Енергетика майбутнього: роль закарпатських вітрових установок у стійкості української енергосистеми

«Вітряні парки України» планує до травня 2025 року завершити проєкт спорудження першої вітроелектростанції на Закарпатті загальною встановленою потужністю 80 МВт

Енергетика
До експлуатації уже введено дві вітроустановки

Енергія Карпатських вітрів – це стратегічний потенціал України. У 2025 році компанія «Вітряні парки України» планує завершити будівництво першої вітроелектростанції в регіоні, що не тільки допоможе стабілізувати енергосистему країни, а й надасть нове життя місцевим громадам. Завдяки таким проєктам, як ВЕС на території Нижньоворітської громади Закарпаття, місцеві бюджети поповнюються мільйонами гривень, а регіон стає флагманом у «зеленій» енергетиці.

12 грудня відбулася пресконференція щодо підбиття підсумків роботи вітроенергетичної галузі у 2024 році. Серед спікерів — члени Правління Української вітроенергетичної асоціації та представники українського вітроенергетичного бізнесу.

На заході голова Правління УВЕА  Андрій Конеченков повідомив, що цьогоріч до мережі підʼєднали лише дві турбіни потужностями по 5,5 МВт «Еко Оптіма» та дві по 4,8 МВт ТОВ «Вітряні парки України»: «У порівнянні з попередніми роками, 2024 рік можна назвати провальним».

Водночас спікери-підприємці поділилися цілями та планами щодо продовження розвитку відповідного ринку на наступний рік.

Зокрема «УК «Вітряні парки України» планує до травня 2025 року завершити проєкт спорудження першої вітроелектростанції на Закарпатті загальною встановленою потужністю 80 МВт. Розташований він на території Нижньоворітської громади (кордон Львівської та Закарпатської областей). Наразі там до експлуатації уже введено дві вітроустановки.

Енергетика майбутнього: роль закарпатських вітрових установок у стійкості української енергосистеми 1

Гендиректор УК «Вітряні парки України» Владислав Єременко зазначив, що розміщення енергооб'єктів на територіях місцевих громад є вигідним вкладенням у соціально-економічному плані. Зважаючи на результати надходжень до бюджету, голова Нижньоворітської громади Іван Грига підтверджує цю тезу: села «оживають», покращується рівень життя. Фірми, які працюють на території громади, платять ПДФО, тож місцева скарбничка стабільно поповнюється мільйонами гривень.

Окремої уваги заслуговує й те, що після початку повномасштабної війни компанія «Вітряні парки України» релокувала потужності виробництва вітротурбін із Краматорська до Закарпаття, де вже налагодила випуск власних: «Ми є єдиним виробником вітроенергетичного обладнання в Україні мультимегаватного класу, і справді Закарпаття для нас стало новою домівкою. Релокувавши туди підприємство зі сходу України, ми розпочали розвиток нової сторінки в нашій історії».

Розуміючи всі аспекти складностей у перевезенні обладнання, «Вітряні парки України» почали розвивати власний логістичний напрям і створили компанію ТОВ «Френдлі Лоджистік». Вона вже завезла в Україну крани, спеціалізовані для монтажу вітроенергетичного устаткування. Пан Владислав наголосив: компанія намагається максимально убезпечити природу від впливу будівництва ВЕС, тож відповідне обладнання  безумовно враховує дотримання «дружніх стосунків із навколишнім середовищем».

«Наша компанія приділяє значну увагу проведенню комплексу досліджень, зважаючи на їхнє дуже ретельне обговорення із громадськістю. Звісно, це усе проходить необхідні законодавчі етапи для того, щоб потім ми могли спокійно інтегрувати наші проєкти в екологічну систему», — акцентував увагу він.

Важливо, що під час війни в Україні значною допомогою у стабілізації ситуації в енергосистемі є вироблення й постачання електроенергії завдяки ВЕС. Територією ж із найкращими вітровими потоками, окрім узбережжя Чорного та Азовського морів, є Закарпаття.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube