Хоча російський трубопроводний газ зараз задовольняє лише частину потреб Європи в газі, раптове припинення маршруту через Україну все одно може призвести до зростання цін у січні
Європейські ціни на природний газ зростають, а до завершення ключової транзитної угоди між Росією та Україною залишилося трохи більше тижня. Ціни зросли на 3,4% у понеділок після стрибка на 7% минулого тижня, оскільки політичні лідери дали сигнали про те, що продовження потоків через Україну виглядає дедалі малоймовірним після 31 грудня. Про це 23 грудня повідомляє Bloomberg.
Газ із Росії залишається найдоступнішим варіантом у ряді країн Центральної Європи. Але минулого тижня Україна заявила, що не погодиться на альтернативи, які призведуть до транзиту російського газу. Ситуація з постачанням російського газу до Європи після завершення транзитної угоди з Україною є «складною» і «вимагає підвищеної уваги», повідомляє Інтерфакс із посиланням на речника Кремля Дмитра Пєскова 23 грудня.
Під час візиту до Москви 22 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо обговорив наближення завершення угоди з президентом Росії Володимиром Путіним. Фіцо сказав, що Путін підтвердив, що Росія готова продовжувати постачати газ на Захід через Україну, але це буде «практично неможливо» після 1 січня, зважаючи на позицію Києва. Минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що його країна не буде здійснювати транзит газу російського походження, якщо він не запевнить, що Кремль не отримає фінансової вигоди, поки триває війна. Втрата транзитної угоди означатиме, що Словаччині та іншим країнам, які все ще отримують російське паливо через Україну — головним чином Чехії, Австрії та Італії — доведеться використовувати дорожчі альтернативи, такі як скраплений газ. Хоча він зараз задовольняє лише частину потреб Європи в газі, раптове припинення маршруту через Україну все одно може призвести до зростання цін у січні.
“Втрата транзитної угоди означатиме, що Словаччині та іншим країнам, які все ще отримують російське паливо через Україну — головним чином Чехії, Австрії та Італії — доведеться використовувати дорожчі альтернативи, такі як скраплений газ. Хоча зараз задовольняє лише частину потреб Європи в газі, раптове припинення маршруту через Україну все одно може призвести до зростання цін наступного місяця”, - підсумував Bloomberg.
Країни ЄС спустошують свої газові сховища найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи трирічної давнини. Холодна погода і скорочення морського імпорту підвищують попит. Це може ускладнити і зробити дорожчим поповнення запасів наступного року, пише Financial Times. Обсяг газу в сховищах ЄС скоротився на 19% з кінця вересня, коли закінчується сезон поповнення запасів, до середини грудня, за даними Gas Infrastructure Europe. У попередні два роки за той самий період спостерігалося лише однозначне падіння. Цьому сприяли тепла погода та високі ціни, які стримували попит збоку промисловості.
«Цієї зими Європі доводиться набагато більше покладатися на свої підземні сховища, ніж за останні два роки, щоб компенсувати зниження імпорту скрапленого природного газу та задовольнити зростаючий попит», – зазначила Наташа Філдінг, керівник відділу ціноутворення на європейський газ у ціновій агенції Argus Media.
Зростаюча конкуренція за імпорт СПГ з боку азійських покупців, яких привабили нижчі ніж в останні роки ціни, призвела до сповільнення імпорту та необхідності більше використовувати накопичені запаси, зазначає видання. Востаннє газові сховища ЄС так швидко спустошувалися до середини грудня у 2021 році, коли Росія почала скорочувати постачання трубопроводами напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.
Зараз рівень запасів газу в ЄС становить 75%, що трохи вище середнього показника за попередні 10 років. На середину грудня минулого року рівень зберігання був близьким до 90%.
Деякі країни вичерпують свої запаси швидше, ніж інші. У Нідерландах обсяги газу, що зберігаються з початку зими, скоротилися на 33%, а у Франції – на 28%. Ситуацію підігрівають очікування зупинки транзиту російського газу через Україну з 2025 року. На цей маршрут припадає близько 5% імпорту газу до ЄС.
Такі темпи відбору газу з європейських сховищ можуть ускладнити і зробити дорожчим поповнення запасів наступного року. Трейдери вже торгують газом з поставкою наступного літа за вищою ціною, ніж з поставкою взимку, що свідчить про дедалі більшу вартість поповнення запасів, зазначила FT.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.