Багато українців тимчасово переїхали на зиму з міст у села
Багато українців тимчасово переїхали на зиму з міст у села. Однак через недостатнє знання специфіки життя поза межами міста підвищується ризик потрапити в небезпечну ситуацію. Разом із ДСНС розповідаємо п’ять кроків, які допоможуть подбати про себе під час війни людям, що змінюють місце проживання тимчасово або постійно мешкають у селищах, селах, маленьких містечках.
У селі, на відміну від міста, є можливість забезпечити автономне опалення, каналізацію та водопостачання. Щоб це зробити ефективно, перед переїздом та загалом важливо:
За даними ДСНС, більшість випадків отруєння чадним газом та пожеж пов’язані із частим користуванням генераторами у приміщеннях, несправністю пічного та газового опалення. Розпізнати отруєння чадним газом вкрай складно, адже він не має запаху та не відчувається.
Головна порада – встановити детектори чадного газу. Під час перевищення гранично допустимої концентрації чадного газу він почне сигналізувати як будильник. Ще одне правило уникнення таких випадків – дотримання правил пожежної безпеки під час експлуатації пічного опалення та використання генераторів. А також купівля лише сертифікованих приладів у авторизованих точках продажу.
Не використовуйте генератори у приміщенні. ДСНС радить встановлювати генератори на відкритому повітрі за 6 метрів від будинку або в технічному приміщенні з вентиляцією або можливістю провітрювання. Газові балони можна використовувати лише в приватних будинках та лише у приміщенні, де є вентиляція. Якщо ви все ж вирішите використовувати ці прилади, ретельно провітрюйте кімнату та не залишайте техніку без нагляду. Обов’язково тримайте поруч вогнегасник. Оглядайте грубки та комини й регулярно чистіть їх від сажі. Експерти ДСНС радять взагалі повністю замінити старі печі та грубки, але якщо це неможливо, то стежте, щоб піч не перегрівалася, і не залишайте її без нагляду.
Заміною старим печам та грубкам може стати біокамін. На відміну від класичних камінів, біокаміни можна встановлювати як у будинку, так і у квартирі. Хоча біокаміни досить безпечні в порівнянні з іншими видами домашніх вогнищ, при їх експлуатації все ж варто дотримуватися деяких правил. Наприклад, встановлювати на рівній стійкій поверхні якомога далі від легкозаймистих предметів; заливати паливо лише в погашений і повністю остиглий камін; розпалювати камін варто тільки спеціальною запальничкою для біокамінів. Пам’ятайте, що ніші для вбудованого каміна, а також камені, керамічні дрова та інші аксесуари повинні бути виготовлені з вогнестійких матеріалів.
Замість свічок можна обрати гірлянди на батарейках, ліхтарі, а також лампи, що заряджаються від повербанків. ДСНС нагадує, що такі прилади та зарядні пристрої не варто залишати під прямими сонячними променями, біля гарячих предметів, а також підключеними до кабелю після повної зарядки. Для безпечної зарядки повербанку потрібне повітря, тому не можна заряджати телефон під подушкою або в кишені.
Користуйтеся генераторами, які мають достатню потужність для роботи ваших електроприладів, особливо котла, бойлера чи насоса у свердловині. Варто також встановити навіс, щоб захистити генератор від дощу та снігу, а за вологої погоди ним краще взагалі не користуватися. Пам’ятайте, що не можна заливати пальне у генератор, що працює! Для дозаправлення генератора пальним необхідно вимкнути генератор і дати пристрою вистигнути.
У селах і до аварійних відключень світла подекуди могли бути проблеми зі зв’язком. Тому для того, щоб дізнаватися новини та тримати комунікацію з навколишнім світом, дізнайтеся завчасно, який мобільний оператор має найкраще покриття у вашому селі. Якщо ж мобільна мережа працює нестабільно, ви можете під'єднатися до іншого оператора через налаштування. Познайомтеся з сусідами та домовтеся про взаємодопомогу.
На жаль, жителі сіл рідше звертають увагу на сигнали повітряної тривоги. Але ворожі ракети несуть загрозу не лише великим містам. Тому намагайтеся після сигналу повітряної тривоги переміститись у підвал із двома виходами або в кімнату в будинку на нижньому поверсі та без вікон чи кахлю.
Пильнуйтеся та пильнуйте інших!
Ця публікація була створена в межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.
Партнерський матеріал