Бити чи не бити: чому думки з приводу ударів по Росії розділилися і як сприймати чергові погрози ядеркою з Кремля

Читать на русском

Після підтвердження США дозволу на використання зброї проти прикордонної території Росії 31 травня ситуація на фронті загострилася, разом із можливостями зросли погрози ядеркою з боку РФ

Читать на русском
Ядерні погрози Росії
Україна отримала нові можливості для захисту своїх територій на фоні ядерних погроз з РФ

Після підтвердження США дозволу на використання зброї проти прикордонної території Росії 31 травня ситуація на фронті загострилася, разом із можливостями зросли погрози ядеркою з боку РФ

Після здавалося б історичного дозволу вже чотирнадцяти країн (доєдналися Чехія, Норвегія, Данія) завдавати ударів безпосередньо по військових цілях на території РФ, думки у світі все ще розділені. Штати та Німеччина - погодили частково, а Італія і Бельгія виступили проти, особливо з винищувачів F-16, які згодом передасть остання з країн-противниць. Також є деякий процент побоювання через те, що таке рішення може призвести до "ескалації" чи того, що "божевільний Путін використає ядерну зброю".

Проаналізували, які нюанси на сьогоднішній день існують і чим потенціально може загрожувати таке "розв’язування рук" ЗСУ. Зауважимо, що перші удари ЗСУ по РФ, за даними ЗМІ, можуть початися вже за кілька годин чи днів.

Штати виступили "за", але дали обмеження

Ще 30 травня надвечір пролетіла важлива інсайдерська інформація Politico про нібито негласний дозвіл США атакувати росіян у відповідь. Вона співпала з шаленим обстрілом Харкова, в якому знов загинули мирні люди - мешканці багатоповерхівки. Генпрокурор Андрій Костін порівняв цю нічну атаку РФ 31 травня з тим, ніби українців змушують "захищатися із зав’язаними руками".

31 травня у Зеленського підтвердили, що США дали дозвіл на використання наданої зброї для ударів по прикордонній території Росії. Як повідомив речник президента України Володимира Зеленського Сергій Никифоров у інтерв'ю для Guardian, дозвіл Штатів стосується обмеженого застосування американської зброї у прикордонних районах Харківської області. Це рішення дозволяє Україні застосовувати реактивні системи M142 Himars, надані США, для ударів по російських військах.

"Це значно покращить нашу здатність протидіяти російським наступальним спробам через кордон", – підкреслив речник президента України.

The New York Times уточнює, що ЗСУ дозволено бити в межах кількох миль від кордону (1 миля = 1,6 км). Представники Білого дому заявили, що дозволяються лише "акти самооборони", щоб Україна могла захистити Харків від авіабомб та артилерійських снарядів.

"Ось скоро і дізнаємося, що таке близько до Харкова, а що таке - ні", - прокоментував ексрадник колишнього Міністра оборони Олексій Копитько.

Бити чи не бити: чому думки з приводу ударів по Росії розділилися і як сприймати чергові погрози ядеркою з Кремля 1

"Наскільки я розумію... відтепер процес зосередження та оперативного розгортання будь-яких російських угрупувань у прикордонні буде відбуватися "весело" й "з вогником", - коментує військовий оглядач групи “Інформаційний спротив” Костянтин Машовець.

Бити чи не бити: чому думки з приводу ударів по Росії розділилися і як сприймати чергові погрози ядеркою з Кремля 2

Прогнозовано, що після цих заяв і уряд Німеччини також дозволив Україні атакувати цілі в РФ німецькою зброєю. Але без поставок далекобійних Таурусів, це рішення поки ставить питання щодо ефективності застосування цієї зброї.

Залякування "ядеркою" з Росії: дубль N

Після такого різкого розвороту Росія через свого постійного "спікера з ядерних погроз" - заступника голови Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва – в н-ний раз пригрозила ядерним ударом по Україні та країнам НАТО. Медведєв написав, мовляв вони [американці вочевидь] помиляються, думаючи, що Росія не використає нестратегічну ядерну зброю проти України або НАТО.

"Це хибна думка. Життя може бути набагато страшніше за їхні легковажні міркування", - пише Медведєв.

Він наголосив, що це "не залякування і не ядерний блеф", оскільки поточний конфлікт із Заходом розвивається за найгіршим сценарієм, а ескалація військових дій не припиняється. Напередодні дозвіл для України на удари по Росії західною зброєю також розкритикували в Італії, яка поки стоїть осторонь від надання дозволу на контрудари ЗСУ. Зокрема, у Ватикані вважають, що це може призвести до "неконтрольованої ескалації". Про це заявив держсекретар Ватикану кардинал П'єтро Паролін, повідомляє ANSA.

"Я думаю, що така можливість має турбувати всіх, кому небайдужа доля нашого світу. Це може спричинити ескалацію, яку вже ніхто не зможе контролювати", – заявив П'єтро Паролін.

Натомість експерти схиляються до думки, що воєнні задачі Росії використання ядерної зброї ніяк не вирішує. Але більше слугує психологічним ефектом залякування і тиску, спробою задати свої правила ведення війни, коли Україну змушують оборонятися, а не контратакувати. Насправді ядерної зброї в Україні не сильно бояться. Росія залякує цим світ вже не перший рік. І періодично ворог накачує інформаційний простір великими ІПСОшними кампаніями. Наприклад, нещодавно у Білорусі, куди Путін відправив більшу частину своїх ядерних боєголовок зненацька заявили, що готові перевести на "воєнний час" регіон, який межує з Україною.

Але деякі з експертів на фоні перших дозволів і погроз з РФ з острахом споглядає за подальшим сценарієм таких зсувів у військовій площині.

"Вчора їх попередили про наслідки. Але кожен вільний сам обирати. Хтось обрав сказати, що буде відновлювати ядерну зброю. Наслідки ми маємо. Але можливо, когось доля безумства в оцінці безумців обійде", - прокоментував політолог, проректор Європейського університету з навчально-методичної роботи Сергій Ягодзінський.

Бити чи не бити: чому думки з приводу ударів по Росії розділилися і як сприймати чергові погрози ядеркою з Кремля 3

Але переважають думки, що в цілому напрямок країн-союзниць обраний правильно. Чим ближче буде дата саміту НАТО у Вашингтоні (9–11 липня 2024), тим більше ми почуємо таких заяв стосовно необхідності завдавати ударів у відповідь, вважає політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов.

"Рухаємось у вірному напрямку… Джо Байден таємно дав дозвіл Україні бити по росії американською зброєю - пише Politico. Чому таємно? Бо публічно, красиво і офіційно дозвіл США нададуть під час (або напередодні) саміту НАТО у Вашингтоні", - вангує Несвітайлов.

Чи піде РФ на ядерний удар і який ефект це матиме

Політолог Олег Саакян акцентує на тому, що якби Путін міг використати ядерку, він би давно її використав. І, з іншого боку, він дуже хоче її використати.

"І психологічно, я певен, що він має прямо фіксацію на тому, щоб ядерна зброя була використана не тільки Сполученими Штатами. Але я більше вірю в те, що Росія допоможе Північній Кореї використати на корейському півострові ядерну зброю, ніж це відбудеться у нас. Тому що, по-перше, з воєнної точки зору використання ядерної зброї для Росії не вирішить жодної задачі. В них наразі використовується озброєння, яке є співмірним по своєму вогневому ураженню тактичній ядерній зброї. Просто ледь не один до одного один залп "Сонцепьока" термобаричних снарядів дорівнюється в принципі тактичному ядерному озброєнню або, умовно кажучи, по максимуму, бо снаряди тактичної зброї також мають різну потужність. Якщо ми візьмемо найпотужніші, то тоді це декілька залпів того ж "Сонцепьока", - пояснює експерт.

Він каже, що з точки зору воєнних задач у росіян немає зараз потреби в застосуванні ядерної зброї. Вона не дасть нічого нового на полі бою. В розрізі нинішнього характеру бойових дій, бо у нас зараз немає битв а-ля Друга Світова війна, коли 100 тисяч з одного боку, 50 тисяч - з іншого, пару сотень танків пішло з цього напрямку, 500 танків з іншого боку заходить, а з іншого боку - 1000 танків. І власне все це на одному п’яточку землі. І можна просто закидати декількома тактичними ядерними снарядами і покласти всіх.

"Зараз маленькими групами по декілька людей рухаються. Танки використовується як снайперська зброя, вилазячи з-за кущів по одному, по двоє працюючи в парах. Абсолютно інший характер війни. Тактична ядерна зброя наразі є абсолютно безтолковою зброєю з точки зору її задіяння на лінії фронту. Випадки, в яких вона може бути корисною вкрай поодинокі. І у випадку, якщо інша сторона знає, що ворог може використати тактичну ядерну зброю чи її аналоги, то він, звісно, не буде допускати такої концентрації ні техніки, ні живої сили на певній ділянці", - роз'яснює Саакян.

Він певен, що світ не проковтне так просто застосування ядерної зброї зі сторони РФ. З моменту, коли Кремль вдасться до цього, він не зможе прогнозувати реакцію навіть свого найближчого все ще союзника – Китаю. Рішучою однозначно стане і реакція Заходу. Як варіант, РЛС країни-агресора знищаться всі до одної, що зараз Україна вже робить, ліквідуючи загоризонтні ядерні об’єкти з застосуванням далекобійних дронів.

Так само, якщо Україна отримала дозвіл щодо ударів іноземною зброєю у бік прикордоння РФ з Харківської області, то можна вже аналізувати дії ворога у напрямку Білорусі і Сумської області, де згодом ЗСУ можуть також знадобитися такі сміливі рішення від країн-партнерів. Бо тільки за останню добу окупанти 15 разів обстріляли населені пункти Сумщини, змушуючи 13 700 людей евакуюватися до обласного центру і в інші міста.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.