Американський політолог: Зеленський має видати Коломойського США

Читать на русском

Американский политолог Джейсон Смарт поделился мнением о развитии украинско-американских отношений

Читать на русском
Американський політолог: Зеленський має видати Коломойського США

Американский политолог Джейсон Смарт поделился мнением о развитии украинско-американских отношений

З 2014 року США стали чи не основним стратегічним партнером України. Особливо в умовах російської агресії проти України. Але інтенсивність цієї підтримки американською владою може знизитися через корупцію, скандал з офшорами Pandora Papers, «відмивання» грошей в США і небажання президента Володимира Зеленського видати олігарха Ігоря Коломойського американському правосуддю.

Про це політичний оглядач ІА «Інформатор» Іван Добровольський поспілкувався з американським політологом і політтехнологом Джейсоном Смартом.

І.Д. Наскільки резонансним для США стало розслідування «Pandora Papers» Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) про відмивання грошей через офшорні компанії?Д.С. Для американців завжди дуже важливим є питання корупції. Уряд США вже декларує свою зацікавленість у виявленні людей, які відмивають гроші (отримані незаконним шляхом - авт.) в нашій країні. Не тільки тому, що це погано для інших країн, а тому що це погано саме для нашої країни. Я впевнений, після розслідування «Пандори» буде ще розслідування, і воно однозначно буде направлено на тих, хто вирішив порушити саме американські закони.

І.Д. Як ти можеш охарактеризувати відносини Володимира Зеленського і Джо Байдена? Чи може скандальне розслідування вплинути на їхні стосунки?

Д.С. Саме через цей скандал я сумніваюся, що щось зміниться. Насправді, ці відносини ніколи не були теплими. Як ви прекрасно знаєте, Зеленський довго мріяв зустрітися з американським президентом. Це було далеко не легко. Але після цього (скандалу з офшорами - авт.) Буде ще складніше.

Ця ситуація піднімає багато питань. Звідки ці гроші? Звичайно, зовсім не доведено, що він (Зеленський - авт.) зробив щось незаконне, але все одно виникає таке питання. І вже буде складніше для Зеленського, перед американцями, перед президентом США, говорити, що він саме та людина, яка буде боротися з корупцією в Україні.

Я думаю, що для Зеленського зараз найголовніше завдання - довести, що це не незаконні гроші. Показати, що він готовий карати людей, які «відмивають» гроші, отримані незаконно. Що готовий боротися проти корупції, що готовий видати (американському правосуддю - авт.) тих, хто займаються корупцією. В тому числі, зараз був би класний момент для Зеленського показати американцям, що він бореться з корупцією всерйоз. А як це зробити? Я думаю, що це питання Коломойського.

І.Д. Чому саме Ігоря Коломойського?

Д.С. Як ми знаємо, американці давно переслідують Ігоря Коломойського, хочуть його екстрадиції. Він звинувачений в незаконному «відмиванні» грошей в США і зараз відмінний момент для його екстрадиції. Зараз, коли всі говорять про «Пандору», якби Президент України віддав Коломойського, американці б забули про Зеленського. Наші ЗМІ переключили б увагу на Коломойського, більше того, вони писали б, що Зеленський саме той, хто передав його (Коломойського - авт.) Міністерству юстиції США.

 

І.Д. А яке взагалі справа американському уряду до корупції в Україні? Наша влада запевняє, що у нас не саме корумповану державу в Європі.

Д.С. Знаєте, це ж не тому, що американці якісь принципові. Основна причина полягає в тому, що самі американці інвестують мільярди доларів в Україну. Дуже багато років ми інвестуємо в майбутнє України. І в цій логіці, якщо українці самі не покажуть, що вони готові боротися з корупцією, боротися за своє майбутнє, то американцям складно зрозуміти, навіщо ми допомагаємо країні, якій байдуже щодо свого майбутнього. Особливо це не зрозуміло американцям, які платять 25-35-40% податків до бюджету держави в Америці, а потім, наша держава з цих податків дає гроші Україні. Громадянам США складно пояснити виділення допомоги Україні, якщо вона залишається корумпованою. Навіщо ми допомагаємо країні, яка не готова допомагати собі?

Другий момент полягає в тому, що Сполучені Штати зараз шукають партнерів, які будуть працювати разом, в одній зв'язці. Але як розуміти фразу «працювати разом», якщо Україна не готова віддати американському правосуддю Коломойського, який порушив закони США і сотні мільйонів доларів відмивав в нашій країні. Який таким чином працює проти нашої національної безпеки.

Якщо Україна не готова допомагати національної безпеки США навіть в цьому ... Не готова віддати людину, яка відмиває гроші в нашій країні, як ми можемо розраховувати на те, що Україна буде боротися на нашому боці в НАТО? Як ми можемо розраховувати на Україну, якщо вона не готова працювати з нами зараз для відновлення справедливості?

І.Д. Чи правда, що в США спостерігається певна втома від України?

Д.С. Знаєш, питання України, на жаль, останні кілька років не є «гарячою» темою, якою вона була ще кілька років тому. Коли Джо Байден ще був віце-президентом за Барака Обами, це був зовсім інший світ. Всі американці були на боці України. І досі вони на боці України, але за відчуттями щось змінилося. Причина, швидше за все, в тому, що за останні 6 або 7 років після «Революції Гідності» Україна, на жаль, не змінилася, як країна. Ті ж самі олігархи, які були при владі - залишилися при владі. Ті ж самі люди, які займалися корупцією - продовжують займатися корупцією. Тобто Януковича немає, його влади немає, але в парламенті України і на різних посадах залишилося дуже багато людей зі старої корумпованої влади. Це розчарувало не тільки американців, а й європейців.

І.Д. Які зміни принесе нова оборонна угода України з США, підписана міністрами оборони у вересні 2021 року?

Д.С. Ну, відверто, я не бачу змін. Тобто я не бачив, щоб змінилося щось в історії на Донбасі, або історії, пов'язаній з окупацією Криму. Війна йде, окупація триває. Я не бачу, як ситуація може змінитися після підписання оборонної угоди. Я сумніваюся, що цей документ дає Україні щось абсолютно нове, сумніваюся, що він щось змінить. Це більше схоже на якесь спільну заяву, декларування спільних цілей у спільній роботі зі спротиву російській агресії.

І.Д. Ще питання, пов'язане з міжнародною безпекою. Чи можна вважати, що США змирилися з перспективою запуску в повному обсязі газопроводу «Північний потік - 2»?

Д.С. Я думаю, на жаль, це питання вже вирішене. Я сумніваюся, що Росія змінить свій план. Німці, наприклад, дуже активно лобіювали американський уряд щодо питання введення санкцій проти них за запуск «ПП-2». Через це я думаю, що «Північний потік-2» буде працювати. Я в цьому майже не сумніваюся. Для України це обіцяє складний період. У нас Джо Байден вирішив зняти санкції (проти компаній, що працюють над «ПП-2» - авт.), а це поганий знак для України. Я думаю, що його інтерес тут набагато менший, ніж був у Трампа (президент США в 2017-2021 роках), наприклад. Хоч я далеко не прихильник Трампа, але бачу, що він набагато більше цікавився майбутнім України, ніж Джо Байден.

 

І.Д. Оціни шанси візиту Джо Байдена в Україну.  Чи приїде він взагалі і коли?Д.С. Я дуже сумніваюся, що він скоро прибуде до України. Я навіть не чув жоднх дат, термінів щодо цього. Я думаю, це малоймовірно, що він скоро приїде.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.