Головні події тижня: єврейські погроми в Махачкалі, скандал зі статтею в TIME, інтерв’ю Залужного в Economist та президентські амбіції Арестовича

Читать на русском

Уряд готує «смарт-мобілізацію», ЗСУ серйозно пошкодили найновіший російський ракетний корабель та скандал із затриманням військового в Києві

Читать на русском
Головне за тиждень
Скандали та найважливіші новини аза тиждень із 30 жовтня по 5 листопада

Уряд готує «смарт-мобілізацію», ЗСУ серйозно пошкодили найновіший російський ракетний корабель та скандал із затриманням військового в Києві

Цього тижня в провідних виданнях світу вийшло одразу два важливих матеріали, які стосуються подій в Україні — стаття Саймона Шустера в TIME та інтерв’ю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного для Economist. Також ворог здійснював обстріли всієї нашої території, зокрема в Запорізький області ракета влучила в українських військових під час шикування для урочистого нагородження. Через скупчення, за попередніми даними, два десятки особового складу полягло на місці й це викликало громадське обурення. Українці теж завдавали ударів у відповідь, практично не минало і дня, аби щось не прилетіло в Крим, а найновіший російський ракетний корабель отримав значні ушкодження.

Цього тижня блогер Олексій Арестович виступив із критикою влади та окреслив свою передвиборчу програму. Поки світ реагував на єврейський погром у Махачкалі, у Британії делегати 28 держав світу міркували про те, як зменшити загрозу від штучного інтелекту. А в Україні Міноборони готує зміни до мобілізаційних заходів.

Понеділок, 30 жовтня: скандальна стаття TIME, єврейський погром у Махачкалі

Тиждень розпочався зі скандалу: матеріал Саймона Шустера з британського видання TIME майже не містив інформації, яка б раніше не з’являлася в ЗМІ, проте його поява спровокувала справжнє інформаційне цунамі. Судячи зі статті, президент Володимир Зеленський мало не єдиний на Банковій, хто вірить у перемогу, Київ зберігає образу на Захід за те, що постачання озброєння було дуже дозованим, є величезні проблеми з мобілізацією, а корупція «як перед кінцем світу». Хтось вважає, що там ситуація в Україні описана так, як і є і що це гірка правда, хтось стверджує, що автор описує все занадто песимістично, а є такі, які вважають, що це чергове російське ІПСО.

Шустер певний час був улюбленцем Банкової він два тижні провів поряд із президентом на початку повномасштабного вторгнення і у травні видав схвальну статтю про Зеленського та українців. Але журналісту пригадали низку матеріалів, які можуть бути розцінені як проросійські. Революцію Гідності він зображав як право-радикальний переворот, писав, що Україна наближається до «громадянської війни», а про полк «Азов» писав, що це майданчик для підготовки білих ультраправих бойовиків зі всього світу.

У Сенаті США проходили слухання через статтю Шустера про "Азов". Фото з відкритих джерел
У Сенаті США проходили слухання через статтю Шустера про "Азов". Фото з відкритих джерел

 Банкова зреагувала зауваженнями про те, що джерела, на які посилається автор, ненадійні й що матеріал є занадто суб’єктивним. Секретар РНБО Олексій Данілов стверджує, що ситуація, описана в матеріалі, не відповідає дійсності. Виникла підозра, що «радник президента», який надавав Саймону Шустеру конфіденційну інформацію є ніхто інший, як колишній радник голови Офісу президента Олексій Арестович, але пізніше сам журналіст це заперечив.

Антиізраїльська пропаганда в росії врешті вилилася в єврейські погроми. У Махачкалі розлючений натовп із криками «Аллах Акбар» намагався не дати сісти літаку з біженцями з ізраїльського Тель-Авіву. Вони прорвалися на територію аеропорту й почали шукати євреїв — один заглядав до турбіни літака. Поліція фактично не протидіяла, а офіційна пропаганда спробувала перекласти відповідальність на західні спецслужби та Україну. Світ був шокований, багато лідерів цивілізованих країн засудили такі дії.

Вівторок, 31 жовтня: удар по Севастопольській бухті

У вівторок ЗСУ порадували нас влучними ударами по об’єктах окупантів у Криму: стовп чорного диму піднявся в одному з мікрорайонів Сімферополя, а в Севастополі димів протичовновий корабель. Росіяни заявляли, що все під контролем, але мережу заполонили відео на доказ протилежного. Власне, за цей тиждень невідомі добрі ракети чи безпілотники прилітали в Крим практично кожного дня. Окрім окупованого півострова, «бавовна» цього тижня була також у Донецьку.

Але й ворог не припиняв обстрілювати Україну. Постраждали Одещина, Запоріжжя, Херсонщина, Донеччина, Полтавщина, Харківщина, Дніпропетровщина, Львівщина та інші регіони. Надважкою залишається ситуація в районі Авдіївки, де спроби росіян узяти населений пункт тривають уже майже місяць. Аналітики кажуть, що існує загроза оточення українських підрозділів, розташованих у місті. Окупанти намагаються реалізувати тактику «кліщів», однак наші захисники продовжують надійно тримати оборону. Водночас російські війська в районі Авдіївки зазнали чи не найбільших втрат за весь час повномасштабного вторгнення.

 Під Авдіївкою ситуація залишається важкою

Середа, 1 листопада: президентська програма Арестовича, стаття Залужного в Economist

Скандальновідомий колишній радник голови Офісу президента Олексій Арестович підтвердив свій намір балотуватися на пост президента України, про що говорив ще в серпні. Тоді, чудово усвідомлюючи розголос, який набудуть його слова, він сказав, що можна вважати українців «лохами й довбо**бами», якщо вони за нього не голосуватимуть. У середу Арестович опублікував свою передвиборчу програму. Він обіцяє зупинити війну, а те, що залишиться від України зробити членом НАТО, а ще хоче ввести надзвичайний стан в економіці та в інших сферах. Як усе це має втілитися в реальність, полковник у запасі Олексій Арестович, який перебуває закордоном, так і не пояснив. 

Банкова вважає такі заяви несерйозним хайпом. Низка українських діячів та експертів кажуть, що Арестович намагається зайняти нішу прокремлівського кандидата-миротворця, на що вказують його критичні висловлювання на адресу волонтерів та спекулювання на мовній темі.

Тим часом в Economist вийшло спочатку есе, а згодом інтервʼю головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного. У ньому він каже, що ситуація на фронті зайшла в глухий кут, оскільки що Сили оборони України, що російська армія, зрівнялись у технологічному плані. Головком також окреслив рішення, які допоможуть Україні змінити ситуацію. На його думку, українській армії необхідно здійснити технологічний прорив, а також покращити стан РЕБ, контрбатарейну боротьбу, авіацію та наростити резерви. У матеріалі Economist не було жодних натяків про протиборство між армійським командуванням та Банковою, однак заступник голови ОП Ігор Жовква розкритикував інтерв’ю із Залужним. За його словами, воно грає на руку ворогу.

Четвер, 2 листопада: звільнення командувача Сил спецоперацій

У четвер публічність була шокована появою інформації про звільнення Віктора Хоренка з посади командувача Сил спецоперацій ЗСУ. Причини такого рішення президента Зеленського не розголосили відразу. Новина викликала несприйняття в частини військових та громадськості, які вважають дії ССО зразковими.

Хоренко стоїть за багатьма успішними операціями спецназу, кажуть, ніби це його люди здійснили атаку безпілотників по куполу кремля в самому серці столиці окупантів. Заінтригувало також те, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний відповідне розпорядження не підписував, а сам Хоренко заявляє, що дізнався новину зі ЗМІ.

 Віктор Харченко брав участь у багатьох успішних операціях спецназу

Пізніше повідомили, що ініціатором звільнення став новопризначений міністр оборони Рустем Уваров. За його словами, досвід Хоренка наразі більш потрібний у Міноборони. Втім, Цензор.нет вважає, що йдеться про політичні інтриги та страхи Зеленського перед Залужним.

У четвер в англійському містечку Блетчлі завершився дводенний саміт із безпеки штучного інтелекту. У перший день двадцять вісім урядів, зокрема представники ЄС, США, Сполученого Королівства, Китаю і України, підписали декларацію. У ній йдеться, що штучний інтелект відкрив великі можливості для людей у багатьох сферах життя, але він створює і небезпеку, тому потребує особливого контролю. На саміті були і представники індустрії, зокрема мультимільярдер Ілон Маск та розробники ChatGPT Сем Олтман. Вони теж занепокоєні потенційними ризиками, які несе нова технологія, адже потенційно вона може знищити людство, навіть, випадково.

П'ятниця, 3 листопада: 128-му бригаду ЗСУ обстріляли градами під час урочистостей

Командування 128-мої гірсько-штурмової бригади бригади ЗСУ вирішило урочисто нагородити бійців за зразкове виконання завдань. Для цього провели загальне шикування, але зробити це в безпосередній близькості до фронту. Окупанти використали можливість аби завдати удару балістичною ракетою Іскандер-М. Багато бійців загинуло та отримало поранення. Очільник Міноборони Рустем Умєров висловив співчуття родинам і пообіцяв, що за фактом інциденту буде проведена перевірка.

 

Субота, 4 листопада: палає ракетний корабель окупантів «Аскольд»

У суботу в Керчі кілька годин тривала пожежа на судноремонтному заводі. Пізніше з’явилася інформація про ураження малого ракетного корабля «Аскольд». Це судно лише у 2021 році було спущене на воду, воно виконане на основі технології «стелс» та озброєне «Калібрами». Загадкою залишається, якою чим було завдано удару, адже союзники передали нам ракети зі значно меншим радіусом дії. ЗСУ підтвердили свою причетність до успішної атаки, пізніше з’явилися супутникові світлини, які показують масштаби руйнувань. Проте загроза зі сторони ЧФ рф все ще велика, за словами речниці Сил оборони півдня України Наталії Гуменюк, із Чорного моря ворог усе ще може випустити 56 ракет водночас.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/117268

Неділя, 5 листопада: поліцейські побили військового, нова Концепція кадрової політики від Умерова, смарт-повістки

У Києві працівники Шевченківського управління поліції під час затримання побили військовослужбовця. Речник державної прикордонної служби України Андрій Демченко заявив, що затриманий повертався на місце розташування з лікарні, де в нього було обстеження після контузії. Відео з інцидентом з'явилося в мережі. Київська міська прокуратура почала досудове розслідування щодо вчинення неправомірних дій поліціянтів стосовно військовослужбовця.

А Міністр оборони Рустем Умеров заявляє, що впродовж наступних п’яти років в Україні мають відмовитися від ідеї призову на користь переходу до рекрутингу до ЗСУ. Наразі не надійшло роз’яснень, чи означає це остаточний перехід до професійної армії. Замість призову мають запровадити систему інтенсивної підготовки населення до спротиву. Загальну військову повинність критикують від моменту створення України, але поповнення особового складу ЗСУ залишається однією з найбільш обговорюваних тем. З 1 листопада повістки можуть вручити всім військовозобов’язаним віком, на медогляд можуть відправляти й тих, кого вже зняли з обліку.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив про підготовку проєкту смарт-мобілізації. Громадянам пропонуватимуть самостійно обирати спеціалізацію, на яку вони бажають мобілізуватись. Можна буде подивитися, у яких підрозділах є вакансії і яка там буде система підготовки. Проєкт запустять за місяць-два в пілотному режимі. Віцепрем’єр вважає, що це зможе розкрити «іншу якість мотивації» в громадян.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.