Справжня сенсація пролунала у четвер в Німеччині, де експерт BILD Рьопке заявив про можливе створення ядерної зброї в Україні, Зеленський відвідав Брюссель, а в Черкасах билися за право володіння храмом - події 17 жовтня
Інформатор пригадує головні новини четверга, 17 жовтня, який видався вкрай насиченим та напруженим днем. У світі сенсаційно заявляють про можливу появу в України ядерної зброї, проте Зеленський це заперечує. Валерій Залужний каже про нескінченну війну та лякає мобілізацією жінок. І поки Зеленський та Залужний перебувають за кордоном, самі українці чубляться через храм.
Головна заява дня прозвучала у Німеччині. Її зробив експерт видання Bild Юліан Рьопке з посиланням на слова українського високопосадовця: Київ серйозно розглядає можливість відновлення ядерного потенціалу. Ще більш сенсаційно звучать терміни - на створення першої бомби може піти лише декілька тижнів!
"У нас є необхідні ресурси та експертні знання. Якщо буде дано відповідний наказ, ми зможемо створити першу бомбу за кілька тижнів", - зазначив український посадовець, який відповідає за оборонне забезпечення.
За словами джерела видання (яке залишається анонімним в тексті Рьопке), Заходу слід "менше думати про червоні лінії Росії". І, навпаки, український високопосадовець порадив "набагато більше думати про червоні лінії України".
В Офісі президента вустами речника Зеленського Дмитра Литвина все заперечили. Литвин порівняв Рьопке з російськими пропагандистами, оскільки слова німця давно можна сплутати з брехнею з Московії, а саму заяву про ядерку назвав "дурницею".
І трохи ще контексту про ядерку. Слова Рьопке прозвучали всього лиш за декілька годин після того, як Володимир Зеленський розповів про своє нещодавнє спілкування з кандидатом у президенти Дональдом Трампом. Український лідер розповів Трампу, що Київ розглядає лише два варіанти: або вступ до НАТО, або в України зʼявиться ядерна зброя. І оскільки країни НАТО сьогодні не воюють, тому Київ й обирає НАТО, а не ядерну зброю.
"Я вважаю, що мене почув Дональд Трамп. Він сказав: "У вас справедливі аргументи", – розповів Зеленський.
Вже увечері президент спростував заяви про створення атомної зброї:
"Я сказав про Будапештський меморандум, в якому зазначено, що Україна отримує гарантії безпеки. Але це не парасолька і окрім НАТО в нас немає варіантів. Ми не будуємо ядерну зброю",
Всі ці заяви Зеленський зробив у Брюсселі, де взяв участь у спецзасіданні Європейської ради та представив тамтешнім лідерам свій План перемоги. На пресконференції за мотивами цього засідання Зеленський розповів, що більшість лідерів ЄС цей план підтримали.
Окрім того, відбулося обговорення між Зеленським та європейцями:
Ексголовком Валерій Залужний провів виступ в аналітичному центрі Chatham House у Лондоні. Там прозвучали, без сумніву, потужні та місцями песимістичні заяви від колишнього очільника українського Генштабу. Перерахуємо найгучніші з них:
Більше про заяви Залужного читайте у нашому матеріалі.
А у Черкасах віряни билися за головний храм міста - Свято-Михайлівський собор, парафіяни якого вирішили перейти до складу ПЦУ. У відповідь на це прихильники Московського патріархату зламали ворота та увірвались на територію собору. Очолював їхній натовп митрополит Феодосій, якого в СБУ вже давно підозрюють у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. Вони використали вогнегасники та сльозогінний газ.
За фактом штурму храму правоохоронці відкрили кримінальну справу про хуліганство. ПЦУ готується провести у храмі службу українською мовою, а сам собор, на щастя, не постраждав. Згодом з'ясувалося, що вірян московського патріархату прогнали зі святині.
Черкаська прокуратура розпочала кримінальне провадження за статтею "хуліганство" (максимальна санкція - 5 років позбавлення волі). Медики міста повідомили, що через бійки постраждали 26 людей: 14 з них оглянули амбулаторно, ще 12 було госпіталізовано.
Що стосується Феодосія, то СБУ повідомляла йому про підозру ще у 2023-му, коли зʼясувалося, що під його керівництвом на сайтах єпархії публікувалися матеріали з російських пропагандистських ресурсів. У цих публікаціях поширювалися ідеї рашизму та підтримка кремлівського режиму, зокрема, цитувалися промови Путіна, де стверджувалося, що Крим належить Росії.
Стислий огляд інших головних новин дня:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.