Звідки взялися антиукраїнські наративи в матеріалах західних видань і чому це важливо
Авторитетне видання Newsweek опублікувало матеріал про роботу американських спецслужб в Україні на основі свідчень анонімного джерела. В загальний текст введено наративи, які показують, що Київ — ненадійний партнер, президент Джо Байден — слабкий, а росія може застосувати ядерну зброю, оскільки вождь росіян володимир путін почувається, як загнаний щур. Загалом така позиція може бути вигідна Білому дому, адже дистанціює США від України, а отже й від загроз ескалації з росією. Але ще більш такі наративи суголосні з точкою зору експрезидента США Дональда Трампа.
Вплив американського журналу Newsweek на американське суспільство великий. Це саме з подачі цього видання світ отримав термін “бумери”. Журналіст Newsweek Майкл Ісікофф був першим, хто розслідував секс-скандал з експрезидентом Білом Клінтоном та його секретаркою Монікою Левінскі, що, зрештою, призвело до імпічменту. Тож коли таке видання заявляє, що президент Володимир Зеленський змушує американський уряд постачати озброєння, а президент Джо Байден не може цьому опиратися, або, що у Польщі були таємні тюрми США, де катують людей, то інші шокуючі твердження, як то про підрив Україною “Південних потоків”, здаються очевидним фактом.
У середу, 5 липня, в Newsweek вийшов матеріал під назвою “Ексклюзив: Сліпа пляма ЦРУ щодо війни в Україні”. Його присвятили впливу спецслужби на перебіг російсько-української війни. Розповідається, що нога американського солдата не ступала на українську землю, а склад розвідки на території нашої країни не перевищує сотню осіб. ЦРУ, нібито, в основному причетне до таємного постачання озброєння до України й намагається не давати приводу москві звинуватити США у причетності до війни. Насторожує те, що практично весь матеріал засновано на свідчині анонімних джерел з розвідки.
В загальне тло статті вплетено нитку “сенсаційної” інформації. В дещо, хоч і з натяжкою, можна повірити, як то в слова “високопоставленого співробітника розвідки”, який, нібито, говорить з дозволу начальства, що “путін дійсно загнаний в кут” і може застосувати ядерну зброю, адже його владу ослабив бунт Пригожина та український контрнаступ. Або в те, що українська корупція виявилася великою проблемою для ЦРУ, яке відслідковує поставки озброєння і що американці відслідковують російську агентуру у владних верхівках.
Але в те, що між сторонами існують таємні зобов’язання, які передбачають, що Вашингтон не використовуватиме свої війська у цій війні, США та Україна утримуються від спроб скинути путіна, а той натомість зобов’язується не використовувати тактичне ядерне озброєння та не нападати на інші країни Європи, віриться важко. Нехай адміністрація Байдена могла торгувати страхами путіна про “кольорові революції”, але невже був колись шанс, що Америка вирішить розпочинати війну з росією заради України? Всі американські високопосадовці, зокрема й президент Байден, підкреслюють, що нога американського солдата не стане на українську землю, щоб війна не переросла у Третю світову.
Інші заяви “старшого співробітника розвідки адміністрації Байдена” взагалі викликають шок. З його слів витікає, що президент Володимир Зеленський, завдяки “майстерному лобіюванню” примусив Байдена віддавати щораз більш далекобійне озброєння, хоч це й може спровокувати путіна до війни з США. Мало того, українці, нібито, настільки віроломні, що зламали всі обіцянки, які надали бідолашному простаку Байдену й одразу ж застосували зброю, отриману від Сполучених Штатів для операцій в глибині рф.
А ще ми, якщо вірити джерелу, попри всі вмовляння Вашингтону, здійснили низку атак на росію. Зокрема, як про давно доведений факт, говориться про причетність України до диверсії на “Північних потоках”, підриву Керчинського мосту, атаки безпілотників на кремль та москву, інтервенцію російських добровольців до Білгородщини. Зі слів джерела випливає, що путін ледь-ледь стримався, аби не використати ядерну зброю, а Вашингтон нічого не може зробити з Києвом, який втратив керування і більш того, по-суті, маніпулює Білим домом.
"На мою скромну думку, ЦРУ не розуміє природи української держави та безрозсудних угруповань, які там існують", — завершує свій матеріал видання словами анонімного польського чиновника.
Це вже не вперше, коли впливові видання публікують статті, які мають завуальоване антиукраїнське спрямування, на основі анонімних джерел. Однією з перших з’явилася публікація The New Yourk Times, для створення якої взяли коментарі неназваних “офіційних джерел”.
“Нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, свідчать про те, що проукраїнська група здійснила атаку на газопроводи Nord Stream минулого року”, — пише видання.
Водночас у тому ж матеріалі “маленькими літерами” зазначено, що це лише одна з версій, ніяких доказів нема і є й інші альтернативні варіанти. Але посіяна думка про те, що Україна діє всупереч інтересів не лише росії, але й Німеччини, тому не варта західної підтримки.
У березні Politico, опублікувало матеріал, у якому розповідає, що між Києвом та Вашингтоном напружені стосунки через, нібито, причетність Києва до диверсій на “Північних потоках”, боях за Бахмут, які США вважали недоцільними, та плани військового повернення Криму. Значною мірою стаття заснована на інформації від неназваних джерел
“Нові дані розвідки, про які вперше повідомила The New York Times, були стислі в деталях, але, здавалося, спростовували теорію про відповідальність Москви за саботаж трубопроводів, які постачали російський газ до Європи”, — повторює видання вже як мало не доведений факт.
Politico також пише, що Вашингтон постачає зброю, але Київ не виявляє “належної вдячності”, що Україна тратить забагато боєприпасів під Бахмутом, мовляв, краще б відступили, а штурм Криму може бути “червоною лінією”.
Варто зазначити, що Washington Post опублікувало статтю на основі витоку даних з Пентагону, у якій стверджується, що Україна планувала диверсію на “Північних потоках”, але потім план призупинили. Змовники, нібито, мали доповісти особисто головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному. Поряд з тим, є матеріал розслідування, висвітлений ВВС, у якому стверджується, що російська “рятувальна” субмарина та кілька кораблів флоту рф певний час вовтузилися поблизу “Північних потоків” якраз у тому місці, де було здійснено диверсію, при чому робили це з вимкненими транспондерами.
Якщо вже говорити про “Північні потоки”, то варто згадати публікацію Пулітцерівського лавреата Сеймура Герша, який заявив, що спецслужби Сполучених Штатів у змові з Норвегією підірвали трубопроводи. Анонімне джерело Герша демонструвало неймовірну “обізнаність”, у всьому плані Вашингтону від того, коли, нібито, розпочали проводити операцію і до того, як реагували вищі чиновники США на певних етапах акції. Найбільше шкоди публікація завдала адміністрації Байдена, а російські медіа підхопили ідеї Герша та поширювали їх різними каналами.
Політолог Володимир Фесенко висловив думку, що у появі публікацій про причетність Києва до диверсії зацікавлений сам Вашингтон, який у такий спосіб зміщується фокус суспільної уваги. Це дає можливість уникнути напруження стосунків з Західною Європою, яка й так не проти зблизитися з Китаєм. Інформація про те, що США не причетні до атаки безпілотників на резиденцію путіна, бунту Пригожина та інших гучних подій російсько-української війни, а, більш того, стримують Київ, може бути потрібна для того, щоб уникнути додаткової ескалації.
"Не недооцінюйте пріоритет адміністрації Байдена — уберегти американців від небезпеки та запевнити росію, що їй не потрібно загострюватися", — каже старший офіцер розвідки в інтерв’ю Newsweek.
У такому разі це могло б бути черговою спробою дистанціюватися від дій України на тлі зростанні загрози застосування ядерної зброї, а для додачі “правдивості” інформації в очах росіян, джерело згадало невигідну для США інформацію, зокрема підтвердило існування таємних катівень ЦРУ на території Польщі. Та й Байден у цьому матеріалі постає слабким політиком, що не вигідно Вашингтону. Але є люди у США, які вітають цей матеріал.
Наративи, які озвучують у матеріалах впливових видань “анонімні джерела”, суголосні з позицією експрезидента і головного конкурента Байдена Дональда Трампа. Ідея про те, що світ на порозі ядерної війни, оскільки США підтримують Україну, є однією з цетральних для трампістів. Ця лякалка — мало не головне обґрунтування припинення підтримки Києва, яка, як вважає Трамп, штовхає путіна в залежність до Китаю і провокує протистояння між Заходом та блоком авторитарних країн на чолі з КНР.
“Я є єдиним, хто може пообіцяти: я зупиню дуже легко Третю світову війну, дуже легко”, — каже Трамп, натякаючи на примус України до миру.
Трампісти стверджують, що Зеленський маніпулює американською владою настільки, що це він приймає доленосні рішення, а не Байден. Про це говорила, до прикладу, Марджері Тейлор Грін, коли казала, що Київ перебільшує загрозу для Європи.
"Я ніколи не бачила, щоб путін показував у деталях свої плани вторгнення в Європу. Мені цього ніхто не показував. Тому я не вірю брехні, яку мені говорять про це", — говорить вона про загрозу зі сторони росії.
Неодноразово Трамп заявляв, що Україна — корумпована країна, у підтримці якої США зовсім не зацікавлені. До того ж “трампісти” звинувачували Київ у тому, що західна зброя, зокрема Jawelin потрапляє на "чорний ринок", в руки наркокартелів. У цьому вони спираються на фейкове відео.
"Я незліченну кількість разів казав, що я готовий використати нашу армію для знищення мексиканських наркокартелів на південь від нашого кордону, якщо це необхідно. Але тепер виявилося, що військова зброя США, яку ми відправили в “Україну”, включно з протитанковими ракетами Javelin і ракетними установками, потрапляє в руки мексиканських наркокартелів на південь від нашого кордону", — сказав Рамасвамі у відео, поширеному в Twitter.
Ідея ж про те, що Київі не дотримується обіцянок, які давав Вашингтону і те, що Байден — тюхтій, яким керує якийсь комік з Центрально-Східної Європи, випливає зі сказаного вище. Її теж так чи інакше не забувають підтримувати “трампісти” та, звісно, російські медіа.
Загалом, не можна стверджувати, що подібні інформаційні “вкиди” від “анонімних джерел” є справою рук Трампа. Це може бути просто якийсь посадовець чи кілька посадовців, який вирішив підтримати його позицію за власної ініціативи. Те що прихильники теорії змов, як QAnon, які бажають слави, є серед чиновників Білого дому — факт доведений. Чого вартий, хоча б витік даних з Пентагону. Тож, очевидно, що подібні публікації потребують максимально критичного ставлення.
Раніше ми розповідали про те, що Вашингтон, нібито, уклав неформальні домовленості з росією напередодні вторгнення. Ми також розповідали про те, що на думку ЦРУ, путін дійсно може використати ядерну зброю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.