Найкращий шанс для Росії: чи реальний в Україні держпереворот військових через поступки територіями заради миру

За словами політолога Олександра Кочеткова, військові дуже чітко відчувають, що військовий переворот жодна цивілізована країна не підтримає, при цьому у захисників справді є незадоволення щодо певних моментів

Державний переворот
У Forbes припустили, що в Україні може статися державний переворот

Ситуація в Україні стає все більш напруженою. Частину західного естеблішменту тисне на Київ щодо проведення мирних переговорів з Росією, у той час, як багато аналітиків заявляють, що розмови за теперішніх умов тільки погіршать ситуацію для українців. Президент Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що Україна не піде на територіальні поступки заради миру. Втім 9 жовтня  видання Forbes заявило, що у разі "здачі" Донбасу та Криму Росії на Україну чекає державний переворот. Інформатор розібрався, чи дійсно такий варіант можливий та, чи підтримають бунт військові.

Мирні переговори: що кажуть на Заході?

Розмови про здачу українських територій загарбникам та укладання мирної угоди все частіше лунають останніми тижнями у західній пресі. Зокрема, 1 жовтня газета Financial Times опублікувала матеріал про те, що новий глава МЗС України Андрій Сибіга нібито обговорював із західними колегами в США можливість проведення переговорів про "землю в обмін на безпеку". На це в МЗС України заявили, що інформація джерела видання Financial Times не відповідає дійсності. Пізніше FT з посиланням на власні джерела писала, що мирні переговори з РФ зараз в обох столицях (Київ та Вашингтон) бачаться кращим варіантом, аніж продовження війни.

Іспанське видання El País 4 жовтня писало, що західні союзники України все більше посилюють тиск на Київ, закликаючи до переговорів для припинення війни з Росією. Наголошується, що російські наступальні операції на Донбасі, які тривають з літа, не можуть бути зупинені українськими силами. Для вирішення цієї ситуації Україні знадобиться значно більше військової допомоги, ніж вона отримувала досі. Однак на тлі цього увага західних країн відволікається на інші міжнародні кризи, зокрема ескалацію конфлікту на Близькому Сході між Ізраїлем та Іраном.

А 9 жовтня Forbes випустив матеріал про те, що в Україні у випадку укладання мирної угоди з Росією може статися державний переворот. Його нібито здіймуть українські військові, якщо президент Володимир Зеленський поступиться Донбасом та Кримом. Захід засудить переворот, чим посилить розкол, вважають автори статті. Як наголошує Forbes, будь-який компроміс зараз просто призведе до більших проблем.

Державний переворот: пусті розмови чи близьке майбутнє?

Інформатор звернувся за коментарями до низки експертів, щоб дізнатися, чи сценарій, який оприлюднив Forbes, хоч трохи наближений до української реальності. Зокрема, Ігор Лапін, майор ЗСУ та народний депутат VIII скликання заявив, що "брєдові ідеї провокаторів не коментує".

Політичний аналітик Олександр Кочетков вважає, що для державного перевороту в Україні немає підстав, а військові розумні люди. До того ж такий бунт має очолити хтось з військових високопосадовців.

"Для цього немає ніяких підстав. В нас доволі розумні люди, серед військових теж. Військовий переворот він не виникає знизу. Зазвичай військовий переворот очолюють якісь люди на рівні хоча б полковника, не сержанти. Генерали, полковники - високопосадові у військовій системі люди", - каже аналітик.

За словами політолога, саме військові дуже чітко відчувають, що військовий переворот жодна цивілізована країна не підтримає. Адже відразу припиняється йти допомога, Росія отримає прекрасну можливість окупувати Україну далі. І зробити, те що відкрило б російським військовим шлях для захоплення всієї України, "ну це абсолютно неймовірно", каже Кочетков. Він наголосив, що у військових справді є незадоволення. Вони невдоволені через питання демобілізації, щодо постачання обладнання, будівництва захисних споруд і т.д.

"Але жодним чином це ніяк не виходить на якісь там організовані форми непокори й все таке інше. Індивідуальні якісь речі можуть бути. Це (державний переворот - ред.) таке фантастичне припущення. Forbes з такими припущеннями виглядає, як жовта преса", - вважає Кочетков.

Варто наголосити, що серед українських військових все ж присутні радикальні погляди щодо ведення війни. Наприклад, азовці заявляють, що в Україні мир можливий тільки після перемоги, коли на українських землях не буде жодного ворожого солдата. У випадку будь-яких здач територій саме їм приписують можливість бунтів, про які пише Forbes.

"Ніякого миру без перемоги. Перемога одна - жодного російського солдата на території України. Нащадкам ми цю війну не лишимо, бо якщо спробуєте, буде погано", - заявляв влітку начальник штабу бригади "Азов" Богдан Кротевич.

Українці "за" чи "проти" держперевороту?

Соціолог Андрій Яременко розповів Інформатору, що населення не підтримає держпереворот. Він сказав, що не бачить жодних даних, які підтвердили б підтримку військового бунту.

При цьому він наголосив, що в Україні можливі тільки варіанти заморозки війни, а не здачі територій. Зокрема, щоб переозброїтися, прийти до тями, провести вибори.

"Такий варіант суспільство плюс-мінус прийме", - каже Яременко.

Він додав, що не думає, що бунт військових взагалі можливий. При цьому соціолог наголосив, що вірить у можливість протестів українців у разі поступок територіями.

Євген Головаха, директор Інституту соціології Національної академії наук України, підтверджує, що більшість населення України не хоче віддавати території Росії. Але він наголосив, що наразі це чисто гіпотетична ситуація (можлива втрата території), таких планів взагалі поки немає. 

"Що означає віддати (території Росії - ред.)? Є така опція, що не віддати, а відкласти рішення з Кримом і Донбасом. Якщо не вдасться військовим шляхом, то доведеться вирішувати шляхом переговорів. А віддавати - взагалі такого питання не стоїть. Мені здається, що українським військовим зараз не до того, щоб думати про такі речі", - каже соціолог.

Президент Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто, один із найдосвідченіших соціологів України, каже, що українці не погоджуються на те, щоби якусь українську територію визначити як російську. Але громадяни України погоджуються на те, щоби вирішувати ці проблеми дипломатичними методами заради припинення війни, але таке, яке гарантує, що вторгнення не буде знову.

"Це якась фантастична історія... Мені здається, що це зовсім нереалістичний варіант подій", - прокоментував Паніотто статтю Forbes про можливий державний переворот.

Інформатор нагадує, що в ОП неодноразово наголошували, що Україна не приймає пропозицій про відмову від своїх територій і не бере участі в жодних переговорах на тему "земля в обмін на гарантії безпеки та членство в НАТО". В Офісі президента кажуть, що ніхто на Заході офіційно і явно не пропонував нашій державі такі гарантії безпеки, які точно не допускали б розширення або повторення війни. В ОП підкреслили, що Україна не торгує суверенітетом і територіями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube