США наполягають на оновленій версії угоди, що дає їм повний контроль над видобутком рідкісних копалин в Україні
Нова версія угоди про рідкісні копалини між Україною та США виявилася значно жорсткішою за попередній варіант. Тепер вона містить вимогу, що вся власність фонду переходить під контроль американців. Джерела, що працюють над редакцією контракту, повідомляють, що американська сторона пропонує змінити співвідношення внесків: Україна надасть дві третини фонду, а США — лише третину, що вже виділили у вигляді зброї.
Угода передбачає створення фонду на суму $500 мільярдів, що охоплює не лише мінерали, а й газ та нафту, але без врахування доходів від портів. Нова редакція договору також виключає будь-які зобов'язання США щодо інвестицій або гарантій безпеки для України, залишаючи ці питання поза обговоренням. Про це виданню NV повідомили пʼять людей, які працюють над редакцією нового проєкту угоди.
Американська сторона підходить до угоди як до суто комерційної угоди. Українська сторона, своєю чергою, наполягає на перегляді суми фонду і чітких умовах використання коштів лише для інвестицій на території України.
Тим часом в Україні спостерігається серйозне напруження з приводу нового контракту. Експерти вважають, що розблокування співпраці з США є пріоритетним, навіть якщо угода може бути довготривалою і вийде за межі адміністрації Дональда Трампа.
Тема цієї угоди викликає суперечки на високому рівні - відмови від підписання, заяви про "економічну колонізацію" та потенційне погіршення відносин з американським урядом, які стали відомими після низки заяв і публікацій, зокрема, в The Washington Post та The Telegraph. В Україні виникли питання стосовно обсягів та доцільності видобутку рідкісних копалин, а також негативні відгуки про умови угоди щодо пріоритету США на покупку експортованих корисних копалин.
Україна пропонує зменшити розмір коштів, яку вона має виплатити до американського фонду в рамках угоди про корисні копалини, до $100 млрд. Українські правки за договором представник Трампа Келлог повіз до США.
Також Київ пропонує, щоб остаточно затвердили договір Трамп та Зеленський на особистій зустрічі у Вашингтоні. Реакція Білого дому на цю пропозицію невідома.
Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що Україна все ще обговорює запропоновану США угоду про рідкісноземельні ресурси. Очікується, що ця угода таки буде підписана. Наразі Київ не перебуває у процесі переговорів про угоду.
Президент США Дональд Трамп висловив намір укласти угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам важливі рідкісноземельні мінерали для електроніки, а на заміну отримуватиме американську фінансову допомогу. Ці ресурси є ключовими для високих технологій, і їхнє видобування може стати важливим елементом економічного партнерства.
Наразі Зеленський дав команду не підписувати угоду щодо співпраці з США у видобутку корисних копалин. Він заявив, що документ не захищає інтереси України. Зокрема, у кулуарах Мюнхенської конференції він пояснив, що угода не готова і не має необхідних гарантій для України. Як повідомив спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, Україна готується до активних переговорів із США щодо угоди про корисні копалини. Після зустрічі президента Володимира Зеленського зі спецпредставником США з питань України Кітом Келлогом український уряд розпочне роботу експертної групи з понеділка, 24 лютого.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.