподалік від Києва у селі Хотянівка та котеджне містечко преміумкласу Goodlige Park у Вишгородському районі. Ігоря Мазепу не рідко можна побачити у ЗМІ: він дає коментарі щодо стану окремих галузей економіки та робить прогнози щодо розвитку індустрій. Зокрема, він стверджував, що війна не закінчиться ані у 2024, ані у 2025 роках.

Ігоря Мазепу вважають близьким до бізнесменів Сергія Тігіпка та Бориса Ложкіна (ексголова Адміністрації Президента України часів Петра Порошенка). У Ложкіна він був позаштатним радником, коли той керував АП, неодноразово вечорами журналісти бачили Мазепу під Адміністрацією Президента у ті часи. У 2014 році Ігор Мазепа балотувався до Верховної Ради України за списками партії Тігіпка «Сильна Україна», але депутатом не став. Наприкінці 2022 року під час активної фази війни Сергій Тігіпко продав завод «Кузня на Рибальському» у Києві Ігорю Мазепі разом з 40 гектарами землі (він був придбаний Тігіпком у 2018 році у Петра Порошенка та Ігоря Кононенка). На Рибальському острові планувалося будівництво ЖК Lipki Island (36 будинків висотою до 30 поверхів – загалом 6 тисяч квартир). Водночас Ігор Мазепа повідомляв, що завод штучно намагаються довести до банкрутства, у т.ч. владні структури.

Держава в особі Мін’юсту після початку повномасштабної війни з росіянами намагалася націоналізувати Жежелівський і Хустський кар’єри. Ігор Мазепа, Віталій Антонов та партнери придбали ці кар’єри у австрійської компанії Strabag SE у 2021 році та змінили там менеджмент на свій. Причина для націоналізації – те, що їхнім власником раніше був російський олігарх Олег Дерипаска, а також росіянин мав міноритарну частку в австрійській компанії. Правоохоронці вважали, що таким чином українські бізнесмени нібито допомагали мільярдеру Дерипасці виводити кошти з України. Українським бізнесменам у 2023 році поки що вдалося відстояти два кар’єри у судах.

Також суди у бізнесмена були у кейсі ТОВ "Навігатор Майницьке". Ця компанія має ліцензію на видобуток газу на одному з родовищ Львівської області. Був корпоративний конфлікт між колишніми власниками родовища (Роман Кунцяк та Олег Такар) та новими, до складу яких входять Ігор Мазепа, Іван Олійник, Олег Ведмідь. Колишні власники поскаржилися правоохоронцям, що їм не все заплатили. На основі цього було відкрито кримінальну справу. Бізнесмен раніше заявляв і про тиск силовиків на цей бізнес. Кейс "Навігатора" Мазепа з партнерами у Київському апеляційному суді у 2023 році виграли.

Наприкінці травня 2023 року засновник Concorde Capital Ігор Мазепа анонсував створення антирейтингу правоохоронців та суддів, які використовують повноваження з незаконною метою. Пізніше він разом з 42 бізнесменами вимагали виконання обіцянки Президента України Володимира Зеленського припинити корупційний тиск на бізнес в Україні (так званий "Маніфест 42"). 

Ігор Мазепа підтримує українську збірну з веслування. Його інвесткомпанія займалася залученням коштів для футбольного клубу «Верес» з міста Рівне. Також бізнесмен виступав організатором Concorde Capital's Reception — бізнес-заходів, на які збиралися власники і топменеджери вітчизняних та закордонних компаній, інвестори, держслужбовці, вчені.

Судячи з даних Flightradar24, гелікоптер Ігоря Мазепи під час повномасштабної війни літав по Європі – по Італії, Австрії. А от 17 жовтня 2023 року бізнесмен потрапив у скандал в Хорватії. За інформацією хорватських ЗМІ, його вертоліт незаконно перетнув кордон Хорватії та приземлився у полі, за що відкрили кримінальну справу, за якою Мазепа мав заплатити значний штраф. За словами інвестора, тоді вони займалися полюванням на кабанів. В інтернеті можна знайти деякі негативні матеріали щодо роботи інвесткомпанії, де авторам не подобаються методи ведення бізнесу Concorde Capital. 

Що говорять про затримання правоохоронці

За даними видання Forbes, затримали Ігоря Мазепу та проводять обшуки у нього співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР). Зі слів слідчих справа стосується отримання права на землю для будівництва Goodlife Park у селі Лебедівка поруч з містом Вишгород на Київщині у 12 км від столиці. На думку слідства, процедура могла бути не прозорою. 

Котеджне містечко преміумкласу Goodlife Park побудоване у 2013 році. Його площа складає 40 га. Інфраструктура включає яхт-клуб, мініготель, ресторан, дитячий парк, спортивні майданчики та фітнес-центр. Тобто можна казати, що слідчі підняли справу по епізоду 10-річної давнини. Нижче на відео можна подивитися, що всередині та ззовні котеджів, які зацікавили правоохоронців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.