Українська газотранспортна система функціонує в режимі повного припинення транзиту газу з Росії
Україна зранку 1 січня припинила транзит російського газу. Газотранспортна система працює у режимі без транзиту. Київ вже проінформував про це міжнародних партнерів.
Про це повідомили в Операторі ГТС України. Транзит газу припинився з сьомої ранку.
"О 7 ранку за київським часом 1 січня 2025 року завершила дію Угода про взаємодію між ТОВ "Оператор ГТС України" та ПАТ "Газпром" для фізичних точок з’єднання РФ-Україна між газотранспортними системами України та РФ від 30 грудня 2019 року. Відповідно, припинено транспортування природного газу з точки входу "Суджа" на східному кордоні України до точок виходу на західному та південному кордонах", - повідомили в українській компанії.
Таким чином, транзит російського газу через Україну припинився. У компанії додали, що про припинення транзиту газу проінформували міжнародних партнерів в установленому порядку.
"Ми зупинили транзит російського газу, це історична подія. Росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових втрат. Європа вже прийняла рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна", - заявив міністр енергетики Герман Галущенко.
Українська газотранспортна система функціонує в режимі повного припинення транзиту газу з Росії. В Міненерго наголосили, що інфраструктура ГТС була заздалегідь підготовлена до роботи в умовах нульового транзиту та здатна забезпечувати стабільне постачання газу для українських споживачів.
31 грудня 2024 року сплив термін п’ятирічного російсько-українського договору про транзит газу. Словацькі та угорські імпортери російського газу закликали зберегти транзит газу через територію України. Оприлюднений 17 грудня заклик до Брюсселя підтримали підприємницькі організації Австрії, Угорщини, Італії та Словаччини. За словами їхніх представників, припинення угоди може «ускладнити постачання газу» і «призвести до підвищення цін на «блакитне паливо» для європейських споживачів». Міністерка економіки Словаччини Деніса Сакова розповіла, що європейським країнам і підприємствам у 2025 році знову знадобиться транзит через Україну приблизно 15 мільярдів кубометрів російського газу.
16 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів переговори з прем'єр-міністром України, під час яких Денис Шмигаль укотре підтвердив уже давно відому позицію Києва: Україна не продовжить угоду з російським «Газпромом». Однак якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України, наголосив він, то «ми, звісно, будемо це обговорювати й готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної європейської нації».
19 грудня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме транзит російського газу. За його словами, це «мільярди на крові».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.