Вже 11 країн дозволили Україні бити вглиб Росії своєю зброєю: їх перелік та дальність снарядів

Західні країни вже прийняли історичне рішення, дозволивши Україні використовувати їхню зброю проти Росії

Країни ЄС дозволили застосувати свою зброю для ударів вглиб Росії
Надані Францією і Британією ракети можуть долітати до Брянська, Калуги і Воронежа

Одинадцять західних країн дали свою згоду на те, щоб Україна могла бити їхньою зброєю по військових об'єктах на території Росії. Ініціативу підтримали Велика Британія, Франція, Нідерланди, Польща, Швеція, Фінляндія, Чехія, Литва, Латвія, Естонія та Канада. Це рішення стало наслідком останніх атак Росії по Харківщині і підготовки окупантів до відкриття нового північного фронту на цьому напрямку. Зокрема, надані Францією і Британією дальнобійні ракети можуть долітати до Брянська, Калуги і Воронежа. Тому відповідь ЗСУ – це справа часу.

Інформатор детально проаналізував позицію країн і надану Україні зброю. Зокрема, подивимось, як саме ситуація на фронті може змінитися вже впродовж наступних днів з урахуванням того, що таке колективне рішення зможе розв’язати руки ЗСУ. Але так само – спровокувати Росію до більш жорстоких атак і погроз бити вглиб Європи. Саме через ці погрози низка країн все ще не наважується надати Україні повний карт-бланш на застосування зброї задля оборони.

Надання дозволів на удари вглиб РФ від країн ЄС: передумови

Багато країн-союзниць активно почали переглядати свої політичні погляди щодо надання озброєння Україні і можливостей її застосування на території Росії (зокрема, по НПЗ, РЛС, військових аеродромах та інших військових об’єктах агресора). Причиною для цього стали не лише невпинні обстріли Харкова та наступ на півночі країни, а й загальна ситуація в регіоні. Згідно з повідомленнями ЗМІ, були навіть спроби тиснути на адміністрацію президента Байдена, щоби зняти обмеження на використання отриманої зброї.

"Головна проблема зараз - це політика Білого дому щодо обмеження наших можливостей завдавати ударів по військових об'єктах усередині Росії", – казав голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія у інтерв’ю виданню Politico ще 15 травня.

Початок обговорення цього питання викликало змішані реакції у Білому домі, хоча позиція держсекретаря Блінкена, який вважає, що Україна має мати можливість ударів по російській території, викликала певний оптимізм. Нагадаємо, що він заявляв, що Україна має сама вирішувати, що їй робити з наданою американською зброєю. Про це ж обмовилися американський сенатор Джим Ріш та спікер Палати представників США Майк Джонсон, які закликали дозволити Україні бити по цілях в Росії.

Після посилення обстрілів КАБами Харківщини, завданих нищівних ударів по парках, базах відпочинку, спалення типографії і особливо знищення будівельного гіпермаркету "Епіцентр" з сотнями людей всередині 25 травня (підтверджена загибель 19 людей, 56 травмовані, кількість загиблих і поранених досі збільшується), у низки країн не залишилося жодних вагань. І особливо спрацював заклик генсека НАТО Єнса Столтенберга, який заявив, що Україна повинна мати право використовувати надану їй зброю для ударів по легітимних військових цілях на території Росії. Загалом питання після цього заклику з посиленою жвавістю почали обговорювати в Євросоюзі та НАТО, і більшість союзників, якщо судити з їхніх публічних заяв, виступили за зняття обмежень.

Союзники підтримали рішучість України, яку зброю надали ці країни

Наразі одинадцять країн, які погодили право України знищувати військові цілі ворога на його ж території. Це Велика Британія, Польща, Литва, Канада, Латвія, Естонія, Нідерланди, Швеція, Чехія, Франція, Фінляндія.

Президент Франції Еммануель Макрон на прес-конференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем 28 травня уточнив свою пропозицію дозволити ЗСУ бити французькою зброєю по військових об'єктах на території Росії. Він сказав, що це можуть бути місця, звідки запускаються російські ракети.

Якщо враховувати дальність ракет, які Франція передала Україні, то в залежності від модифікації вони можуть бити на відстань 250-560 км. Це крилаті ракети SCALP-EG. Щоправда, які саме ракети передані ЗСУ наразі уточнень немає, але відомо, що британський аналог Storm Shadow може долетіти з території, яку контролює Україна до окупованої Феодосії (це майже 300 км).

Глава МЗС Британії Девід Кемерон ще на початку травня заявив в інтерв'ю Reuters, що Україна має право бити британською зброєю по цілях в РФ. Зауважимо, що ракети Storm Shadow, надані Києву з дружнього Лондону, можуть мати експортний варіант зі зменшеною дальністю - до 250 км і потенційно можуть вражати військові цілі у російських Курську, Брянську, Воронежі та місті Калуга.

Прем'єр Чехії Петро Фіала назвав удари ЗСУ по російській території абсолютно логічними. І, можливо, зовсім скоро ЗСУ зможуть використати чеські РСЗВ Vampire за прямим призначенням. Наприклад, по НПЗ чи РЛС у Білгородської області, куди періодично і так долітали наші дрони.

У Польщі також заявили про дозвіл бити по території РФ своєю зброєю. У Швеції погодились, що Україна зазнає неспровокованої та незаконної агресивної війни з боку Росії і має право захищатися шляхом військових дій, спрямованих на територію противника. 26 травня міністр оборони Швеції Пол Йонсон сказав, що Швеція підтримує міжнародне право та право України на самозахист. Щоправда, ракети і артилерійські системи, які поставляли ці країни, мають радіус ураження лише 40 км.

Голова Міноборони Естонії Ханно Певкур наголосив, що атаки РФ відбуваються "з глибини своєї території" по Україні, тоді як "українці воюють з однією рукою за спиною", і це "ненормально". Естонія передала Україні десятки гаубиць калібру 155 мм FH-70 та 122-мм D-30, які стріляють на 17 км, та тисячі артилерійських снарядів калібру 155 мм.

Так само і в Канаді, яка поставляє Україні ракети CRV7 дальністю десь 4 000 метрів, заявили, що канадська влада не висувала Україні жодних умов на поставку зброї. А, значить, що ЗСУ можуть використовувати канадську зброю більш вільно.

Країни, які виступають проти дозволу ЗСУ бити вглиб РФ

Штати поки не дали офіційного дозволу боронити кордони України далекобійними ATACMS з дальністю 300 км. Нагадаємо, що це наш основний постачальник далекобійної зброї, але наразі серед американських політиків позиція щодо вкрай потрібного дозволу є неоднозначною. Кілька парламентарів вже звернулися до Пентагону із проханням дозволити Україні вести бойові дії, стверджуючи, що діюча стратегія адміністрації Байдена утискає можливості країни захищати свою територію. Щоправда, за даними The Washington Post, Джо Байден і так вже погодився розглянути можливість дати Україні дозвіл на отримання американської зброї малої дальності на російській території (ймовірно, якраз і йдеться про ATACMS на 300 км).

Це, звісно, має певний нюанс, але і це рішення, якщо Штати його погодять, буде мати вкрай важливе значення. Видання пише, що це потрібно ще й для того, щоб покарати Китай за постачання рф ключових технологій. І лобіювати це питання після поїздки до Києва міг Блінкен.

Проте, деякі країни, такі як Німеччина, Бельгія і Італія, залишаються вірні своїй позиції про збереження обмежень. Канцлер Німеччини Олаф Шольц зауважив, що він не бачить необхідності розширювати зону застосування західної зброї Україною. Він вважає, що діючі правила використання німецької допомоги, узгоджені з Україною, діють ефективно. Крім того, Шольц підкреслив, що він робить усе можливе, щоб запобігти ескалації конфлікту до рівня великої війни. Прем'єрка Італії Джорджа Мелоні визначила погляд генерального секретаря НАТО на питання ударів по території Росії як "контрпродуктивний".

Ситуація з наданням Україні права вести бойові дії на території Росії залишається досить складною. Різні позиції союзників створюють певні труднощі у прийнятті однозначного рішення. Проте час покаже, які кроки будуть зроблені в майбутньому для підтримки України у цій складній ситуації.

За деякими даними, Україна вже успішно використовує британську далекодіючу зброю, попередньо отримавши дозвіл на її використання від Сполученого Королівства. За словами радника міністра оборони Юрія Сака, ЗСУ "успішно використовують ракети Storm Shadow". За даними AFP, в останнє нею завдавали ударів по місту Краснодар.

Також Сак підкреслив, що українцям треба мати "гнучкість і динамічність", а також, що країна розробляє власні дальнодіючі засоби. Він наголосив на тому, що Україні вдалося зменшити нафтопереробні потужності Росії на 15% за допомогою озброєння, виробленого в Україні на базі її оборонної промисловості.

Повітряні сили наразі утримуються від коментарів щодо того, чи використовує Україна передані Британією ракети для атак на РФ. Про це повідомив речник ПС Ілля Євлаш. Головне управління розвідки також відмовилося коментувати цю інформацію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube