Велика загроза для росіян: що відомо про ракети ATACMS, які може отримати Україна

Ця американська зброя здатна знищувати цілі не тільки на окупованій території, а і в Білорусі та рф.

ATACMS
Дальність дії таких ракет залежить від модифікації

Незабаром Україна може отримати поповнення до свого набору далекобійної зброї у вигляді ракет ATACMS, що здатні знищувати цілі на відстані до 300 км з неймовірною точністю.

Інформатор розібрався, що представляє собою ця американська зброя і чому росіяни її бояться.

ATACMS — це абревіатура, яка розшифровується як "Army Tactical Missile System". Називають її американською тактичною балістичною ракетою класу земля - земля. Попри те, що в Україні їх називають далекобійними, за загальною класифікацією снаряди належать до класу ракет малої дальності. Виробництвом ракет займається компанія Lockheed Martin.

За словами експертів, ATACMS є проміжною ланкою між артилерійськими системами, що використовуються сухопутними військами, та авіаційними та крилатими ракетами, що використовуються Військово-повітряними та Військово-морськими силами. Вони летять за балістичною дугою, але під час свого польоту ракети можуть швидко змінювати курс, щоб заплутати ворога.

ATACMS
Запуск ракет може відбуватися за допомогою платформ систем M270 MLRS або M142 HIMARS, які вже є на озброєнні України. M270 може нести дві ракети, у той час як з M142 - тільки одну. 

Говорячи про дальність ракет ATACMS треба зауважити, що ця характеристика залежить від модифікації цього озброєння.

Модифікації ATACMS

MGM-140A ATACMS Block 1

Має касетну бойову частину М39, споряджену суббоєприпасами M74, призначеними для ураження живої сили і легкозахищеної матеріальної частини противника. Кожна ракета має дальність стрільби до 165 км. Ймовірне відхилення від цілі може становити 300 м.

MGM-140B ATACMS Block 1A

Модернізована версія з приймачем американської супутникової системи навігації NAVSTAR. Касетна бойова частина містить 275 бойових елементів M74. Дальність до 300 км. Ймовірне відхилення від цілі - не більше 25 метрів.

MGM-140C (MGM-164A ATACMS Block 2)

Оснащена касетною бойовою частиною з 13 самонавідними бойовими елементами BAT. Має дальність стрільби до 140 км.

ATACMS

MGM-140E ATACMS Block 1A Unitary (QRU) / MGM-168A ATACMS Block 4A

Має дальність стрільби до 270 км. Ця модифікація оснащена осколково-фугасною бойовою частиною WDU-18 вагою 227 кг.

Яку саме модифікацію ATACMS може отримати Україна наразі невідомо.

Загальні характеристики ATACMS:

  • Тип — касетна ракета;
  • Довжина — 3,96 м (MGM-140A, MGM-140B); 4 м (MGM-164B, MGM-168A);
  • Розмах крил — 1,4 м; діаметр — 0,61 м;
  • Маса: 1 т 670 кг (MGM-140A); 1 т 320 кг (MGM-140B).

Чому росія боїться ATACMS

Далекобійні ракети могли б поліпшити ситуацію на фронті та допомогти військовим продовжити активну деокупацію територій. Застосування дозволить знищувати маршрути постачання, логістичні центри, склади, засоби ППО, скупчення живої сили у глибині тилу. Мова зокрема про тимчасово окуповані райони Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей і півострову Крим.

Також ATACMS з технічної точки зору можуть знищувати цілі на території росії та Білорусі, але, з огляду на досвід надання західної зброї, Україні може бути заборонено бити по території інших держав.

Мапа ураження ATACMS
Мапа ураження ATACMS (зроблена до деоккупації частини півдня)

Італійський військовий експерт Томат Тейнер стверджує, що російські засоби ППО будуть неефективні проти ATACMS.

"Батареї С-400 будуть... Ну, вони перетворяться на справжній металобрухт", — вважає експерт.

Колишній командувач армії США у Європі генерал Бен Годжес зазначив, що якби Україна мала ATACMS, Чорноморського флоту рф вже б не існувало.

Передача ATACMS Україні

В червні Комітет Палати представників США із закордонних справ підтримав резолюцію із закликом до адміністрації президента Джо Байдена передати Україні далекобійні ракети ATACMS. У Комітеті вважають ці ракети критично важливими для українського контрнаступу.

У четвер американські ЗМІ повідомили, що Сполучені Штати близькі до схвалення передачі ракет великої дальності ATACMS для України. Згідно з публікацією, представник українського оборонного сектору заявив, що останніми тижнями Україна помітила позитивні сигнали, які вказують на зміну позиції США щодо передачі цього озброєння.

Втім у Пентагоні офіційно заявили, що питання надання таких ракет ще не вирішене. У лютому 2023 року ЗМІ повідомляли, що США відмовляються передати Києву далекобійні ракети ATACMS нібито через їхній дефіцит.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube