Як почистити чавунний посуд від глибоких плям та іржі, щоб той не тріснув
Схоже, всі люди поділяються на дві категорії: ті, хто обожнює готувати в чавуні, і ті, хто робити цього не вміють, а точніше не вміють правильно за ним доглядати. Чавун є сплавом заліза з вуглецем та іншими елементами, який часто виокрисовують в техніці, а аткож для виготовлення посуду. І дійсно, чавунна сковорода підходить майже для будь-чого: для випікання хліба чи пирогів, смаження овочів, стейків чи курки. Чавун універсальний і доступний за ціною, а також чудово зберігає тепло.
Втім чавун дійсно вимагає догляду, і з цим варто розібратися. Ви не можете просто кинути чавун в посудомийну машину й забути про нього. Але за належного догляду ваш чавунний посуд прослужить вам усе життя. В чавуні можна готувати роками, а ось поради щодо того, як чистити та зберігати чавунний посуд, щоб він служив поколінням. Той, хто отримає його у спадок, буде вам вдячний, кажуть експерти NYTimes.
Для щоденного прибирання виділіть одну-дві хвилини. Якщо вам потрібно повторно прокалити сковороду, заплануйте дві-три години. Більш глибоке очищення, як-от видалення шарів налиплих накопичень, іржі або плям з емальованого чавуну, може тривати від п’яти хвилин до 24 годин.
Для чищення чавуну вам знадобиться:
Найважливіше пам’ятати про чавун, що його не можна мити в посудомийній машині або залишати в раковині з водою на ніч, оскільки він іржавіє. Крім того, чавун досить крихкий, тому не "шокуйте" гарячу сковороду, обливаючи її холодною водою. Це може спричинити деформацію або тріщину чавуну.
Всупереч поширеній думці, миття сковорідок м’яким мильним розчином для посуду не зашкодить їм. Отже, після приготування на сковороді обережно потріть сковороду, використовуючи м’яке мило для посуду, гарячу воду та неабразивну губку або щітку для чищення.
Промийте посуд, а потім повністю висушіть кухонним рушником. Ви також можете поставити його на повільний вогонь на плиту або в духовку, розігріту до 200 С, щоб переконатися, що вся волога випарується. Важливо висушити вашу сковорідку перед зберіганням, інакше вона може іржавіти.
Після висихання покрийте сковороду дуже тонким шаром нейтральної олії – пара крапель – усе, що вам потрібно. Використовуючи паперовий рушник або чисту ганчірку, протріть олією на внутрішній та зовнішній частині сковороди, включаючи ручку.
За емальованим чавуном легше доглядати, ніж за незавершеним чавуном, оскільки він не потребує прокалювання. Хоча більшість емальованих чавунів можна мити в посудомийній машині, багато виробників рекомендують мити такі вироби вручну, щоб уникнути зносу емальованого покриття.
Обов’язково дайте чавуну спершу охолонути, щоб уникнути пошкодження через термічний удар, який може деформувати або тріснути каструлю чи емаль. Для щоденного чищення використовуйте неабразивну губку з гарячою водою та звичайним милом для посуду.
Прилипла їжа повинна відійти, якщо ви кип’ятите одну-дві склянки води в каструлі протягом кількох хвилин, а потім приберете залишки дерев’яною лопаткою. Ніколи не використовуйте сталеву вату, абразивні мочалки або жорсткі миючі засоби, які можуть подряпати емаль.
Майте на увазі, що з віком емаль тьмяніє, і деякі плями є нормальним явищем, але жодна з цих подій не погіршить роботу посуду.
Іноді чавун зношується і стає тоншим, через що їжа прилипає до сковороди. Якщо вам важко видалити прилиплу їжу, наступного разу, поки сковорода тепла, додайте ¼ склянки кошерної солі та кілька крапель теплої води. Використовуйте губку чи щітку для чищення, щоб акуратно видалити бруд. Сіль розчиниться під час чищення і не пошкодить сковороду. Вимийте її, обсушіть і протріть маслом, як зазвичай.
Або додайте в посуд одну чи дві склянок води і доведіть до кипіння на сильному вогні. Якщо шматочки їжі не відходять самі через пару хвилин, ви можете використати дерев’яну лопатку, щоб зішкребти їх. Після цього вимийте, висушіть і протріть сковороду маслом, як зазвичай.
Для темних, стійких плям наповніть каструлю або каструлю однією частиною відбілювача на три частини води та залиште розчин на кілька годин або до 24 годин залежно від тяжкості зміни кольору. Ретельно вимийте горщик неабразивною губкою, миючим розчином для посуду та гарячою водою – чистити не потрібно.
На чавуні трапляється іржа. Найпростіший спосіб видалити іржу – обережно потерти її грубою стороною сухої губки. За потреби можна додати трохи води та краплю мильного засобу. Промийте сковороду, ретельно висушіть її, а потім знову нанесіть олію і прокаліть.
Ну або спробуйте ластикову гумку для іржі. Просто обережно потріть іржаві плями гумкою для іржі, щоб видалити їх. Тисніть обережно, коли використовуєте гумку проти іржі, інакше це може спричинити мікротріщини. Ці невидимі поверхневі тріщини роблять сковороду більш сприйнятливою до поломок пізніше. Після того, як ви видалите іржу, вимийте та ретельно висушіть сковороду та намастіть її олією.
Якщо ви випадково залишите свою сковороду з чавуну в раковині на ніч, і вона вся вкриється іржею, не хвилюйтеся. Найпростіший спосіб видалити велику кількість іржі з чавуну – це взяти сіль та очистити іржу за допомогою шкребка з нержавіючої сталі. Рекомендуємо надягати гумові рукавички. Після цього знову вимийте, висушіть і знову прокаліть сковороду.
Якщо каструля вкрита товстим шаром іржі, який дуже важко відчистити вручну, ви можете видалити її, зануривши каструлю в розчин оцту та води. Цей метод дуже швидкий і ефективний, але якщо залишати посуд в розчині занадто довго, це може пошкодити його. Слідкуйте за ним та видаліть, щойно більша частина іржі зникне або коли іржа буде виглядати достатньо керованою, щоб її можна було зчистити.
Почніть з наповнення достатньо великої ємності, щоб повністю занурити посуд, рівними частинами дистильованого білого оцту та води. Добре підходить пластикове відро, але ви також можете використовувати велику каструлю залежно від розміру вашої сковороди. Якщо у вас є іржа лише на внутрішній частині посуду, ви можете замість цього наповнити її розчином оцту, а не занурювати всю сковорідку.
Занурте посуд у розчин. Згодом ви почуєте, як він трохи шипить, а це означає, що він діє. Через годину перевірте каструлю, щоб побачити, чи іржа майже видалена чи стала достатньо тонкою, щоб її можна було зчистити. Якщо посуду потрібно більше часу, поверніть його в розчин, доки більша частина іржі не зникне, але не залишайте зануреним більше ніж на 24 години, інакше ви можете завдати йому незворотної шкоди.
Вийміть посуд з розчину і негайно промийте його проточною водою. Якщо з’являється миттєва іржа, тонкий шар іржі, який утворюється, щойно ви виймаєте чавун із розчину оцту, не хвилюйтеся. Використайте сіль і пару столових ложок води в каструлі та очистіть залишки іржі за допомогою скрабера з нержавіючої сталі. Промийте, висушіть і знову прокаліть посуд олією.
Додайте невелику кількість олії на чавунну сковороду. Голий чавун дуже сприйнятливий до корозії, тому, якщо ви зняли чорний захисний шар полімеризованої олії у процесі чищення або звичайного використання, вам потрібно повторно прокалити сковороду, щоб запобігти іржі і відновити його природну антипригарну варильну поверхню.
Більшість абсолютно нових сковорідок постачаються попередньо готовими до використання, але за бажанням ви можете додати більше шарів олії. Ми рекомендуємо додати більше шарів на новий посуд або почекати, доки вони накопичаться природним шляхом з часом під час приготування жирної їжі, наприклад бекону, перш ніж готувати кислу їжу, як-от помідори чи цитрусові. Інакше ваша їжа може мати металевий смак.
Поставте деко в духовку і розігрійте її до 200-250 С. Через п’ять-десять хвилин обережно вийміть каструлю та за допомогою паперового рушника або чистої ганчірки натріть невеликою кількістю олії всю поверхню всередині та зовні. Не забудьте про ручку. Для цього кроку використайте ріпакову, соєву, соняшникову, лляну та інші нейтральні олії.
Ви також можете купити деякі олії, які продаються спеціально для чавуну, але це лише суміші звичайних кулінарних олій із привабливими етикетками, тому немає причин витрачати на них більше грошей. Та от деякі експерти з чавуну кажуть, що слід уникати оливкової олії першого віджиму, оскільки вона починає розкладатися при нижчій температурі та може стати липкою або мати неприємний присмак.
Ви можете використовувати ватну паличку, щоб проникнути в закутки та щілини, якщо вам це необхідно. Окремим чистим рушником витріть надлишки олії зі сковороди – вона має виглядати майже сухою. Занадто багато олії спричиняє плями й нерівності та може утворювати багато диму під час наступного етапу випікання.
Запечіть форму, перевернувши її, у попередньо розігрітій духовці протягом години, а потім вимкніть духовку й дайте формі повністю охолонути в ній. Висока температура може спричинити легкий дим під час процесу прокалювання чавуну, тому обов’язково використовуйте витяжку або відкрийте вікно, щоб провітрити.
Повторіть описані вище кроки кілька разів або доки ви не створите кілька шарів прокалювання і покриття не стане досить антипригарним. Найкращий спосіб зберегти антипригарне покриття на чавуні – це часто користуватися сковородою.
Якщо ви взяли старовинну сковорідку, на якій десятиліттями накопичувався вуглець від пригорілого жиру, у вас є кілька способів видалити весь цей наліт, щоб почати все заново. Найпростіший спосіб очистити чавун – це використовувати розчин для чищення духовок.
Однак засоби для чищення духовок є дуже токсичними, тому їх слід використовувати для цієї мети лише на вулиці або в добре провітрюваному приміщенні, наприклад у гаражі. І обов’язково надягайте гумові рукавички, оскільки засіб для чищення духовки може викликати хімічний опік. Більшість засобів для чищення духовок створені на основі лугу, тому їхній ефект подібний до замочування сковороди в лужній ванні.
Одягнувши гумові рукавички і респіратор, помістіть каструлю у великий мішок для сміття. Обережно розпиліть засіб для чищення духовки на всю поверхню дека всередині та зовні, включаючи ручку. Переверніть каструлю і зав’яжіть пакет. Дайте каструлі відпочити кілька годин або до 24 годин залежно від тяжкості нальоту, який ви намагаєтеся видалити.
Одягнувши гумові рукавички, акуратно вийміть каструлю з пакета. Промийте каструлю та ретельно потріть її всередині та зовні, використовуючи засіб для миття посуду та скруббер з нержавіючої сталі. До гарної міри потріть її мильним розчином для посуду другий раз і промийте, щоб переконатися, що ви видалили весь засіб для чищення духовки.
Ретельно просушіть сковороду рушником. Потім можна поставити посуд в теплу духовку або на повільний вогонь на плиту, щоб видалити залишки вологи. Виконайте наведені вище кроки, щоб повторно прокалити сковороду.
Більш простий спосіб очищення сковороди – помістити її в духовку та запустити цикл самоочищення, якщо ваша духовка має таку функцію. Однак відомо, що цикл самоочищення може пошкодити деякі печі, тому ми не рекомендуємо цей метод.