Газові сховища Європи виснажуються найшвидшими темпами з 2021 року
Європейські газові сховища виснажуються найшвидшими темпами з 2021 року, а ціни на газ зросли до максимуму з жовтня 2023-го – на 4,3% до 51 євро за мегават-годину. Про це 2 січня пише Bloomberg.
За данними видання, наразі трейдери спостерігають, як вплине припинення постачання російського газу через Україну на європейські сховища. Зупинка транзиту збігається з прогнозами низьких температур у деяких країнах, що призведе до зростання попиту на опалення. У Словаччині ртутний стовпчик може опуститися до -7℃ до середини січня.
Хоча Європа навряд чи залишиться без газу цієї зими завдяки запасам і постачанню з інших країн, трейдерам може бути складніше поповнити сховища для наступного опалювального сезону, зазначає видання.
“Зростає ризик того, що ЄС увійде в зиму з низьким рівнем газових сховищ, що зробить їх поповнення дорогим", – заявив головний аналітик Global Risk Management в Копенгагені Арне Ломанн Расмуссен.
З втратою потоків через Україну Європа також поглибить свою залежність від зрідженого природного газу (ЗПГ). Минулого року Росія відвантажила рекордні обсяги ЗПГ до регіону, що зробило її найбільшим постачальником після США.
Зазначається, що для країн Центральної та Східної Європи, що не мають виходу до моря, вартість морського доставлення до Німеччини, Польщі чи Греції, подальшої регазифікації та транзиту робить ЗПГ дорогим варіантом. Словаччина підрахувала, що імпорт газу із Заходу призведе до додаткових витрат у розмірі 177 млн євро ($183 млн).
Україна зранку 1 січня припинила транзит російського газу. Газотранспортна система працює у режимі без транзиту. Київ вже проінформував про це міжнародних партнерів.
31 грудня 2024 року сплив термін п’ятирічного російсько-українського договору про транзит газу. Словацькі та угорські імпортери російського газу закликали зберегти транзит газу через територію України. Оприлюднений 17 грудня заклик до Брюсселя підтримали підприємницькі організації Австрії, Угорщини, Італії та Словаччини. За словами їхніх представників, припинення угоди може «ускладнити постачання газу» і «призвести до підвищення цін на «блакитне паливо» для європейських споживачів». Міністерка економіки Словаччини Деніса Сакова розповіла, що європейським країнам і підприємствам у 2025 році знову знадобиться транзит через Україну приблизно 15 мільярдів кубометрів російського газу.
16 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів переговори з прем'єр-міністром України, під час яких Денис Шмигаль укотре підтвердив уже давно відому позицію Києва: Україна не продовжить угоду з російським «Газпромом». Однак якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України, наголосив він, то «ми, звісно, будемо це обговорювати й готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної європейської нації».
19 грудня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме транзит російського газу. За його словами, це «мільярди на крові».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.