За принципом ротації з 1 січня Польща на півроку очолить Раду ЄС
З 1 січня ротаційне головування у Раді ЄС на півроку переходить до Польщі. В цей період ця країна визначатиме пріоритети політики Євросоюзу та матиме додаткові важелі впливу на формування порядку денного. Енергетика, оборона та економіка стануть головними пріоритетами Польщі.
Очікується, що під час головування, яке співпадає з початком президентського терміну Дональда Трампа у США, Польща запропонує посилити захист кордонів Європи, запровадити заходи з кібербезпеки, боротьби з іноземним втручанням та дезінформацією, а також з ідеями щодо зміцнення оборонної промисловості ЄС. Прем'єр-міністр Польщі та колишній президент Європейської ради Дональд Туск уже заявили про акцент на питаннях безпеки.
Польський прем'єр Дональд Туск заявив, що в період піврічного головування Польщі в Раді Європейського Союзу країна говоритиме про необхідність фінансування оборонних потреб і просуватиме новий жорсткий пакет санкцій проти Росії. Він включатиме обмеження за певними секторальними напрямками та обмеження на пересування російських дипломатів у Шенгенській зоні.
Окрім оборони Варшава визначила енергетику та економіку своїми головними пріоритетами, а також інформаційну, кліматичну, продовольчу та медичну безпеку. Україна сподівається, що головування Польщі прискорить переговори щодо вступу з першого "кластера" питань на початку 2025 року. Про це заявила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина.
Політичне керівництво Угорщини є одним з найбільш проросійських в усьому Європейському Союзі. З 1 липня до 31 грудня, поки Угорщина головувала в Раді ЄС, угорські політики працювали над так званим "різдвяним перемір'ям" між Україною та Росією, хоча і визнали провал цієї ідеї. Також Будапешт намагається сповільнити процес впровадження антиросійських санкцій з боку ЄС.
Водночас, не можна виключати, що Україна та Угорщина знайдуть точки порозуміння. У жовтні президент України Володимир Зеленський анонсував підписання двостороннього документу. Київ хоче зафіксувати готовність Будапешта не блокувати запрошення до НАТО.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.