Як підозрюваний у витоку Джек Тейшейра зміг отримати доступ до секретних документів США - детальний розбір

Бажання проінформувати друзів стало причиною одного з наймасштабніших витоків для Штатів

Витік документів та Джек Тейшера
Джек Тейшера мав доступ до внутрішньої комп’ютерної мережі Пентагону

Льотчика 1-го класу Джека Тейшейру ФБР заарештувало за підозрою у розповсюдженні секретних документів США. Питання ж полягає в тому, як молодий військовий низького рангу зміг отримати доступ до секретної інформації, та яким чином вона потрапила в мережу при всіх заходах безпеки. Загалом, це можна оцінити, як суміш наївності, довірливості та випадковості.

Про Джека Тейшейру ми вже розповідали раніше. Він виріс у сім’ї з багатою військовою історією, і також вирішив піти до війська. Він служив на авіабазі Отіс Нацгвардії в Кейп-Коді, що в штаті Массачусетс. Там базується 102-й підрозділ розвідки, який займається секретними даними, пов’язаними з різного роду діяльності США за кордоном.

Чому молодий військовий мав доступ до даних

Фото Джека Тейшейри, яка оприлюднила його мати в соціальних мережах
Фото Джека Тейшейри, яка оприлюднила його мати в соціальних мережах


Головне питання полягає в тому, чому військовий молодшого рангу взагалі зміг побачити цілком таємні документи. Загалом, для роботи з такими даними потрібно проходити купу перевірок та мати відповідний рівень доступу. Усі дані надійно захищені, а будь-яка спроба щось скопіювати без уваги не залишиться – про це одразу дізнаються. З’ясувалося, що участь молодих військових у роботі з секретними даними – це доволі звична практика в США.

“Аналітики розвідки та ІТ-фахівці — молоді люди, їм довіряють виконувати свою роботу. І тисячі з них виконують її чудово. Цей хлопець був винятком”, – повідомив генерал у відставці Марк Гертлінг на своїй сторінці в Twitter.

На своїй посаді він мав доступ до внутрішньої комп’ютерної мережі Міноборони для надсекретної інформації — Об’єднаної всесвітньої системи розвідувального зв’язку (JWICS). такий доступ дозволив би Тейшейрі читати, та можливо навіть друкувати секретні документи. За даними CNN, затриманий займався обслуговуванням кіберсистеми транспортної системи. Загалом, бачити документи він точно міг, а за деяких маніпуляцій – можливо навіть і роздрукувати

Існує й інший доволі простий варіант. Крім наявного доступу він також міг відвідувати приміщення, де проходили наради. Враховуючи, що опубліковані файли мали ознаки не просто випадково роздрукованих даних, але й сформованих слайдами для презентацій, саме це й могло дозволити настільки непомітно отримати доступ до документів. Підготовлений матеріал тримають у кімнаті для наради, а користуючись своїм доступом Тейшейра міг зайти та зробити фото цих документів.

Як дані потрапили в мережу

Фотографії, зроблені місцевими ЗМІ під час арешту Джека Тейшейри
Фотографії, зроблені місцевими ЗМІ під час арешту Джека Тейшейри


21-річний Джек Тейшейра мав чимало друзів. Серед них була компанія геймерів, які активно цікавилися зброєю. Для того, аби об’єднатися, ділитися жартами та різного роду цікавинками про зброю вони створили собі спільноту в платформі обміну миттєвими повідомленнями та голосового зв’язку Discord. Загалом, відправлені туди файли можуть розповсюджувати всі учасники каналу без жодних обмежень.

Як розповів розслідувачам із The Washington Post один з учасників цієї спільноти, друг Тейшейра, спочатку це був лише сервер для обміну власними думками та цікавим контетом. З лютого 2022 року, взявши з усіх учасників обіцянку не розповсюджувати наступні фото, Джек почав ділитися секретними документами США. Як запевняє сам друг затриманого хлопця, Тейшейра не хотів зрадити країну, а намагався просто показати друзям, особливо наймолодшим, “правду поза пропагандою”. Друг Джека каже, що зрештою хтось з учасників спільноти таки поділився фотографіями в іншому каналі, звідки вони почали активно розповсюджуватися мережею.

Попередньо, фото можуть гуляти мережею в окремих каналах вже близько 3-4 місяців, поки не отримали широкого розголосу з акцентом на останніх документах. Усі подібні дані відслідковуються, аби запобігати витокам. Проте, вірогідно, найбільше уваги система пошуку приділяє текстовим повідомленням, аудіо чи відео, а також дзвінкам. Впізнати текст, опублікований у форматі фото, ще й з мапами, системі так просто не вдалося.

Підсумок

Підозрюваний у зливі Джек Тейшейра мав доступ до секретних даних через посаду з обслуговування кіберсистеми транспортної мережі, та завчасно знав їхній зміст. Наразі не можна точно сказати, чи він зміг сам їх непомітно роздрукувати, чи переглядав їх у кімнаті для нарад, але він зміг сфотографувати підготовлені до показу засекречені документи США про перебіг війни в Україні, діяльність американської розвідки та інше.

Даними він ділився з друзями в Discord, періодично додаючи все більше фотографій до серверу. У підсумку значна їх частина, як каже один з учасників спільноти, була оприлюднена кимось з “друзів” в іншій спільноті, звідки активно розповсюдилася мережею.

“На мій погляд, він хороша людина, яка довіряла не тим людям”, — сказав друг Тейшейра.

Оточення хлопця переконане, що він не хотів нашкодити своїй країні. Про це на умовах анонімності кажуть й інші учасники спільноти, де публікувалися файли. Проте, навряд чи це стане аргументов, якщо його провина буде доведена, оскільки публікація секретних даних США з будь-якою метою є злочином, особливо для військового.

Чи вплине витік документів США на контрнаступ ЗСУ

Не так давно в мережі почали помічати засекречені документи США, у яких детально описують плани Штатів та НАТО щодо нарощування українського війська. Водночас, у них немає конкретних даних та дат про контрнаступ ЗСУ, що зберігає важливі плани в таємниці. Представник ГУР Андрій Юсов взагалі заявляв, що документи є підробкою та ІПСО росіян проти США. Справа в тому, що значна частина даних не відповідають дійсності і навіть не сходяться з даними самих Штатів.

Раніше колишній командувач військами США в Європі Бен Годжес заявив, що витік документів не має нашкодити українському контрнаступу. На його думку значно більше через це можуть переживати саме США, оскільки вони фактично продемонстрували свою вразливість у питанні збереження секретних даних.

Раніше ми повідомляли, що WP проаналізувало злиті документи США та дійшло висновків, що російсько-українська війна може залишитися без переможців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube