Відсутність дискусій в ОП, криза на фронті та ймовірне звільнення Залужного: головне з нового матеріалу TIME

Читать на русском

Велика стаття журналіста Саймона Шустера присвячена падінню підтримки України та втомі від війни у світі

Читать на русском
Зеленський та Залужний на обкладинці TIME
В інтерв'ю під назвою "Самотня битва Володимира Зеленського" президент розповідає, як іноді складно взаємодіяти із союзниками

Велика стаття журналіста Саймона Шустера присвячена падінню підтримки України та втомі від війни у світі

Президент України Володимир Зеленський — знову на обкладинці журналу TIME. У випуску за листопад опублікована велика стаття журналіста Саймона Шустера. Вона називається "Самотня битва Володимира Зеленського", в ній голова держави розповідає про те, як іноді складно нести тягар війни та комунікувати з нашими західними союзниками.

В заголовок статті поміщена цитата українського лідера. В ній президент каже, що ніхто так не вірить в перемогу, як він. 

Зазначається, що інтерв'ю в Зеленського було взято ще у вересні поточного року. Тоді він якраз перебував із візитом у США.

Там журналіст Саймон Шустер зміг поспілкуватися з головою української держави та почути його думки щодо поточної ситуації. В матеріалі робиться акцент на тому, що Зеленський після візиту в Америку був "дуже злим". Він мав відчуття, що його союзники його зрадили. Захід дає Україні стільки, аби не програти, але не стільки, щоби виграти. 

Аби вселяти віру в перемогу України нашим союзникам, у Зеленського "віднімається вся сила, вся енергія". Він каже, що йому доводиться робити "дуже багато". 

Окремо президент торкнувся теми втоми світу від війни. Захід вже звик до конфлікту в Україні, каже Зеленський — і це велика проблема, яку він намагається вирішувати.

"Найстрашніше те, що частина світу вже звикла до війни в Україні. Втома від війни накочує хвилею. Ви бачите це у Сполучених Штатах, у Європі. І ми бачимо, що як тільки вони починають трохи втомлюватись, для них це стає як шоу" — заявив президент.

Зеленський вже не той, що раніше: про перемир'я, перемогу, мобілізацію та особистість президента

Оточення Зеленського спостерігає зміни в особистості та поведінці свого начальника. Шустер пише, що голова держави майже перестав жартувати, хоча раніше робив це постійно.

"Він відчуває себе зрадженим своїми західними союзниками", – пише журналіст. 

Сьогодні український лідер поводить себе не так, як завжди. Він приходить на Ставку чи нараду, мовчки вислуховує доповіді, потім віддає накази та уходить. 

Однак, як і раніше, Зеленський категорично проти навіть тимчасового перемир'я з росією. Він вважає, що будь-яке заморожування війни означатиме українську поразку. І поразку особисто для нього.

"Це (заморожування війни — ред.) означало б залишити... рану відкритою для майбутніх поколінь. Можливо, це заспокоїть деяких людей усередині нашої країни та за її межами... Але для мене це проблема, бо в нас залишилася вибухова сила. Ми лише відстрочимо її детонацію… Для мене заморожування війни означає її програш", – прямо каже Зеленський. 

Ці слова президента підтверджують і члени його команди, які на умовах анонімності також розмовляли з Шустером. Окремі представники ОП кажуть, що його віра в перемогу над рф вже має форму ледь не "месіанства" і дуже непокоїть окремих радників. Тож тема будь-якого, навіть тимчасового, миру сьогодні — табу в Офісі.

"Він обманює себе. Ми не маємо варіантів. Ми не перемагаємо. Але спробуй йому таке сказати!" – розчаровано сказав TIME один з найближчих помічників Зеленського. 

Ті ж самі помічники визнають "не під камери", що Україна наразі "не рухається вперед", хоча й проводить контрнаступ. А на носу — зимовий період та повернення російських масованих обстрілів та блекаутів. І якщо рік тому народ звинувачував росіян, то тепер, кажуть в ОП, може звинувачувати владу — за те, що "не підготувалися". 

З контрнаступом в ЗСУ взагалі складно, пише Шустер. За словами представників Офісу президента, окремі генерали відмовляються йти в атаку, навіть якщо на це приходить прямий наказ із Києва.

"Вони (генерали — ред.) просто хочуть сидіти в окопах та тримати оборону", – пише TIME. 

На початку жовтня керівництво країни нібито вимагало від військових почати звільнення тимчасово окупованої Горлівки. Однак в армії відмовилися це робити — нічим та ніким.

"Немає ні людей, ні зброї. Де зброя? Де артилерія? Де новобранці?", – цитує ЗМІ слова одного з українських офіцерів.

Щодо новобранців ситуація взагалі є дуже складною. Через рішення президента звільнити усіх обласних керівників ТЦК в Україні сильно сповільнилася мобілізація. А тим часом ЗСУ продовжує зазнавати втрат, через що доводиться набирати чоловіків старшого віку, які часто мають проблеми зі здоров'ям. При цьому репутація військкоматів була безнадійно зіпсована, а замінити звільнених особливо й нема ким.

"Кому потрібна ця робота? Це все одно, що повісити на себе табличку з написом "корупціонер", – наводить слова анонімного офіцера ЗСУ TIME.

Зеленський звільнить Залужного?

Один з найважливіших моментів матеріалу — інсайд TIME про значні кадрові перестановки у військовому керівництві країни. Вони нібито плануються на цю зиму.

Видання пише, що взимку звільнять когось зі "старших генералів" ЗСУ, який відповідає за контрнаступ. За текстом статті, на цього неназваного військового хочуть повісити відсутність великих перемог на фронті та низький темп наступу Сил оборони. Також на армію очікує корінна зміна стратегії ведення війни. 

Власне, варіантів тут лише три. Це або командувач Сухопутних військ Олександр Сирський, або командир групи військ "Таврія" на півдні Олександр Тарнавський — або ж головком ЗСУ Валерій Залужний. 

Звільнення будь-кого з цих людей — особливо Залужного — викличе значний резонанс в суспільстві та сильно вплине на хід бойових дій. Та варто розуміти, що наразі ця інформація є лише інсайдом у ЗМІ  (хоча й в авторитетному) та не підтверджена офіційно.

Підтримка України — запорука безпеки світу: Зеленський вбачає ризики Третьої світової

Особисто Зеленський впевнений: якщо москву не зупинити в Україні — вона не зупиниться сама. Росіяни підуть далі, а бойові дії поширяться за межі нашої держави, це може статися будь-де. Тут погляди українського лідера стають вже відверто песимістичними: при такому розвиткові подій він вбачає сценарії початку планетарного конфлікту.

"Третя світова війна може розпочатися в Україні, продовжитися в Ізраїлі, а звідти переміститися до Азії, а потім вибухнути ще десь", – каже Зеленський. 

Окремо голова держави згадав події на Близькому Сході. Він вважає довгу війну Ізраїля проти ХАМАСу негативним сценарієм для нашої країни. Адже через це допомога Заходу, якої й так стало менше, може скоротитися ще більше. 

Нарешті, Зеленський розказав про втому від війни як таку. Вона є як в України, так і в західних союзників. Однак не можна її допускати та навіть публічно про це говорити. Київ не має іншого вибору, окрім як продовжувати воювати й далі: і взимку, і навесні 2024 року — і так до кінця. 

"Я не думаю, що Україна може дозволити собі втомитися від війни. Навіть якщо хтось втомлюється внутрішньо, більшість з нас цього не визнає", – сказав Зеленський. 

Під кінець бесіди з Саймоном Шустером український лідер згадав один з діалогів між ним та представниками американської влади. Його прямо спитали: що буде, якщо ми (США) перестанемо вас підтримувати. 

"Ми програємо. Ось що буде", – коротко відповів президент. 

Обкладинка нового випуску TIME
Обкладинка нового випуску TIME

 Зеленський знову на обкладинці TIME, але є нюанс: контексти та сенси нового інтерв'ю 

Нагадаємо, що президент України вже втретє потрапляє на головну обкладинку TIME. Вперше він опинився там у 2019 році, після своєї історичної перемоги на президентських виборах. Він став першим українським лідером, якому це вдалося, та ще й тричі. 

Вдруге Зеленський з'явився на обкладинці цього медіа у 2022 році. Тоді ж журнал назвав його "людиною року". І тоді, і 2019 року, і зараз матеріали про українського президента писав журналіст Саймон Шустер. 

І ось Зеленський опиняється на першій шпальті TIME втретє. Однак настрій тут вже зовсім інший. Він геть відрізняється від 2019 — коли новоспечений молодий президент ще не мав досвіду, та мав велику волю до змін та реформ. Він відрізняється і від 2022 — коли ми побачили вже не недосвіченого політика, а сильного та сміливого лідера держави що воює проти країни-агресора, який, не дивлячись на важку ситуацію, повний надії та віри в скору перемогу. 

Але в цій статті ми бачимо іншого Зеленського. Ця людина вже не виражає великого оптимізму або позитиву. Він прямо каже, що війна буде дуже довгою. А подекуди його слова та висловлювання відверто депресивні.

Лейтмотивом в інтерв'ю проходять три основні емоції: втома, тривожність та похмура рішучість. Президент — таким, як його зобразив Саймон Шустер у своєму матеріалі — виглядає дуже похмурою, втомленою та геть не веселою людиною. Голову держави постійно переслідує тривожність, що західні союзники можуть почати надавати нам менше допомоги чи взагалі припинити підтримку.

І тим не менш Зеленський демонструє похмуру та затяту рішучість: він прагне довести справу до кінця, чого б йому це не коштувало, при будь-якому розвитку подій. Або ж він просто програє — і Україна як держава програє разом із ним. У всякому разі, саме такі слова президента цитує Саймон Шустер. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.