Це провал: в Офісі президента визнали, що другого саміту миру у листопаді не буде

Питання дати проведення Другого саміту миру буде вирішуватись після завершення тематичних конференцій, заявила радниця голови Офісу президента Дарія Зарівна

володимир зеленський, Дарія Зарівна
Зарівна, а не Зеленський чи Єрмак, доповіла світу, що плани України щодо терміну саміту миру зминилися

Наприкінці жовтня завершаться тематичні конференції, які стануть підґрунтям для другого саміту миру. Однак він не відбудеться у листопаді. Про це заявила радник керівника Офісу Президента Дар'я Зарівна в інтерв'ю виданню Telegraf 7 жовтня.

Але Зарівна підкреслила, що до саміту все для його підготовки вже має бути готовим. Тож протягом жовтня відбудеться низка тематичних конференцій.

"У листопаді другий саміт миру ще не відбудеться, але все для його підготовки вже має бути готовим. Поки що відбуваються тематичні конференції з кожного пункту формули (миру), які закінчуються прийняттям комюніке. Головні положення цих комюніке стануть основою майбутнього мирного плану другого саміту", - заявила Заривна.

Відомо, що 30-31 жовтня у Канаді пройде завершальна тематична конференція, присвячена гуманітарним питанням, зокрема звільненню військовополонених, цивільних заручників та поверненню дітей. Ця конференція підсумує весь процес.

Радник глави ОП уточнила, що питання дати проведення другого саміту світу вирішуватиметься після завершення тематичних конференцій.

Це провал: в Офісі президента визнали, що другого саміту миру у листопаді не буде 1

Нагадаємо, Україна хотіла провести наступний мирний саміт з участю Росії та ще до виборів у США, які відбудуться у листопаді цього року. Володимир Зеленський раніше закликав США допомогти організувати другий саміт, щоб зробити його "вагомішим і по-справжньому вирішальним".

Перенесення саміту миру: чому це схоже на провал

Перенесення термінів другого саміту миру - не перемога, а швидше за все, зрада. Щоб зрозуміти це, достатньо звернути увагу, що цю новину повідомляє не президент України Володимир Зеленський і не  голова ОП Андрій Єрмак, який презентує себе як архітектор і драйвер саміту, і не Андрій Сибіга як голова МЗС.

У перемоги багато батьків, поразка – завжди сирота. Тому новину про зсув саміту довелося озвучувати радниці Єрмака.

Саміт миру є головною скріпою зовнішньої політики України у 2024 році. Усі слова, дії та заходи, так чи інакше присвячені темі припинення війни України та Росії, крутяться навколо української формули миру, саміту миру та тепер ще плану перемоги Зеленського, які пов'язані між собою.

Тож лише кілька пунктів. Україна хотіла встигнути провести саміт миру до виборів у США (як і отримати запрошення до НАТО ще до кінця терміну Джо Байдена) – і не встигла. Схоже, саме тому, що американським партнерам у розпал виборів зараз дещо не до цього.

Зеленський намагався збудувати другий саміт миру навколо українського плану закінчення війни. Але план перемоги забуксував на етапі його презентації у США, почалися якісь консультації та його "наповнення". І досі незрозуміло, коли та в якому вигляді його буде оголошено і як він працюватиме (і чи буде).

Президент України хотів провести саміт, наприклад, в Індії, щоб, можливо, розширити його географію та отримати більшу підтримку і цієї країни, і Глобального Півдня. Але прем'єр Нарендра Моді, здається, не прийняв цю пропозицію.

Інтрига другого саміту світу крутилася і навколо запрошення туди в тому чи іншому вигляді Росії - щоб дати новий імпульс мирному процесу. Але у РФ категорично відмовилися.

І головне - Зеленський виходив на публіку з меседжем, що другий Саміт миру має поставити крапку у війні вже у 2024 році. Вже ясно, що цього не відбудеться: не вистачить часу, та й жодних передумов немає.

Цього вже достатньо, щоб визнати: динаміки у мирному процесі немає. І реального розвитку саміту миру як ефективної платформи між першим і другим, поки не призначеним заходом, не відбулося.

Якщо вперше можна було провести "саміт заради саміту", щоб дати початок процесу (вже він показав багато проблем, але був важливим і потрібним як старт), то збиратися вдруге без прогресу в головному питанні - питанні миру - було б визнанням того, що щось пішло негаразд. Та й невідомо, чи багато країн і на якому рівні представництва погодилися б приїхати "просто поговорити" про мир і виступити масовкою для українського президента.

Другий Саміт миру – що відомо

Нагадаємо, у Швейцарії 15-16 червня з ініціативи України відбувся саміт перший Глобальний саміт миру за участі понад 90 країн. Росію на цей захід не покликали, через що від участі відмовився Китай. Результатом саміту стало комюніке, яке підписали майже усі учасники. У документі йдеться про положення формули миру від України для встановлення справедливого миру, але головні пункти - це обмін полоненими, повернення додому викрадених Росією українських дітей та ядерна безпека. 

Підготовка до другого Саміту миру активно ведеться на всіх рівнях, запевняли в ОП одразу ж після першого саміту. Зеленський говорив, що Путін може отримати запрошення на наступний Саміт миру. Але він навряд чи здійснить цей візит, бо через свій страх не готовий сісти за стіл переговорів.

У Росії негативно висловлюються щодо наступного мирного саміту. Зокрема, заступник глави МЗС РФ Михайло Галузін заявив, що Росія не буде брати участь в наступному Саміті миру України. А формулу миру українського президента він назвав "абсолютно тупиковою та ультимативною". А прессекретар Путіна Дмитро Пєсков взагалі заявив, що Кремль не розуміє, що мається на увазі під цією зустріччю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube