Чому при ГРВІ не варто одразу назначати антибіотики.
Антибіотики рятують нас фактично від усіх відомих бактеріальних недугів. Та є й другий бік цієї медалі. Адже надто часте вживання антибіотиків загрожує погіршенням стану кишкової флори та, що куди небезпечніше, антибіотикорезистентністю - станом, за якого організм не реагує на антибіотики.
Довідка. Антибіотикорезистентність – це стійкість бактерій до одного або кількох антибіотиків. У першу чергу, вона виникає через безвідповідальне вживання препаратів цієї групи, простіше кажучи, коли треба, й коли не трабе.
Як відрізнити перший випадок від другого - знає лікар. Проте часто пацієнти самі наполягають на тому, щоб лікар виписав антибіотик, говорить лікар Євген Комаровський. Якщо мова не йде про вірусні захворювання, які не лікуються антибіотиками, лікарі також схильні призначати антибіотики, втім, коли для цього є підстави. Саме тому, останні не поспішають, а пропонують прийти на прийом за кілька днів, аби переконатись остаточно, що симптому показують прийом антибіотиків.
Проте, такі повторні консультації кожні кілька днів суттєво перевантажують медичну систему, тому, наприклад, в Норвегії впровадли програму, яку найпростіше охарактеризувати за кодовою назвою "Ви купите антибіотик, якщо..." Її суть полягала в тому, що лікар на прийомі пропонував придбати антибіотк тільки за певних умов, він називав їх в ході консультації.
Наприклад:
Реалізація такого протоколу призвела до зменшення вживання антибіотиків на 50% при тій самій кількості назначень! При цьому ускладнень у пацієнтів, які не приймали антибіотики, не виявили. В то же час в сусідніх країнах ситуація не змінилась жодним чином.
"Відстрочене призначення антибіотиків є безпечною та ефективною стратегією для більшості пацієнтів, включаючи пацінтів із підгруп підвищеного ризику. Відстрочене призначення асоціювалося з такою ж тривалістю симптомів, як і відсутність призначення", - йдеться в дослідженні, на яке посилається лікар Комаровський.
Тобто, дослідники від медицини цілковито схилились в бік не призначення антибіотиків без наявності ускладнень при ГРВІ.
"Не наполягайте на призначенні антибіотиків, а лікарі - не поспішайте їх призначатами, спостерігайте. Це куди безпечніше", - резюмував лікар Комаровський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.