Нарешті! Знайдено суперспосіб відмити пательню від нагару - відео

Читать на русском

Поради для різних покриттів пателень

Читать на русском
Лайфхак на кожен день: відмиваєм сковорідку
Лайфхак на кожен день: відмиваєм сковорідку

Поради для різних покриттів пателень

Влітку добрі господині переймаються не тільки запасанням консервації на зиму, але й приготуванням поживних страв на пательні - овочевих рагу, запіканок, шашлику тощо. Незалежно від того, готуються страви на листах в духовці, чи у сковорідці на плиті, - відмивати жирний або ж пригорілий посуд - задоволення неабияке. 

Тим більше, що пательні домогосподарки обирають різні - чавунні, тефлонові, з керамічним чи емальованим покриттям, з так званої нержавійки, алюмінієві та дюралюмінієві, сталеві, мідні, латунні, - на будь-який смак і гаманець! Доглядати за ними теж слід по-різному.

Але зараз головне! Для того, щоб швидко очистити найвбитішу пательню, потрібно покласти її в два-три поліетиленових пакети, налити звичайний нашатирний спирт, щільно зав'язати і добре струснути, щоб спирт розлився по всій пательні. Потім залишити на ніч, а вранці м'якою губкою стерти розм'яклий нагар. Важливо працювати в гумових рукавичках і не вдихати пари нашатирю. Це не смертельно, але дуже неприємно.

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 

Публикация от ПОЛЕЗНЫЕ ХИТРОСТИ (@interior_and_decor)

Інформатор розповість ще про кілька простих способів швидкого видалення застарілого бруду з посуду для смаження в домашніх умовах. 

Як відмити покриття з чавуну 

Перш за все такий посуд слід вимити з невеликою кількістю мийного у гарячій воді. Шкребком користуватись при цьому небажано. Якщо до посуду пристала смаженя, залийте його водою й прокип'ятіть 3-5 хвилин, пригоріле - відстане. 

Далі висушіть посуд природнім способом, після чого протріть текстильним чи целюлозним рушником. На рушнику може лишитись трохи чорного нальоту, це нормальна ситуація. 

Наприкінці тонким шаром нанесіть на поверхню вимитого й висушеного посуду невелику кількість рослинної олії. Це утворить захисну плівку, що вбереже посуд від корозії. 

Чавун найдовше тримає температуру їжі
Чавун найдовше тримає температуру їжі

Чистимо керамічну пательню 

Спершу папером видаляємо залишки пригорілої їжі. Потім наливаємо у посуд водно-оцтовий розчин у співвідношенні 1:4. Доводимо рідину до кипіння, залишаємо на дві хвилини і вимикаємо. Даємо рідині охолонути в посуді, а потім виливаємо. Промиваєм посуд під проточною водою і витираєм рушником.

Часто зустрічається металевий посуд із керамічним покриттям
Часто зустрічається металевий посуд із керамічним покриттям

З антипригарним покриттям доведеться повозитися 

Заповнюємо дно сковорідки содою, щоб покрити пригорілий шар. Не змішуючи, вливаємо туди ж пару крапель рідини для миття посуду. Наливаємо у сковорідку воду і ставимо кип'ятитися на невеликому вогні  - до утворення бульбашок. Далі зменшуємо вогонь до мінімуму й залишаємо вміст мляво кипіти хвилин 20. Вимикаємо вогонь, знімаємо пательню з плити та зливаємо воду. Охолоджуємо пательню і знову насипаємо на її дно харчову соду, після чого протираємо м'якою губкою. Промиваємо. Фінально питираємо сковорідку насухо чистим рушником.

Покриття з алюмінію

Тут варто спробувати, наскільки можливо, вручну відмити нашарування. Нехай в хід іде вода кімнатної температури та засіб для очищення посуду. Шорстка губка - в допомогу. Також можна приготувати кислотний розчин, він зменшить знебарвлення пательні через  білий наліт. Для цього потрібно наповнити посудину водою і влити туди столовий оцет або цитрусовий сік. Води візьміть вполовину більше, ніж кислоти. Доведіть суміш до кипіння: 10-15 хвилин вистачить, щоб розчинилися відкладення.

Після полоскання і протирання алюміній буде сяяти, немов монетка. Для фінального очищення нанесіть на поролонову губку трохи рідини для миття посуду, змочіть теплою водою. Шорсткою стороною з невеликим натисканням видаліть гар і жир, які лишились. 

Будь-яка сковорідка потребуватиме догляду!
Будь-яка сковорідка потребуватиме догляду!

Пательня з гранітним покриттям

Таке покриття очищається без проблем, незалежно від ступеня занедбаності. Абразиви - табу. Вони зашкодять антипригарній поверхні та зіпсують кухонне начиння. Мити такий посуд слід холодним, у мильній воді. Можна користуватися нейлоновим шкребком або мочалкою. 

Якщо жир не здається, доведеться змішати харчову соду з водою до пастоподібного стану і натерти забруднену ділянку. Дати засобу підсохнути. Це займе півгодини-годину. Після таких маніпуляцій можна натерти поверхню губкою, після чого видалити залишки гару та ополіснути пательню. 

Раніше Інформатор писав про простий спосіб, як за запахом визначити якість черешні

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.  

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.