ЦВК готується до виборів після війни: що зміниться у законодавстві України

Після скасування воєнного стану в Україні виникне необхідність у нових постановах Верховної Ради для проведення президентських і місцевих виборів

Вибори в Україні
Заступник голови комісії Сергій Дубовик пояснив, чи готові до змін політики та ЦВК. Фото: УНІАН

В Україні після завершення воєнного стану потрібно буде ухвалити низку рішень, щоб організувати президентські та місцеві вибори. За словами заступника голови Центральної виборчої комісії Сергія Дубовика, після скасування воєнного стану автоматично відновиться процедура виборів до Верховної Ради. А ось для призначення виборів президента та місцевих депутатів буде потрібне додаткове рішення Верховної Ради.

Дубовик пояснив, що наразі Конституція та національне законодавство ставлять серйозні перепони на шляху проведення виборів, адже після скасування воєнного стану треба чітко визначити, чи йдеться про чергові чи повоєнні вибори. Про це він сказав в ефірі телеканалу Київ 24.

"Для того, щоб вибори стали можливими, потрібно скасувати воєнний стан. На заваді будь-яких виборів стає українська Конституція і українське законодавство на даний час. Тому ці розмови про вибори - політикам потрібно про себе нагадувати. А політики ззовні намагаються впливати на нашу владу і нею маніпулювати. Тому виникає тема виборів", - зауважив представник ЦВК України.

 Також потрібно внести необхідні зміни до виборчого кодексу.

"Припиниться вогневе системне ураження нашої території і можна буде переходити до питання виборів. Після скасування воєнного стану включається конституційна процедура, пов'язана з виборами народних депутатів України. А Верховній Раді треба буде своїми постановами призначити президентські і місцеві вибори", - пояснив він. 

На запитання, чи можна спочатку провести президентські вибори, Дубовик відповів, що важко сказати.

"От що стосується парламентських виборів – там чітко: скасовується військовий стан. Для цього рішення парламенту про проведення виборів не потрібно. ЦВК протягом місяця зобов'язана оголосити про початок виборчого процесу", - пояснив Дубовик.

Також він зазначив, що наразі виникає й інше питання: які саме вибори будуть проводитись, тому що наша Конституція і законодавство включає чергові, позачергові і проміжні вибори. Представник ТЦК також наголосив, що, хоча питання виборів активно обговорюється, багато політичних маніпуляцій здійснюється за межами України. Зокрема з боку Кремля та нового президента США Дональда Трампа.

Вибори в Україні: чи можливі у 2025 році

Сполучені Штати намагаються переконати Україну провести президентські та парламентські вибори. Наголошується, що вибори можна провести навіть під час війни і до кінця 2025 року. Це питання особливо актуальне, якщо Київ зможе укласти перемир’я з Москвою найближчими місяцями.

Ці заклики робляться чи не щодня. Наприклад, 6 лютого спецпредставник Дональда Трампа по по нашій країні Кіт Келлог знову підкреслив в ефірі Newsmax, що “вибори в Україні мають відбутися”.

Нагадаємо, у грудні минулого року Інформатор поспілкувався з головою Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимиром Фесенком. На думку політолога, президентські та парламентські вибори в Україні у 2025 році малоймовірні. Проте вибори можуть відбутися у разі встановлення перемир'я у війні з Росією. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube