Слабкість в колінах може бути пов'язана з різними не надто приємними ситуаціями
Слабкість в колінах – це вираз, який використовується для опису, наприклад, страху висоти або сексуального потягу. Цей вислів бере свій початок у перекладах Біблії, де коліна людей, яким бракує духовної витривалості, спочатку описувалися як "тремтячі" – 1300-ті роки, а пізніше як "слабкі" – 1500-ті роки, повідомляє LiveScience. Проте сьогодні медичні фахівці кажуть, що слабкість в колінах може бути пов'язана і з іншими не надто приємними ситуаціями. Розглянемо їх детальніше.
Стрес дійсно здатен спричинити фізіологічні зміни в організмі, які можуть призвести до слабкості колін. Та за словами експерта з питань тривоги Мартіна Ентоні, слабкість колін – це скоріше розмовна, ніж клінічна ситуація. В науковій же літературі немає сильного зв’язку між слабкістю колін і великими емоціями.
Це не усталений симптом тривоги чи паніки, каже медик. Проте деякі симптоми панічної атаки, такі як тремтіння рук та ніг і припливи холоду, пов’язані з емоційною нестабільністю. Панічна атака цілком може викликати такі симптоми, які змушують людину відчувати себе поза власним тілом. Отже, вислів про слабкі коліна скоріше описує загальний стан людини – стан емоційної нестійкості в цей момент.
Порада. Для того, щоб позбавитись паніки, слід зробити дихальну вправи з глибокими вдихами, пройтися чи порахувати, стоячи на місці, переключивши увагу і згадавши, що від панічних атак ще ніхто не помирав. Коли вгамується серцевий ритм, відчуття тремтіння в колінах мине. Не забувайте, що панічна атака може тривати кілька хвилин, або півгодини, та здебільшого від вас залежить, як швидко вона минеться!
Професор психології Бетані Тічман, яка спеціалізується на тривожності, каже, що в деяких випадках відчуття слабкості в колінах пов’язане з реакцією організму на стрес. Це ряд змін, наприклад, підвищення рівня цукру в крові, зміна артеріального тиску, потовиділення та напруження м’язів – всі вони готують тіло до втечі від небезпеки. Але вони також можуть сприяти появі відчуття нестабільності в тілі.
Так, під час бою чи втечі тіло перенаправляє кровопостачання мозку та основних груп м’язів, як-от рук і ніг, на випадок, якщо вам потрібно втекти чи дати відсіч. Ця адаптація надзвичайно цінна, якщо вам потрібно втекти від загрози, але вона може певним чином змінювати стан вашої свідомості і відчуття в тілі. Це навіть може спричинити запаморочення.
Але слабкість колінного суглоба – це не тільки емоція – це також може бути ознакою медичної проблеми.
Слабкість колін – прояв не тільки емоційний. Колінні суглоби – найбільші в тілі, і їхня слабкість може свідчити про:
Якщо слабкість у колінах або нестійкість виникає лише під час панічної атаки або моментів сильних емоцій, можна з упевненістю сказати, що симптоми викликані тривогою. Однак, якщо слабкість або нестійкість тривалі – пора до лікаря.