Новий глава МЗС України Андрій Сібіга обговорював із західними колегами в США можливість проведення переговорів про "землю в обмін на безпеку"
Українські посадовці стали більш відкрито говорити з Заходом про уступки своєї території Росії. Йдеться про угоду щодо припинення вогню, за якої російські війська залишились би на захоплених територіях, а Україна отримала б реальні гарантії безпеки. Зокрема, новий очільник українського МЗС Андрій Сибіга обговорював із західними колегами в США можливість завершення війни по лінії фронту.
Про це пише видання Financial Times з посиланням на власні джерела. Зазначається, що багато європейських дипломатів, які взяли участь у сесії Генасамблеї ООН минулого тижня в Нью-Йорку, зазначили, що відбувся відчутний зсув у тональності та змісті дискусій навколо потенційного врегулювання війни в Україні.
Вони відзначають більшу відкритість з боку українських офіційних осіб в обговоренні можливості досягнення домовленості про припинення вогню, навіть якщо російські війська залишаються на українській території. Вони також відзначають більш відверті дискусії серед західних посадовців про нагальність такої угоди.
"Є побоювання, що можлива перемога Трампа на виборах у США може змусити Україну укласти невигідну мирну угоду під загрозою припинення військової допомоги. Зеленський повернувся з Вашингтона без успіху в ключових питаннях (дозволу США бити західною зброєю по російській території та прогресу в питанні вступу України до НАТО - ред.), а тиск західних партнерів, що зростає, спонукає його до переговорів. Деякі європейські дипломати помічають зміни у дискусіях щодо потенційного врегулювання війни", - йдеться в статті.
За словами дипломатів, новий міністр закордонних справ України Андрій Сибіга використав приватні зустрічі із західними колегами під час свого першого візиту до США, щоб обговорити потенційні компромісні рішення. FT наголошує, що він був більш прагматичним щодо можливості проведення переговорів про "землю в обмін на безпеку", ніж його попередник Дмитро Кулеба.
"Ми все більш відкрито говоримо про те, як це закінчиться і від чого Україні доведеться відмовитися, щоб отримати постійну мирну угоду. І це значна зміна порівняно з тим, що було ще пів року тому, коли подібні розмови були табу", - сказав один з дипломатів, який був присутній у Нью-Йорку.
Український політтехнолог Олег Пастернак заявив, що в формулі завершення війни "НАТО в обмін на території" не має нічого сенсаційного. Ще у січні 2023 року покійний вже Генрі Кіссінджер, колишній держсекретар США, заявив, що членство України в НАТО було б доречним результатом. А колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен у 2023 році висловлював пропозицію щодо приєднання України до Альянсу, але без окупованих Росією територій.
"Те, про що не прийнято особливо говорити раніше в якості способу завершення війни, тепер почало формалізовуватись. Зрозуміло, юридично Україна від територій не відмовиться, тому розрахунок може йти про "закриття очей", адже на папері залишиться невизнання окупації, а фактично це прийдеться зробити", - пише Пастернак.
Він наголосив, що поки невідомо, наскільки для країн НАТО став безальтернативним сценарій забезпечення вступу України. За словами політтехнолога, притомні аналітики та експерти скажуть, що крім колективної парасольки НАТО більше не існує жодного інструменту убезпечення України від нового нападу РФ, який буде вже з ураховуванням помилок вторгнення у 2022 році.
"Як сприйме це (території в обмін на вступ в НАТО - ред.) український народ. Очевидно, що це буде референдум, бо це надзвичайно зручний спосіб зняти політичні спекуляції, яку будуть чинити опоненти чинної влади чи неофіти-політики, намагаючись вдарити по рейтингу Зеленському меседжем про втрати територій", - каже Пастернак.
Також незрозуміло, чи вдасться схилити РФ до прийняття факту вступу України до НАТО, адже Кремль і починав війну під приводом недопущення розширення НАТО. Втім за цей час багато геополітичних обставин змінилось, включно із вступом в НАТО Швеції та Фінляндії до Альянсу.
Financial Times також пише, що президент США Джо Байден головуватиме на зустрічі України та її союзників у Німеччині 12 жовтня. Західний чиновник, обізнаний із переговорами Володимира Зеленського у Вашингтоні, заявив виданню, що є попередні ознаки того, що Байден може погодитися просунути статус заявки України на членство в НАТО до завершення свого терміну в січні. Це по-суті може прискорити просування України до Альянсу.
Також заяву про вступ України до НАТО зробив Марк Рютте, який став новим генеральним секретарем НАТО у вівторок, 1 жовтня. Він заявив, що питання щодо України буде головним у списку його пріоритетів.
"Україна. Ми маємо зробити так, щоб Україна вистояла як суверенна, незалежна, демократична нація... В Європі не може бути довготривалої безпеки без сильної, незалежної України. Я знаю з особистого досвіду, після збиття рейсу MH17 у 2014 році, що конфлікт в Україні не обмежується лінією фронту", - наголосив новопризначений генсек Північноатлантичного альянсу.
Політик наголосив, що НАТО має виконати зобов’язання, які надали Україні на вашингтонському саміті у липні цього року. Зокрема, щодо незворотності її шляху до вступу в Альянс.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.