Посилені обстріли Харкова та повідомлення від військових експертів свідчать про ймовірність нового наступу російських військ саме на Харківщині, що може мати серйозні наслідки для української оборони
Натяки про те, що Росія готується відкривати якийсь "новий фронт" ходять серед військових вже більше ніж тиждень. І нещодавно ці побоювання підтвердилися у вищому військовому керівництві та на рівні голови держави. Попередньо кажуть, що росіяни знов спробують атакувати під Харковом, з меншою вірогідністю - з боку Білорусі. Що на це вказує – розберемося детальніше.
26 травня президент Зеленський під час свого вечірнього звернення окреслив серйозні наміри ворога підготуватись до нового наступу за 90 км на північ від Харкова. І якщо так відбудеться, то це буде вже друга спроба ворога атакувати на цьому рубежі (тому що першу і безуспішну спробу наступу у 2024 році росіяни здійснили 10 травня - ред.). Тобто про потенційну атаку з цього боку почали говорити вже не тільки в розвідці і поодинокі військові, скільки посилені обстріли КАБами по самому Харкову. При цьому про чергову спробу наступу ворога президент казав, звертаючись до світових лідерів зі зруйнованої типографії "Фактор-друк", яка була однією з найбільшою у Європі. Це сталося на третій день після цієї трагедії і через день після того, як росіяни поцілили по гіпермаркету "Епіцентр" (обидва прильоти були найбільш смертоносними за останні тижні).
Щодо дати чи кількості солдат, які готує РФ Зеленський не уточнював, але закликав союзників надати Україні більше засобів ППО та погодити можливість завдавати удари вглиб Росії. Зокрема, по військових об’єктах і НПЗ.
Зазначимо, що під час першої спроби наступу 10 травня, який ЗСУ спинили, Зеленський чітко назвав цілі путінської орди - зламати фронт і зруйнувати українську дипломатію. Влада Харкова з того часу проводила посилену евакуацію населення з прифронтових міст і запевняла, що Харкову евакуація не загрожує.
Детальніше загарбницькі наміри ворога окреслив вже міністр оборони Рустем Умєров, який 28 травня в інтерв’ю американським журналістам з Reuters заявив про 500-тисячне угруповання російських військових біля північних кордонів з Україною і плани Кремля направити туди ще 200-300 тисяч, щоб почати використовувати всю свою живу силу, вогневу потужність проти Києва (однак, знову-таки, напрямок Харкова Умєров не задавав, окресливши ціль РФ як "новий фронт на півночі країни").
"Їхня мета - відкрити новий фронт на півночі, щоб почати використовувати всю свою людську та вогневу міць проти нас. Вони продовжують переслідувати ціль - знищити націю", - заявив він.
Якщо до цього в Україні поняття відкриття нового фронту на півночі розмивалося і ЗСУ, здавалося б, готувалося до наступу РФ з Сумщини, то станом на 28 травня ЦПД остаточно розвіяли міф про загрозу з боку Білорусі і Сумщини. Тут пояснили, що з цього боку наразі є тільки інформаційна загроза, незважаючи на авіаційні навчання, які тривають у Білорусі до 31 травня. Тут пояснили, що ворог не має сил і засобів для наступу на Україну з території білорусі. Втім, Росія буде качати цю тему інформаційно. Як зазначив керівник Центру протидії дезінформації, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко, мета ворога - розтягнути наші сили та резерви, вплинути на нашу логістику.
"Для цього вони нагнітатимуть ситуацію інформаційно, щоб наше командування звертало більше уваги на цей напрямок. Втім, Білорусь під постійним наглядом", - зазначив керівник ЦПД.
За його словами, люди мають пам‘ятати, що в нас великий фронт, і є активні та неактивні зони. При цьому Росія розглядає весь наш кордон з білорусами як зону напруги.
"Звісно ж, Сили оборони давно готові до загроз із цього напрямку і були вжиті всі необхідні заходи. Наразі така загроза лежить виключно в інформаційній площині", - підсумував Андрій Коваленко.
За останню добу, 29 травня, за даними голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, на Харківському напрямку відбулося сім бойових зіткнень, ще 19 - на Купʼянському напрямку. На жаль, не всі атаки ворога вдається відбивати.
"Підрозділами Сил оборони відбито чотири штурмові дії російських окупантів в районах Стариці та Вовчанська. Ситуація напружена, але контрольована українськими військами. На Купʼянському напрямку Сили оборони успішно відбили 16 атак ворога в районах Синьківки, Степової Новоселівки, Дружелюбівки, Новоєгорівки та Невського. Ще по одному бойовому зіткненню тривають в районах Петропавлівки та Невського", - повідомив він.
Тим часом російські телеграм-канали починають розганяти інформацію про те, що ЗСУ нібито будуть обстрілювати Харків. Зазначимо, що така "попереджувальна" тактика є улюбленою серед дезінформаційних атак Росії, яка на десятому році війни все ще намагається відхрещуватись від своїх смертоносних ракетних атак по мирних містах і вбивства українців.
"Не знаю, що задумали у Кремлі, але будьте обережними. В парках та на відкритій місцевості не знаходьтесь", - попереджають харків'ян вже їх власні місцеві телеграм-канали.
Тим часом з прикордоння Харківщини евакуювали 11 тисяч 253 людини. Переважно йдеться про Чугуївський, Харківський, Богодухівські райони області.
Переважна більшість військових експертів запевняє, що новий фронт буде саме у Харківській області. Але частина з них залишають відсоток того, що ворог може спробувати свої сили і під Сумами.
Так, про можливість появи нового фронту РФ під Сумами розповів військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко у коментарі РБК "Україна". Він вважає цей фронт найбільш очевидним, тому що про це багато говорять.
"Росіяни останнім часом концентрують сили та засоби в Курській області. Тобто загроза для Сумського напряму може бути", - зазначив він у коментарі виданню.
Але він додає, що є можливість того, що військові готуються відбивати можливі атаки й на інших напрямках. На думку Коваленка, є ризик прикордонного сценарію, як у Харківській області.
"Безпосередньо у росіян у Курській області менше сил і засобів, але вони можуть спробувати", - додав експерт.
При цьому він не виключає, що група військ "Брянськ", якщо казати про північ України, може влаштувати рейдову диверсію десь у прикордонній смузі Чернігівської області. Але, додає експерт, "навряд чи йдеться про прорив на Київ або про щось у тому ж дусі".
Заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ Олександр Жорін висловив думку, що новий фронт росіян, вірогідніше за все, буде на Харківщині. Він повідомив, що критичного нічого немає, але ворог не відмовився від своїх планів після попереднього "прощупування нашої оборони".
"Наступальна ініціатива ворога в Харківській області збита, але дурити себе, що тут все вже добре, не варто", - написав він.
Військовий аналітик Костянтин Машовець у нещодавньому огляді зробив ставку на те, що новий фронт росіян може бути саме на Харківському напрямку з огляду на чисельність військ. Але він пояснив, чому російський наступ на цьому напрямку може знову захлинутися.
"Загальна чисельність ударного угрупування військ противника, яке зараз оперує на Харьківському операційному напрямку зросла приблизно до 40-41 тисячі + до 10-11 тисяч зосереджено на Сумському. Отже, на даний момент можна впевнено казати, що на Харківському операційному напрямку діють головні сили 11-го армійського корпусу (АК) противника, більша частина його 6-ї загальновійськової армії (ЗВА), а також - визначений комплект сил й засобів зі складу 1-ї танкової армії... В резерві УВ "Белгород" та УВ "Курск" також перебуває, як мінімум, половина 44-го АК противника (до 2-х мсп та 1-ї окремої мотострілецької бригади)", - підраховує Машовець сили окупантів.
Машовець вважає, що нова російська наступальна операція може виявитися недоцільною, оскільки для досягнення значного оперативного результату потрібні більші сили, а також постійне підкріплення, що в свою чергу обмежує можливості для наступу в інших регіонах. На думку військового експерта, російське командування може стати "заручником" своєї ж стратегії, оскільки розширення смуги наступу вимагає додаткових ресурсів, які можуть знадобитися в інших місцях. Це може перетворити поточну офензиву на "пилосос" для російських резервів, що негативно вплине на інші напрямки бойових дій.
Також логічні думки з приводу Харківського фронту як основного розглядає ексрадник колишнього міністра оборони Олексій Копитько. Він вважає, що збільшення обсягів західної допомоги Україні може змусити російських військових зробити Харківський напрямок основним. Також ймовірний успіх окупантів у Харківській області може бути використаний Росією як важіль на переговорах або для подальшого розширення своїх завоювань.
"У міру того, як збільшується обсяг західної допомоги, зростатиме ймовірність, що саме Харківський напрямок ворог зробить основним, незважаючи на епічну складність цього завдання для росіян. Так, ворогові зараз набагато простіше поповнювати свої сили в Донецькій/Луганській області та на півдні, там відбудовано логістику та всі процеси. Так, Путін декларує політичні цілі щодо Донецької та Луганської областей, а не Харкова. Але саме на Харківщині ворог за фактом має величезну перевагу. А саме: заборону наносити удари західною зброєю по території Росії. Розумієте, у чому проблема? Чим більше дальнобійних коштів отримує українська армія – тим більше мотивів у росіян переміщувати акцент на Харків. Просто тому, що вони можуть спокійно накопичувати війська та безкарно атакувати з повітря. Досягнувши якогось успіху в Харківській області, вони зможуть його розторговувати на переговорах або розвивати щонайменше сил. Бо апетит приходить під час їжі", - пише він.
Диктатор РФ Путін, який відкидає наміри захопити Харків, під час прес-підходу до російських ЗМІ в аеропорту Ташкента на днях все-таки не оминув тему наступу на харківському напрямку. Щоправда, він сипав тезами про "ми не винні", "відстоюємо свої території", "якби не США". Путін, зокрема, сказав, що "все йде навколо подій на підступах до Харкова, так це ж вони (країни НАТО) спровокували ці події у Харкова". Тобто він знов сплутав причинно-наслідкові зв'язки, бо саме бомбардування Харкова з боку Росії викликали настільки широкий резонанс у світі, що світові лідери (станом на 29 травня 10 країн) дозволили бити своєю зброєю по військових цілях в Росії.
Напередодні видання FT та Bild з посиланням на анонімних співрозмовників у ГУР повідомили, що російські війська невдовзі можуть піти у масштабний наступ. Серед вірогідних цілей вже тоді називали Харків.
Наступальні дії РФ розвідники очікували в травні-червні цього року. Нагадаємо, що раніше керівник ГУР Кирило Буданов публічно попередив, що всередині травня - в червні на Україну чекає важкий період, при чому це стосується не тільки подій на фронті. Водночас начальник воєнної розвідки запевнив, що катастрофи не очікується.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.