Байден уточнив, які саме російські ракети ЗСУ можуть збивати над РФ американською зброєю - WP

Читать на русском

Україна може використовувати надану США артилерію і ракетні установки для збиття ракет, що прямують до української території

Читать на русском
Джо Байден
Президент США також вніс конкретику щодо дозволу на американську зброю, який отримали ЗСУ

Україна може використовувати надану США артилерію і ракетні установки для збиття ракет, що прямують до української території

Україна може збивати ракети над Росією за допомогою зброї США, якщо вони летять для атаки української території. Так слова президента Джо Байдена зрозуміли американські чиновники. Вони переконують, що Україна може використовувати надану США артилерію і ракетні установки для ураження російських військ і техніки безпосередньо через кордон, а також для збиття ракет, що прямують до української території.

Як повідомляє видання The Washington Post, президент Джо Байден дозволив Україні використовувати американську зброю для ударів по обмежених військових цілях на території Росії. Це рішення стало різким поворотом у політиці США і з'явилося на тлі зусиль Києва захистити своє друге за величиною місто - Харків - від російської агресії.

Зміни в політиці були оголошені офіційними особами США на умовах анонімності. Вони зазначили, що українським командирам тепер дозволено "відбиватися від російських сил, які атакують або готуються атакувати їх" у Харкові та прилеглих районах. Президент Володимир Зеленський та інші високопосадовці його уряду наполегливо закликали до цього кроку, оскільки Росія продовжує наступ, а також впевнена у своїй безкарності через раніше встановлені червоні лінії Вашингтона.

Це рішення глибше втягне Байдена у війну, в якій президент Росії Володимир Путін неодноразово натякав на можливість ядерного удару. Байден був обережним щодо ескалації, пам'ятаючи про історичні американо-радянські ядерні протистояння, проте виявив, що Україна неодноразово стикалася з Кремлем без значної відповіді.

Останнім часом зростаюча кількість європейських союзників США також закликала Вашингтон дозволити використовувати їхню зброю проти військових цілей на території Росії. Хоча Україна вже використовувала деяку європейську зброю, підтримка США є особливо важливою через кількість і якість наданого обладнання.

Згідно з новою політикою Україна зможе використовувати американську артилерію та ракетні установки для ударів по російських військах і обладнанні, розташованих біля кордону з Харковом. Політика заборони ударів більшої дальності всередині Росії залишається незмінною. Офіційні особи зазначили, що цей дозвіл є відповіддю на український запит про можливість відповісти на атаки з російської Бєлгородської області.

Водночас Росія розкритикувала рішення США. Дмитро Пєсков, головний речник Кремля, звинуватив НАТО у сприянні новій ескалації напруги. Однак цей перегляд політики США, який готувався кілька тижнів, став відповіддю на новий транскордонний наступ Росії на Харків та зростаючий тиск з боку європейських союзників, пояснює видання. Американські офіційні особи зазначили, що українські запаси боєприпасів та зенітних ракет скорочувалися, і після схвалення нової допомоги Конгресом минулого місяця Київ потребував додаткової підтримки для стабілізації фронту.

Зеленський вперше звернувся з проханням про зміну політики 13 травня, за кілька днів після початку російського наступу на Харків. Радник з національної безпеки Джейк Салліван, міністр оборони Ллойд Остін та інші високопосадовці погодилися рекомендувати Байдену змінити політику. Байден схвалив це рішення 15 травня, після повернення держсекретаря Ентоні Блінкена з Києва. Нова політика набула чинності в четвер, 30 травня, дозволяючи Україні ефективніше захищати свої території від російської агресії.

Цього тижня під час візиту до Молдови держсекретар США Ентоні Блінкен став першим високопоставленим представником адміністрації Байдена, який публічно заявив про можливість зміни політики щодо використання американської зброї. Він зазначив, що зміни на полі бою та дії Росії вимагають адаптації і від США.

Блінкен, повернувшись із поїздки до Києва, був переконаний у необхідності обмеженої зміни політики. Під час закритої зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Празі, він натякнув на майбутні зміни, хоча деталей не розкрив. НАТО, зокрема генеральний секретар Єнс Столтенберг, підтримали цю ідею, зазначивши, що заборона на використання українською стороною західної зброї проти законних військових цілей у Росії заважає ефективному захисту.

Ці настрої були підкріплені союзниками, такими як Франція, Нідерланди, Канада та Фінляндія. Міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон, під час свого візиту до Києва, також заявив, що Україна має право використовувати надану Лондоном зброю для ударів по цілях у Росії.

Реакція Москви на такі заяви була очікувано різкою. Президент Росії Володимир Путін попередив про серйозні наслідки, включаючи можливість ядерного удару по малих європейських країнах, якщо НАТО дозволить Україні здійснювати атаки в глибині російської території. Кремль розцінив це як загрозу, і Путін наголосив на серйозних ризиках для Європи і США.

Адміністрація Байдена постійно переглядала свою позицію щодо військової підтримки України. З початку війни, українські сили отримували від США різноманітну зброю, включаючи ракети Stinger, пускові установки HIMARS, передові системи протиракетної оборони, безпілотники, гелікоптери, танки M1 Abrams та винищувачі. Водночас, обмеження на транскордонні атаки залишалися в силі. Україна використовувала власні ударні безпілотники для атак на російські цілі, але їх ефективність була обмеженою.

Американські офіційні особи висловлювали занепокоєння щодо атак України на російську територію, побоюючись, що це може призвести до серйозних наслідків. Вашингтон передав Києву свою стурбованість після двох атак минулого тижня на радіолокаційні станції в Росії.

Прогрес російських військ спровокував обговорення між союзниками щодо можливості відправки військових інструкторів в Україну. Президент Франції Еммануель Макрон припустив, що це не можна виключати, хоча конкретних деталей не надав. Голова Збройних сил України Олександр Сирський заявив про угоду з Францією щодо навчання військових на українській землі, але пізніше уточнив, що це питання все ще обговорюється.

Будь-які навчальні місії будуть організовані на двосторонній основі між країнами-членами НАТО та Україною. Байден поки що виключав відправку американських військ в Україну, але чи зміниться ця позиція у майбутньому, ще невідомо.

Які ще країни не дають свій дозвіл бити по цілях в РФ 

Після здавалося б історичного дозволу вже чотирнадцяти країн (доєдналися Чехія, Норвегія, Данія) завдавати ударів безпосередньо по військових цілях на території РФ, думки у світі все ще розділені. Штати та Німеччина - погодили дозволи частково, а Італія і Бельгія виступили проти, особливо з винищувачів F-16, які згодом передасть остання з країн-противниць. Також є деякий процент побоювання через те, що таке рішення може призвести до "ескалації" чи того, що "божевільний Путін використає ядерну зброю".

Політолог-міжнародник Максим Ялі зауважив, що прогрес вже помітний, незважаючи на те, що наразі цей дозвіл не охоплює ударів ракетами ATACMS. А після того, як Україні офіційно дозволили завдавати удари за допомогою американської та німецької зброї по території Росії, це може змусити росіян відмовитись від наступальних дій не тільки на Харківському, а й на Сумському напрямках. Принаймні, Київ отримав важливу підтримку у своїх оборонних діях. Чи виявиться це вирішальним фактором у фіксації лінії фронту, стане відомо згодом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.