Від технологій до посилення мобілізації. Залужний написав статтю про загрозу позиційної війни з росією та назвав 5 кроків, як її оминути

Залужний в колонці для The Economist закликав не недооцінювати росію, яка ще значний час матиме перевагу в озброєнні, техніці, ракетах та боєприпасах

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний
Головнокомандувач ЗСУ говорить про ризик тривалої війни з росією

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив про ризики, які наразі стоять перед Україною. Зокрема, це перехід від "маневрених" дій у війні з рф до позиційних боїв на виснаження. При цьому ворог ще довгий час буде випереджати нас у техніці та озброєнні, тому не варто його недооцінювати, закликає Залужний. За його словами, нові інноваційні підходи зможуть перетворити російсько-українську війну з позиційної назад на маневрену.

Про це головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний написав у своїй колонці для The Economist. Він вважає, що технології є ключем до успіху.

"Позиційна війна – це тривала війна, яка несе величезні ризики для Збройних Сил України та їх держави. Якщо Україна хоче вирватися з цієї пастки, нам знадобляться всі ці речі: перевага в повітрі, значно вдосконалені засоби електронної боротьби та контрбатарейної боротьби, нова технологія розмінування та здатність мобілізувати та тренувати більше резервів", – пише Залужний.

Окрім цього Україні потрібно зосередитися на сучасному командуванні та управлінні, аби вона могла ефективніше, ніж рф візуалізувати поле бою та швидше приймати рішення, зауважив головнокомандувач. Також слід зосередитися на раціоналізації українського матеріально-технічного забезпечення, водночас порушуючи логістику росії за допомогою ракет великої дальності, повідомив він.

"Нові інноваційні підходи можуть перетворити цю позиційну війну назад на маневрену", – підсумував Залужний.

За словами Залужного, Україна зможе відновити теріторіальну цілісність лише за допомогою військових дій.  

"Вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року спровокувало глобальну безпекову кризу. Напади на демократію з боку морально хворої імперської держави в самому серці Європи порушили баланс сил в інших частинах світу, включаючи Близький Схід та Азіатсько-Тихоокеанський регіон. Нездатність багатосторонніх органів, таких як ООН та Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), підтримувати порядок означає, що Україна може відновити свою територіальну цілісність лише військовою силою", - пише Залужний.

Залужний акцентував увагу на тому, що збройним силам України необхідні ключові військові можливості та технології, щоб вирватися з "позиційної" війни.

"Найважливішою є авіація. Контроль над небом необхідний для великомасштабних наземних операцій. На початку війни ми мали 120 бойових літаків. Із них лише третину можна було використати", - пише головнокомандувач ЗСУ.

Він повідомив, що українська армія знищила понад 550 систем ППО рф, але ворог зберігає значну перевагу над Силами України і продовжує створювати нові ударні ескадрильї.

"Ця перевага ускладнила нам просування. Російські системи ППО дедалі частіше заважають нашим літакам літати. Наша оборона робить те саме з росією. Таким чином, російські дрони взяли на себе більшу частину ролі пілотованої авіації в плані розвідки та завдання ударів з повітря. Дрони також мають бути частиною нашої відповіді. Україні необхідно завдати масованих ударів з використанням хибних та ударних дронів, щоб перевантажити російські системи ППО. Нам необхідно відстежувати російські дрони, використовуючи власні дрони-мисливці, оснащені мережею. Ми повинні використовувати сигнальні помилкові цілі, щоб залучити російські бомби, що планують. І нам треба засліплювати вночі тепловізійні камери російських дронів за допомогою стробоскопів", - пише Залужний.

Другим пріоритетом ЗСУ Залужний назвав засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ). Такі як системи придушення сигналів зв'язку та навігації.

"РЕБ – це ключ до перемоги у війні дронів. За останнє десятиліття росія модернізувала свої сили реб, створивши новий рід військ та створивши 60 нових типів техніки. У цій галузі вона нас перевершує: 65% наших платформ перешкод на початок війни були зроблені за радянських часів. Ми вже створили безліч власних електронних систем захисту, які можуть запобігти глушенню. Але нам також потрібний ширший доступ до електронної розвідки від наших союзників, включаючи дані від активів, які збирають радіорозвідку, а також розширені виробничі лінії для наших систем протидронної РЕБ в Україні та за кордоном. Нам необхідно покращити ведення радіоелектронної боротьби за допомогою наших дронів у ширшому діапазоні радіоспектру, уникаючи при цьому випадкового придушення власних дронів", - зауважує він.

Третім завданням, за словами Залужного, є контрбатарейний вогонь і поразка артилерії супротивника

"У цій війні, як і в більшості минулих війн, артилерійська, ракетна та ракетна стрілянина складає 60-80% усіх бойових завдань. Коли минулого року ми вперше отримали західні гармати, нам вдалося виявити та завдати удару по російській артилерії. Але ефективність такої зброї, як Екскалібур, американський снаряд із gps-наведенням, різко знизилася через удосконалення російської радіоелектронної боротьби. Тим часом власна контрбатарейна стрілянина росії покращала. Багато в чому це сталося завдяки використанню боєприпасів, що барражують, наприклад, "Ланцетів", які працюють разом з розвідувальними дронами, а також збільшенню виробництва високоточних снарядів, які можуть бути наведені наземними коригувальниками. Незважаючи на зверхню думку деяких військових аналітиків, ми не можемо принижувати ефективність російської зброї та розвідки щодо цього. На даний момент нам вдалося досягти паритету з Росією за рахунок меншої кількості точнішої вогневої потужності. Але це може тривати недовго. Нам необхідно створити наші місцеві поля gps, використовуючи наземні антени, а не тільки супутники, щоб зробити наші високоточні снаряди точнішими перед російськими перешкодами. Нам необхідно ширше використовувати дрони-камікадзе для завдання ударів по російській артилерії. І нам потрібно, щоб наші партнери надіслали нам якісніше артилерійсько-розвідувальне обладнання, здатне виявити російські знаряддя", - пише він.

Четверте завдання – мінно-розривна техніка

"На початку війни у нас було обмаль застарілого обладнання для цього. Але навіть західні поставки, такі як норвезькі танки для розмінування та пристрої для розмінування з ракетними двигунами, виявилися недостатніми, враховуючи масштаби російських мінних полів, які місцями сягають 20 км. Коли ми прориваємо мінні поля, росія швидко поповнює їх, запускаючи нові міни з відривом. Технологія – це відповідь. Нам потрібні датчики, подібні до радарів, які використовують невидимі імпульси світла для виявлення мін на землі, а також системи димоутворення для приховування діяльності наших підрозділів з розмінування. Ми можемо використовувати реактивні двигуни списаних літаків, водомети або касетні боєприпаси для прориву мінних загорож, не закопуючи землю. Нові типи тунельних екскаваторів, такі як робот, який використовує пальники для буріння тунелів, також можуть допомогти", - наголосив головнокомандувач ЗСУ.

П'ятий та останній пріоритет – нарощування резервів.

"Росія не змогла отримати вигоду зі своєї величезної переваги в живій силі, тому що володимир путін стурбований тим, що загальна мобілізація може спровокувати політичну кризу, а також тому, що росія не може підготувати та екіпірувати достатню кількість людей. Проте наші можливості щодо підготовки резервів на власній території також обмежені. Ми не можемо легко замінити солдатів, відправлених на фронт. Більше того, росія може завдати удару по навчальним центрам. І в нашому законодавстві є прогалини, які дають змогу громадянам ухилятися від своїх обов'язків. Ми намагаємось виправити ці проблеми. Ми вводимо єдиний реєстр призовників, маємо розширити категорію громадян, які можуть бути покликані на навчання чи мобілізацію. Також ми вводимо "бойове стажування", яке передбачає розміщення новостворених мобілізованих та навчених кадрів у досвідчених стройових частинах для їх підготовки", - пише Залужний.

Всі ці моменти ЗСУ намагається вирішити, але закликає не недооцінювати росію.

"Росію не слід недооцінювати. Вона зазнала значних втрат і витратила багато боєприпасів. Але вона матиме перевагу в озброєнні, техніці, ракетах та боєприпасах ще значний час. Її оборонна промисловість збільшує випуск продукції, попри безпрецедентні санкції. Наші партнери НАТО також різко нарощують свої виробничі потужності. Але на це потрібно щонайменше рік, а в деяких випадках, як у випадку з авіацією та системами управління, і два роки", - акцентує Залужний.

Мобілізація і посилення армії України

З 1 листопада жінки-медики мають встати на облік, адже почали діяти нові правила мобілізації в Україні. Також повістки можуть вручити усім військовозобов'язаним віком від 18 до 60 років. Навіть тих чоловіків, яких зняли з обліку, можуть зобов'язати пройти лікарську комісію повторно. У нових правилах зазначено, що особи, які були виключені зі списку військовозобов'язаних і зняті з військового обліку, якщо ВЛК вважає їх придатними і вони не скоювали тяжких або особливо тяжких злочинів. А людей з інвалідністю також можуть призвати на службу - але тільки за їхньою згодою. 

Зараз, за статистикою Міністерства оборони України, у Збройних силах служать приблизно 700 тисяч військових. На кінець 2021-го їх було 246 тисяч. Але російська армія набагато більша - тут служать 1 мільйон 200 вояків. Ще два мільйони осіб росіяни тримають у запасі. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube